Tekrar Isıtılmaması Gereken Yemekler Nelerdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaliteli ve sağlıklı beslenmenin beslenmenin bazı şartları var. Sağlıklı beslenmek için tüketilen besinlerin doğal olmasının yanında bu gıdaların pişirilmesi, ne şekilde hangi şartlarda saklandığı da önemlidir.

Pişirildikten sonra tekrar ısıtılmaması gereken yemekler ise şu şekilde:

Tavuk

tavuk yemegi

Tavuk taze pişmiş yada soğuk olarak tüketilmelidir. Tekrar ısıtmak protein kompozisyonunun değişmesine neden olacaktır. Buzdolabında saklanabilen bu besin çabuk bozulmaz. Tekrar ısıtmak gerekiyorsa düşük ısıda ısıtılmalıdır.

MANTAR

mantar yemegi

Pişirildikten sonra tek seferde tüketilmesi gereken mantar tekrar ısıtıldığında sindirim sorunlarına yol açabilmektedir.

Yumurta

yumurta

Yumurta tüketiminde de dikkatli olmak gerekiyor. Aksi taktirde nadir de olsa zehirlenmenize neden olabilir. Tavuk’ta olduğu gibi ısıtıldığında protein yapısı değiştiği gibi içerisindeki su miktarı da azalıyor.

Pancar

Pancarı salatalarda yada smoothie yapımında da kullanabilirsiniz. Bu şekilde tüketmeniz pancardan maksimum fayda almanızı sağlayacaktır.

Pancar yapısında nitrat içerdiğinden yeniden ısıtıldığında nitrite dönüşmektedir. Tekrar ısıtıldığında sağlık sorunlarına neden olabilen bu besin maddesini de tekrar ısıtmayın.

Ispanak

Ispanak da yapısında nitrat bulundurduğundan tekrar ısıtıldığında nitrite dönüşür. Bu da sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle bebekler için 5 mg nitrat alımı bile ciddi zehirlenmelere neden olduğundan bebeğinize ıspanak verirken dikkat etmelisiniz.

2 SAATTEN FAZLA ODA SICAKLIĞINDA BEKLETMEYİN

Pişirmiş olduğunuz yemekleri 2 saatten fazla oda sıcaklığın da bekletmek bakteri üremesine neden olacağından, yemekleriniz oda sıcaklığına geldiğinde saklama kabına koyarak buzdolabına kaldırmanız gerekir.

PİŞMİŞ VE PİŞMEMİŞ ET YAN YANA DURMAMALI

Çiğ eti koydunuz tabağa pişmiş et koymayın ya da çiğ et kestiğiniz bıçağı pişmiş eti kesmek için kullanmayın.

KAŞIKLARI AYIRIN

Yemek pişirme aşamasında kullandığınız kaşık ile yemeye baktığınız kaşıklar ayrı olsun. Pişirme esnasında yemeğin tadına baktıktan sonra kaşığı yıkamadan tekrar kullanmayın.

EN FAZLA 1 KEZ ISITIN

Yemeklerin tekrar kısıtlanması bakteri miktarını arttıracağından en fazla bir kez ısıtılmalıdır. Isıtma sırasında yemeğin kokusunu almış iseniz yemeğiniz ısınmıştır, kaynama derecesine gelmesini beklemenize gerek yoktur,

Derin dondurucuda çiğ kıyma saklamayı düşünüyorsanız bu süre dört aydan fazla olmamalıdır. Ayrıca pişmiş ya da kavrulmuş eti derin dondurucuda en fazla 2-3 ay süre ile bekletmelisiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!