Solaklar Hakkında Hiç Bilmediğiniz, Bilim Tarafından Onaylanan 6 Gerçek

solaklar

Antik çağda, tüm aktiviteleri sol elle (yemek yemek, çizim yapmak, el kol hareketi yapmak, el sallamak ve hatta bir top atmak gibi) içgüdüsel olarak yapmak hoş karşılanmaz ve garip hatta kötü olarak kabul edilebilirdi. Neyse ki, zaman değişti ve vücudumuzun bir tarafının baskın kullanımının arkasında yatan şeyin ne olduğunu keşfetmek için araştırmalar yapıldı. Bu araştırmalar konuyu giderek daha ilginç hale getirdi.

Solak olmanın, aktivite yapmaktan daha fazlası olduğunu kanıtlayan bazı ilginç gerçekleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Dünyada her 10 kişiden biri solaktır.

eller

Nisan 2020’de solaklıkla ilgili en iddialı çalışmalardan biri yayınlanmış ve dünyadaki insanların en az %10,6’sının yani yaklaşık olarak 10 insandan birinin solak olduğu ortaya koymuştur.

Bununla birlikte, bazı kültürlerde bu genetik özelliğin hala eski kötülük kavramlarıyla bağlantılı olduğu, solak insanları uğursuz olarak adlandırdığı ve çocukların erken yaşlardan itibaren bu şekilde gelişmesini engellediği düşünülmektedir.

2. Solaklık, daha yüksek düzeyde rekabet gücü sağlıyor.

mucadele

Solak insanlarla ilgili ilginç bir şey daha var ki, farklı bir baskın ele sahip olmanın onları rekabetçi faaliyetlerde (örneğin,  dövüş,boks) daha iyi yapmasıdır. Bunun nedeni, sağ elini kullananların, becerilerine meydan okumayan insanlarla ve araçlarla uğraşmaya alışkın olmalarıdır.

Ancak günlük yaşamda solak insanlar, sağ elle kullanım için tasarlanmış aletlerin büyük çoğunluğu ile uğraşmak zorunda kalırlar ve vücudunun zıt tarafını da çalıştırarak, her iki elin hareket alanını genişletirler. Bu da sağ elini kullananlara göre fiziksel bir avantaj elde etmek demektir.

3. Solak olmak genlerde var.

solaklar gen

Bir bebeğin solak mı yoksa sağlak mı doğduğu genetik meselesidir ve DNA’mızın 40’tan fazla yönü vardır ve bu da bizi erken yaşlardan itibaren dünyayı keşfetmek için bir eli ya da diğer eli tercih etmemize neden olur.

Ebeveynlerden birinin solak olması, çocuklarının bu özellik ile doğma ihtimalini arttırabilir. Bununla birlikte, sadece genetik değil, aynı zamanda hamilelik sırasındaki çevre ve uyaranlar ile birlikte solaklık eğilimini gösterir.

4. Solak erkekler kadınlardan daha fazladır.

solek erkekler

Dünya, sol elini kullananlardan daha fazla sağ elini kullananlardan oluşuyor, ancak solakların dünyasına erkek cinsiyet hakim. Erkeklerin solak olma olasılığı %12 iken kadınlarda bu oran %10’dur.

5. Hollanda dünyanın en solak bölgesidir.

hollanda

Artık insanların sadece %10’unun solak doğduğunu biliyoruz. Ancak, dünya çapında eşit olarak dağılmamaktadırlar. İstatistiklere göre , Hollanda en fazla solak nüfusa sahip ülke ve onu ABD izliyor.

Bu yanlılığın en az olduğu bölgeler, nüfuslarının sırasıyla %4,70 ve %3,50’si ile Japonya ve Çin’dir.

6. Evcil hayvanlarımızın solak olma olasılığı daha yüksektir.

solak hayvanlar

Solak olabilenler sadece insanlar değildir. Bu genetik özellik evcil hayvanlarımıza da ulaşabilir. Bir araştırma, köpeklerin %63’ünün tek pati kullanımını tercih ettiğini, %37’sinin ise herhangi bir taraf için bir eğilim göstermediğini ortaya koydu. Köpeklerin %32’si sağ tarafı, %31’i sol patisini tercih ediyor.

Kedilerle ilgili olarak, %75’i sadece bir pençeyi tercih ederken, %25’i her iki uzuvları belirsiz bir şekilde kullanmıştır. Ayrıca dişi kedilerin erkek kedilere göre sağlak olma ihtimalinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.