Saçları Yüzünden Eve Gönderilen Kız Okul’dan Rekor Tazminat Aldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere’de “afro saçları diğer öğrencilerin tahtayı görmesini engellediği” gerekçe gösterilerek birçok kez evine gönderilen Ruby Williams isimli kız öğrencini okula dava açtı ve okuldan emsali görülmemiş bir tazminat aldı.

Londra Urswick Okulu’nda okuyan Ruby Williams isimli kız, bundan dört yıl önce yani 14 yaşında iken kabarık saçlarının diğer öğrencileri engellediği gerekçe gösterilerek defaatle okuldan eve geri gönderilmişti. Daha önce böyle bir cezayla karşılaşmayan Ruby, ilk başta bunun bir şaka olduğunu düşünmüş.

Ruby Williams ogrenci kimligi

BBC’nin yapmış olduğu habere göre okul, “Sağlık ve güvenlik standartlarını” hakkında hatırlatma yaparak, afro şekilli saçların kabul edilebilir uzunluk ve genişlikte olması gerektiğini savundu.

FARKLI YÖNTEMLER DENESE DE PEK ÇOK DERSİ KAÇIRMIŞ

Eve gönderme olayı tekrar ederken Ruby Williams, okuldaki kurallara saç şeklini uydurmak için örmek, at kuyruğu yapmak veya düzleştirmek gibi farklı tarzlar denemeye başlamış. Ancak denemiş olduğu bu saç şekilleri çok zamanını aldığı gibi maliyeti de yüksekti. Saçlarına kalıcı hasar verme olasılığı da vardı.

Ruby Williams2

Bu nedenlerden dolayı Ruby okulda derslerini kaçırdı.Arkadaşlarının gözünde küçük düşerek ve dışlanmış hissetti.

Okuldaki bir öğretmeninin Ruby’nin saçlarına zorla bant takmak istemesi son hamle olmuş. Ruby yaşadığı durumu, “İnsanlar istedikleri uzunlukta, neredeyse kalçalarına gelecek kadar saçlarını uzatabiliyorken ben neden saçımı kesmek veya değiştirmek zorundayım” diyerek açıkladı.

Ruby Williams

Ruby ailesi ile birlikte okula karşı mücadele başlatmış, Eşitlik ve İnsan Hakları Komisyonu’nu da aileye destek verdi.

Yaklaşık dört yıl süren bu yasal mücadele ile mahkemeye gitmeden okul ile uzlaşma kararı alan Ruby, 8 bin 500 sterlin tazminat aldı.

18 yaşında olan genç kız öğrenci, 8 bin 500 sterlin (yaklaşık 67 bin TL) tazminat aldı “Umarım bu hikaye benzer durumlarda susmak zorunda kalanları cesaretlendirir” dedi.

rubby dava acti

“SAÇLARIM ÇOK BÜYÜK OLDUĞU İÇİN GURURLUYUM”

Okul yönetim kurulu, çeşitliliği vurguladıklarını, “Okulun kasıtsız bile olsa herhangi birine ya da gruba ayrımcılık yaptığını kabul etmiyoruz” diye kendini savundu.

Bir radyo kanalına konuk olan Ruby Williams hislerini, “Afro saçlara sahip olan bir çocuk benim gibi acı çekmemeli” şeklinde konuştu.

ruby davayi kazandigi icin mutlu

Olay sonrası farklı bir kolejde eğitimine devam eden genç kız, saçları hakkında herhangi bir utanç beslemediğini söyleyerek, “Kaydedilen ilerleme ve yaşadığım yolculukla gurur duyuyorum. Saçlarım ‘çok büyük’ olduğu için gururluyum” diye de ekledi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!