Satın Alıp Bir Kenara Attığınız Eşyaları Değerlendirme Yöntemleri

esyalari degerlendirme

Bazen gözümüze çok kullanışsız gelen veya uzun süredir kullanılan eşyaları bir kenara fırlatıp atarız. Örneğin; yeni aldığımız bir nemlendirici kremin kokusunu beğenmediğimiz için kullanmayız. Ancak bir kenara atmak yerine bu kremi tekrar kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Bilge Cafe olarak satın aldığınız, zamanla sizin için uygun olmadığını fark ettiğiniz ama buna rağmen paranızı çöpe atmak istemediğinizden bir kenara fırlatıp attığınız kozmetik ürünleri başka amaçlar için kullanmanın yollarını sizler için hazırladık. Yazının sonunda ise sivilcelere yok etmek için kullanılan sıradışı bir yöntemi bulabilirsiniz.

1. Toner

toner

Makyaj tonerlerinin çoğu alkol içerir ve bu özelliği sayesinde bakterileri ektili bir şekilde yok eder.

 • Ellerinizi çabucak dezenfekte etmeniz gerekiyorsa toner kullanabilirsiniz. El dezenfektanları için harika bir alternatiftir.
 • Telefonunuzu veya bilgisayarınızın klavyesini temizlemek için de kullanabilirsiniz. Bu eşyalar çok sayıda kir ve bakteriyi barındırır ve elektronik oldukları için su ile temizlenemezler. Ancak toner gibi alkol içeren ürünler ile gayet rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

2.Kozmetik Yağlar

kozmetik yağ

Kozmetik yağları paslanmaz çelikten yapılan lavaboları temizlemek için kullanabilirsiniz. Sadece bir damla yağı bulaşık bezinde dökün ve yüzeyi silin. Sonra kağıt havlu ile durulayın. Yağ sayesinde çelik lavabo yüzeyinde hiçbir şekilde iz kalmayacaktır. Bu yöntem büyük mağazalardaki lavaboları temizlemek için sıklıkla kullanılmaktadır.

 3.Şeffaf Ojeler

effaf oje

Şeffaf ojeler sadece tırnakları parlatmakla kalmaz, aynı zamanda bir takım küçük problemleri çözme konusunda da oldukça iyidir.

 • Cilalı ev eşyalarında oluşan çizikleri düzeltmek için, bir miktar ojeyi hasarlı bölgeye sürün.
 • Aynı şekilde bardak, gözlük camı gibi yüzeylerdeki çizilmeleri önlemek için de şeffaf ojeyi kullanabilirsiniz.

 4.Pudra

powder

Pudralar nemi absorbe eden tuz mineralleri içerirler.

 • Spor salonunda çalışmaya başlamadan önce, koltuk altları, dirsekler, avuç içleri gibi sık terleyen yerlerinize pudra sürün. Bu yöntem vücudunuzun bu bölgelerinin tahriş olmasını engelleyecektir.
 • Kuru saç şampuanı yerine pudra kullanabilirsiniz. Bir miktar pudrayı saçınıza sürün ve pudranın saç derinizdeki yağı çekmesini bekleyin. Sonra saçını tarayarak pudraları dökün.

5.Makyaj Temizleyicileri

makeup removal

Makyaj temizleyicileri sadece makyajları değil, aynı zamanda farklı türdeki kirleri de temizleyebilir.

 • Yapışkanları çıkarınca eşyalarda bıraktığı izleri temizlemek için ya da aldığınız ürünlerin etiketlerini çıkardığınızda kalan izi temizlemek için makyaj temizleyicilerini kullanabilirsiniz. Sadece bir miktar makyaj temizleyicisini bir parça beze dökün ve ilgili yüzeyde gezdirin. Ayrıca kıyafetlerinizdeki makyaj lekelerini de bu şekilde temizleyebilirsiniz.

 6.Oje Çıkarıcılar

polish remover

Oje temizleme ürünleri aseton denilen maddeyi içerir ve bu madde lekeleri çıkarmada da oldukça etkilidir. Aynı zamanda yağlara karşı da etkilidir.

 • Parmaklarınız tutkal ile birbirine yapışmışsa elinize biraz aseton dökün. 30 saniye bekledikten sonra ılık su ve sabun ile ellerinizi yıkayın.
 • Banyo ve mutfak fayanslarını temizlemek için, fayans aralıklarına aseton dökün ve ılık suyla yerleri silin.
 • Eğer porselenlerinizde lekelere rastlarsanız, yumuşak bir beze aseton dökün ve porselen yüzeyini silin. Bir süre bekledikten sonra porseleni güzelce yıkayın.

 7.Kremler

krem 1

Kremler nemlendirici içerdikleri için cildi yumuşak ve elastik yaparlar.

 • Eğer beğenmediğiniz ve kullanmadığınız bir kreminiz varsa, deri eşyalarınız üzerinde kullanabilirsiniz. Sevdiğiniz deri ayakkabıları ve çantaları daha yeni ve canlı göstermek için bir miktar krem sürün. Yeni alınmış gibi gözükeceklerdir.
 • Aynı zamanda kışlık ayakkabılarınızı rafa kaldırmadan önce de kremleyebilirsiniz.

 8.Şampuan

amaşır

Bütün şampuanlar yumuşatıcı maddeler ve pantenol içerir. Hassas kumaşlarınızı şampuan kullanarak elde yıkayabilirsiniz. İç çamaşırlarınızı, doğal yünden yapılan elbiselerinizi ve ipek giysilerinizi şampuan ile yıkadğınız zaman ömürleri uzayacak ve daha güzel gözükeceklerdir.

 9.Dudak Merhemi

lip

Bu tip kozmetik ürünlerin temel yapı maddesi vazelindir. Deriyi nemlendirir ve yağlandırır.

 • Dudak merhemlerini saç uçlarının bakımında kullanabilirsiniz. Sadece sürün ve bir süre sonra değişimi fark edeceksiniz.
 • Dudak merhemi yağ içerdiğinden aynı zamanda sıkışmış mekanizmaları açmak içinde idealdir. Sıkışmış kapı kolu veya pencereye dudak merhemi sürerek daha kolay açılmasını sağlayabilirsiniz.

 10.Saç Spreyi

hair spray

Saç spreyi, saçlarda katmanlar oluşturur.

 • Elbiselerinizdeki kedi tüylerini temizlemek için; bir havlu alın, üzerine bir miktar saç spreyi sıkın ve elbiselerinizin üzerinde gezdirin.
 • Eğer bir balona saç spreyi sıkarsınız, daha uzun süre şişik kalacak ve toz tutmayacaktır.

11.Scrublar

scrub

Scrublar cildi parlatan katı parçacıklar içerirler.

 • Bahçede veya tarlada çalıştıktan sonra ellerinizde kalan toprakları çıkarmak için scrub kullanabilirsiniz.
 • Scrub kıl dönmesine karşı da oldukça etkilidir. Epilasyondan önce scrub sürün ve haftada 2-3 kez bu işlemi uygulayın.

 12.Kırmızı ruj

dövme kapatma

Bir dövmeyi kalıcı olarak saklamak için, dövmenin üzerine kırmızı ruj sürün ve kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra üzerine fondöten sürün ve son olarak da üzerine saç spreyi sıkın.

Dövme kapatma durumlarında rujun rengi oldukça önemlidir. Bu yöntem biraz garip olabilir ama oldukça etkilidir.

Aynı yöntemi göz altlarınızdaki kararmalar için de kullanabilirsiniz. Önce kırmızı ruj sürerek karartıları kapatın, sonra da üzerine kapatıcı sürün.

Bonus: Sivilcelerden Kurtulmanın Değişik Bir Yolu

bonus 4

Eğer cilt problemleriniz varsa, cildi temizlemenin ve sivilce oluşumunu engellemenin kolay ve ucuz bir yolu vardır. İhtiyacınız olan ise; yeni bir diş fırçası, 1 yemek kaşığı diş macunu, 1 yemek kaşığı karbonat ve ılık su.

 • İlk olarak cildinizi temizleyin. Yüzünüzü yıkayın ve ılık su ile ıslatılmış havlu ile cildinizdeki sorunlu noktaları silin.
 • Diş macunu ve karbonatı bir kabın içine koyun ve üzerine su koyarak karıştırın.
 • Elde ettiğiniz karışımı problemli yüzeye sürün. Dış fırçasını kullanarak da hafifçe ovun ve karışımı yayın.
 • Karışımı 5 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü yıkayın.

Sizin de kozmetik ürünlerini kendinize has kullanma yöntemleriniz varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.