Şampuanın İçine Doğum Kontrol Hapını Atın İnanamayacaksınız

sac dkontrol

Saç uzatmak için kullanılan şampuana doğum kontrol haplarının ezilip atıldığını sıklıkla duyarız. Peki bu yöntem gerçekten işe yarıyor mu? Denediğiniz ya da deneyeceğiniz bu yöntemin zararları var mı? Saç uzatmak için aslında doğal yöntemlerin tercih edilmesi daha sağlıklı. Dr. Sinan Akkurt bu konu hakkında hem doğal hem de sağlıklı yöntemler öneriyor. İşte o yöntemler…

d.kontrol

Öncelikle saç uzatmak için kullanılan doğum kontrol hapı yönteminden bahsetmek lazım. Bilindiği gibi doğum kontrol hapı aslında hormon hapıdır ve yan etkileri de kadınlar tarafından bilinir. Eğer bu yöntemi tercih ederseniz; şampuandan saça, saçtan da cildinize ulaşacak olan doğum kontrol hapının sağlığınız için yan etkileri direkt olarak size nüfuz edecektir.

sac e1567517149537

Hormonal sıkıntılarınız var ise…

Hamile kadınlar ya da hamile kalmak isteyen kadınların ya da hormonal birtakım sıkıntılar yaşayanların doğum kontrol hapı yöntemini kullanması oldukça zararlıdır. Saçınızın daha sağlıklı olmasını ve daha hızlı uzamasını istiyorsanız doğal çözümlere yönelmeniz gerekmektedir.

d.kontrol hapi

Örnek olarak; argan yağı, ısırgan otu yağı ya da buğday yağı… Haftada iki ya da üç defa saçınıza uygulayıp 20 dakika bekletip yıkarsanız daha sağlıklı bir yol izlemiş olursunuz. 

Saçlarınız dışarıdan beslendiği kadar içeriden de besleniyor. Bu nedenle vücut sağlığınız da bu konuda çok önemli. Eğer zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa saçlarınız da zayıflar ve daha yavaş uzamaya başlar. Bu yüzden bağışıklık sisteminizi güçlendirecek tarzda beslenmeniz gerekmektedir.

sac2 e1567517258945

B vitaminin önemi…

Saçınızın sağlıklı olması için B5 vitamini çok önemlidir. Bu nedenle B5 vitamini içeren baklagiller tüketmenin yararı olacaktır. B6 vitamini de yeni hücrelerin üretilmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Bu nedenle antep fıstığı, toz acı biber, ciğer, sarımsak ve susam tüketmenin faydaları olacaktır.

b vitamini

Kullandığınız yağları masaj yaparak uygulamanız gerekiyor…

Donuk ve yıpranmış saçların onarılması için argan yağı uygulaması yapmak faydalı olacaktır. Argan yağını saçınıza uygularken masaj yapmanız da fayda var. Yağı sürdükten sonra saçınızı ılık bir havlu kullanarak sarın ve 30 dk sonra durulayın.

sac uzatma e1567517365651

Saçlarınızın kendi kendine kurumasına izin verin…

Banyodan sonra saçlarınızın kurumasının doğal olarak gerçekleşmesine izin verin. Kurutmak için kullandığınız makinenin yaydığı ısı saçlarınızın yıpranmasına neden olur.