Sağlıklı Bağırsaklara Sahip Olmanın 7 Yolu

saglikli bagirsaklara sahip olmanin 7 yolu

Bağırsak yaklaşık 150 cm uzunluğundadır. Bir sorunla karşılaşana kadar kolon sağlığımıza çok fazla dikkat etmeyiz. Kolonlar, günlük hayatımızda çok önemli bir rol oynamaktadır ve bu nedenle onları görmezden gelmemeliyiz.

Bilgecafe ekibi olarak, sizler için hazırladığımız bu 7 yöntem, kalın bağırsaklarınızı temiz ve sağlıklı tutar.

1. Beslenmenize C vitamini ekleyin

c vitamini e1568022551682

C vitamini çoğu meyve ve sebzenin içerisinde bulunur. Bağırsaklarınızın temizlenmesi için oldukça faydalıdır. Brokoli, limon, çilek, lahana tüketerek bağırsaklarınızın temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

2. Probiyotiklerden faydalanın

probiyotik kullanın

Probiyotiklerin kolon kanserine karşı oldukça etkili olduğu çalışmalarla desteklenmiş durumdadır. İyi bakteriler olarak adlandırılan probiyotik, iltihabın giderilmesini sağlar ve bağırsaklarınızın daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Yoğurt, elma sirkesi, kimçi, kombu çayı ve miso çorbasını tüketebilirsiniz.

3. Diyetinize daha fazla dayanıklı nişasta ekleyin

Dayanıklı nişastalar; patates, yeşil muz, pirinç, bakliyat, tahıl gibi besinlerde bulunur ve bağırsak sağlığınız için oldukça faydalıdır. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre dayanıklı nişastalar kolon kanseri riskini azaltıyor.

4. Daha fazla su için

su icin e1568022694335

Az miktarda su tüketimi, kabızlığın yaygın bir nedenidir. Bu nedenle günde 1,5 ila 2 litre su içmek bunu önleyebilir. Su tüketimi gibi  ihtiyaçlarınızı karşılamanın bir başka yolu da salatalık, kabak, kereviz, domates, kavun ve çilek gibi yüksek su içeriğine sahip meyve ve sebzeleri tüketmektedir. 

5. Yüksek lif içeren besinler tükettiğinizden emin olun

Araştırmalar, lif içeriği yüksek besinlerin alımını arttırmanın kolon kanseri riskini azalttığını gösteriyor. Ayrıca, yüksek lifli yemekler bağırsak iltihabını azaltmaya ve irritabl bağırsak sendromu, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim bozukluklarını iyileştirmeye yardımcı olan bağırsaktaki “iyi” bakterileri besler.

Bazı lifli gıdalar; ahududu, yeşil bezelye, brokoli, mercimek, fasulye ve kepekli tahıllardır.

6. Bitki çayları sindirimin kolaylaşmasına yardımcı oluyor

bitki çayları

Bitkisel çayların bağırsaklarınızı temizlemede yararlı olduğu söylenir. Avustralyalı araştırmacılar, bitkisel çay tüketimi ile düşük kolon kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu belirtmiş.

Psyllium, aloe vera ve marshmallow kökü gibi müshil otlar kabızlığa yardımcı olabilir, ancak bu bitkileri kullanmadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun, çünkü bunlar bazen zararlı olabilir.

7. Tuzlu su ile bağırsaklarınızı temizleyin

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre tuzlu suyun belirli yoga pozisyonlarıyla eşleştirildiğinde kolonu temizlediğini kanıtladı.

Denemelisiniz! Her sabah kahvaltıdan önce 2 çay kaşığı deniz tuzu / Himalaya tuzunu bir bardak ılık su ile karıştırın. Hızlıca için ve akşamları da aynısını yapın.