Sol Kolunuzdaki Bu İz Ne Anlama Geliyor?

sol kolumuzdaki asi izinin anlami

Üst kolumuzda bulunan küçük yuvarlak yara izi, küçükken yaptırdığımız ve hemen hemen hepimizde olan çiçek aşısının izidir. 1970’li yıllardan önce, bu çiçek aşısı çok yaygındı. İnsanları çiçek hastalığına neden olan tehlikeli Variola virüsüne karşı koruyacak bir bağışıklık tepkisini tetiklemek için canlı Vaccinia virüsünü kullandı.

Aşı sonrası, kabarcıklar aşının yapıldığı alanda oluşur, kabarır ve birkaç hafta içinde iyileşir. Sonunda ise yuvarlak bir iz bırakır.

çiçek aşısı izi

Aşıyı yapmak için, çatallanmış bir iğne vaccinia çözeltisine batırılmış ve aşı yapılacak kişinin kolu birkaç kez dürtülmüştür. İğne, cildin içerisine her ilerleyişinde ve kabarcıklar oluştuğunda, az miktarda aşı bırakılmıştır. Bu, izlerin neden bu kadar büyük olduğunu açıklar.

sol kolumuzdaki aşı izi

Aşıyı yaptıktan sonraki 6-8 saat içerisinde devam eden küçük bir şişlik vardır. Daha sonra, şişme kaybolur ve aşı bölgesinin görüntüsü normalleşir. 6-8 hafta sonra sivrisinek ısırığına benzeyen bir şişlik ortaya çıkar. Büyümeye başlar ve açılır. Bir miktar sıvıyı boşaltan ve çıban oluşturan bir nodül oluşur. Çıban, yara izi oluşturarak iyileşir. Bütün bu süreç 2-5 hafta sürer. Bu ülserasyon ve iyileşme sürecinin 2-3 kez tekrar ettiği zamanlar vardır. Oluşan yara izi ömür boyu kalır.

cicek asisi izi nasil olur

Çiçek hastalığı, 1970’li yılların başından sonra Batı dünyasının çoğunda artık bulunmamaktaydı. Bu nedenle, bir kişi virüsün hala mevcut olduğu bir ülkeye seyahat etmediği sürece aşılamaya gerek yoktu.

Variola virüsünün 1980’li yıllarda dünya nüfusu tarafından yok edildiği onaylandı. Ve böylelikle çiçek aşıları tamamen durduruldu.