Sağlıklı İnsanların Sahip Olduğu 10 Alışkanlık

sağlıklı alışkanlıkar

Hepimiz sağlıklı olmak istiyoruz ve hepimiz dengeli beslenmenin, esnekliğin, egzersizlerin ve bunlara benzer şeylerin önemini duyduk. Bu makalede, bunu bir adım daha ileriye götürmek ve her gün sağlıklı insanların neler yaptığını ve nasıl bu kadar fit kalabildiklerini incelemek istiyoruz.

Bilge Cafe’de, kendilerini sağlıklı kabul eden insanlardan sizlere bazı öneriler vermek istiyoruz.

1. Etrafları sağlıklı yaşayan insanlarla doludur.

grup

Sağlıklı insanlar, benzer yaşam tarzları ve hedefleri olan insanlarla kendilerini çevreleme eğilimindedir. Hayatınızda bir şey değiştirmek istiyorsanız, kendinize koyduğunuz hedefle olmak istediğiniz kişiye benzer insanlarla arkadaşlık edin ve onların tavsiyelerini dinleyin.

2. Diyet yapmaya inanmazlar.

diyet2

Diyet yapmak geçici bir çözümdür ve sağlıklı insanlar bunu çok iyi biliyor. Kısa sürede işe yarar bir yöntem olmasına rağmen birçok insan çok uzun süre aynı yeme alışkanlığını sürdüremiyor. Bunun yerine, sağlığınız için kötü olan yediğiniz yiyecekleri düşünün ve bu yiyeceklerin yerine koyabileceğiniz daha sağlıklı alternatifler bulun. Örneğin beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç kullanabilirsiniz ya da patates kızartması yerine tatlı patates ya da kavrulmuş balkabağı yiyebilirsiniz. Ve eğer sağlıklı insanlar bir dilim pizza ya da biraz çikolata yemek isterlerse bu sayede yiyebiliyorlar. Tabii ki ölçülü bir şekilde. Ve çoğu zaman sağlıklı yeme alışkanlıklarını devam ettirebildikleri için de hiçbir vicdan azabı çekmiyorlar.

3. Yakın ilişkilere sahiptirler.

bacak3

Mutlu bir yakın ilişkinin fiziksel, zihinsel ve ruhsal sağlığınıza kesinlikle birçok yararı vardır. İstediğiniz kadar egzersiz yapın ya da tüm öğünlerinizde sebze tüketin eğer özel hayatınız iyi gitmiyorsa asla sağlıklı ve mutlu hissedemezsiniz.

4. Hareket ederler

hareket ederler

Evet, sağlıklı insanlar günde en az 30 dakika boyunca aktif olmaya dikkat ederler ve evet aslında egzersiz yapmayı da severler. Egzersiz yapmayı sevmenin tek yolu yaparken eğleneceğin bir egzersiz yapmaktır.  Eğer koşmayı sevmiyorsanız, koşmayın. Eğer spor salonunda çalışmak size göre değilse, spor salonuna gitmeyin. Yapmaktan keyif alacağınız şeyi bulun! Bu yoga, zumba ya da kaya tırmanıcılığı olabilir. Unutmamanız gereken tek şey mutlaka size göre bir egzersizin ollduğu!

5. Ara verir ve dışarı çıkarlar.

insan5

Bazı araştırmacıların dediğine göre dışarı çıkmak, neslimizi birçok stres bağlantılı sorundan kurtarabilir. Yoğun ve çılgın hayatınıza bir ara vermeyi deneyin ve durup gülleri koklayın! Hem dışarıya çıkmak sizin iyi bir gece uykusu çekmenizi sağlayabilir ki daha önceden de belirttiğimiz gibi iyi bir gece uykusu sağlığınız için en gerekli faktörlerden bir tanesidir.

6. Çevrimdışı olurlar.

Birçoğumuz için sosyal medya hayatımızın büyük bir bölümünü kaplayan günlük bir rutin haline geldi ve eğer şu anda bu yazıyı okuyorsanız siz de kesinlikle bu grubun içindesiniz! İnternete bağlanarak haberler hakkında bilgi sahibi oluyor, yeni bir şeyler öğreniyor ve insanlarla yazışıyoruz. Ancak sosyal medya yüz yüze iletişimin önüne geçmemeli. Üniversiteden arkadaşlarınızı arayın, ailenizle kahve içmek için buluşun ya da komşunuz olan şu çiftle konuşun.

7. En iyi şekilde uykudan yararlanırlar.

uyku7

Sağlıklı insanlar iyi bir uykunun fiziksel ve zihinsel sağlık için gerekli olduğunu bilirler. Bazı insanlar için sekiz saat yeterli bazıları içinse sadece altı saat yeterlidir. Vücudunuzu nasıl dinleyeceğinizi öğrenin. Aynı zamanda nasıl uyuduğunuz da çok önemli. Araştırmalar çok fazla ışığın bulunduğu odada uyumanın uykunun kalitesini düşüreceğini söylüyor. Yani televizyon karşısında uyuya kalmayı seviyorsanız bunun sağlığınız için çok da faydalı bir alışkanlık olduğunu söyleyemeyiz. Yapılan başka bir araştırmaya göre de serin ortamlarda daha iyi uykumuzu alırız. Uyuduğumuz zaman vücut ısımız düşer ve vücut ne kadar soğuk ısıda olursa o kadar iyi uykumuzu alırız.

Aynı zamanda gün ortası şekerlemelerini yok saymadığınızdan emin olmalısınız. Daha önce de söylediğimiz gibi, vücudunuzun size ne söylediğini dinleyin!

8. Yeni bir şeyler öğrenirler.

yeni bir şeyler öğrenirler

Çocukluğunuzu hatırlasanıza! Her yeni bir şey öğrendiğiniz zaman ne kadar heyecanlanırdık. O zamanlarda hiçbir şey bize imkânsız görünmezdi. İçinizdeki o çocuğu bulun, hala içeride olduğunu biliyorsunuz ve hayallerinizi açığa çıkarın. Bu zamanlarda yeni bir şeyler öğrenmek için sınırsız bilgiye sahip olduğumuz için fazlasıyla şanslıyız. Bu yüzden televizyonu kapatın ve ne yapmak istiyorsanız onu yapın! Belki de mükemmel bir biftek nasıl pişirilir onu öğrenmek istiyorsunuz. Ya da belki başka bir yabancı dil öğrenmek istiyorsunuz. Ya da belki de hep bir pilot olmak istemiştiniz. Bugün her zaman en iyi zamandır.

9. Plan yaparlar.

Her zaman bir planları vardır. Günlük rutinlerini düzenlerler ve bu yüzden de istedikleri her şeyi yapmak için yeterince zamana sahip olurlar. Elde etmek istedikleri şeyleri bilirler, önlerindeki yemekleri planlarlar, egzersiz programları yazarlar ve bunlara hiçbir bahane uydurmadan bağlı kalırlar. Ancak bu planlara araları dahil etmeyi de ihmal etmezler.

10. Sağlığı öncelik kabul ederler.

saglik10

Bu belki de sağlıklı insanların sahip olduğu en önemli alışkanlık. Ne yaparlarsa yapsınlar her zaman sağlıkları için faydalı olan şeyleri tercih ederler ve sağlık durumlarını kontrol altında tutabilmek iççin düzenli olarak check-up yaptırırlar. Sağlıklarının onlara verilmiş birer hediye olduğunun farkındadırlar.

Bu makalede bahsetmemiz gerektiğini düşündüğünüz başka şeyler de var mı? Aşağıda bulunan yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz!