Tiroid Belirtileri, Tiroidi Tırnağınıza Bakarak Anlayın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tırnaklarımız sağlığımız hakkında çok şey söylüyor. Tırnaklarımızda oluşan, tırnak mantarı enfeksiyonu, Sarı Tırnak Sendromu, kırılganlık, yavaş büyüme ve kalınlaşma aslında bir Tiroid rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Dr. Peter Osborne, hastalarının batıklarında fark ettiği hipotiroidizm belirtilerini tanımlamaya başladı. Tiroidin tırnaklarımızı bile nasıl etkileyebileceğini bulmak için çalışmalara ve kitap yazmaya başladı. Dikkat! Vücudumuzun bir parçası bile hipotiroidizme karşı güvenli değildir.

Peter Osborne: Tiroid sorunlarının belirtileri genellikle ellerde ve parmaklarda görülür. Tırnak yataklarında ve tırnaklarda bazı çok yaygın fiziksel anormallikler olabilir. Elinizde bu tür bulgular varsa ve bunların dışında yorgunluk, saç dökülmesi, düşük libido, kuru cilt ve açıklanamayan kilo alımı ile karşılaşıyorsanız, tiroidinizin değerlendirilmesi için doktorunuza başvurun. Hipotiroidizm tedavisi görüyor ve bu belirtilere sahipseniz, tedavinize dikkat edin ve mutlaka doktorunuza danışın.

Dolama ve Tiroid

Aşağıdaki fotoğrafta daha önce hipotiroidi durumu olan bir hastanın tırnaklarının bir görüntüsü var. Burada görülebilecek birkaç şey var:

dolama tiroid

İlki tırnak etlerinin çevresi. Gerçekten pürüzlü kenarları görebilirsiniz. Bunu iki tarafta da görüyorsunuz. Bu bir Dolama’dır ve düşük tiroid durumu anlamına gelen hipotiroidizmin çok belirgin bir işaretidir. Bu tip semptomlar beslenme açısından sıklıkla protein eksikliğine bağlı olarak da görülür. İlginçtir ki, tiroid fonksiyonuna yardımcı olmaktan sorumlu olan aminoasitlerin ana formlarından biri  Tyrosine’dir. Çoğu zaman tiroid düzeyi düşük olan hastalarda protein eksikliği ve özellikle de Tirozin eksikliği ve Dolama görülür.

Tırnaktaki Beyaz Çizgiler ve Hipotiroidizm

beyaz cizgiler

Tiroid tırnağının diğer bir klasik örneği, tırnak üzerindeki her iki tarafta görülen beyaz dikey çizgilerdir. Bu çoğu zaman beslenme açısından selenyum eksikliğinin bir göstergesidir. Bu tiroid rahatsızlığı olan biri için önemlidir. Çünkü selenyum, INACTIVE tiroid hormonu T4’ün ACTIVE T3 tiroid hormonuna dönüşümünde kesinlikle gereklidir. T4’ün T3’e dönüştürülmesi gerekir. T3, doğrudan DNA’nızla iletişim kuran ve metabolizmanızı hızlandıran ve tiroid hormonu sağlığında aradığımız tüm harika etkilere sahip tiroid hormonudur. Selenyum olmadan çok etkili bir şekilde T4’ü T3’e dönüştürmüyoruz ve tırnaklarda sık sık böyle gözüküyor. Bu nedenle tırnaklarınıza bakın ve bu tip beyaz lekeleri çok iyi bulursanız, selenyum eksikliğiniz var demektir. Ayrıca tanı konmamış bir tiroid rahatsızlığınız olduğu anlamına da gelebilir. Tiroidinizi değerlendirmek için doktorunuzla görüşün.

Tırnak Yarılması ve Hipotiroidi

tirnak yarilmasi

Burada görülebilecek bir diğer şey, tırnakların uçlarındaki yarılmadır. Hipotiroidi hastalığı olan kişilerde de çok yaygındır. Tırnaklarınıza bakın ve bu tür bulguların olup olmadığına kontrol edin. Doktorunuza danışın ve tiroidinizin tam olarak değerlendirilmesini isteyin.

Peter Osborne Hakkında

Peter Osborne, Teksas Sugar Land’deki Town Center Wellness klinik direktörüdür. Kayropraktik doktoru ve Kurul Sertifikalı Klinik Beslenme Uzmanıdır. Klinik odağı kronik dejeneratif kas-iskelet sistemi hastalıklarının bütünsel doğal tedavisidir. Glüten duyarlılığı ve besin alerjilerinin kronik inflamasyonda oynadığı ilişkide uzmandır. Binlerce hastanın kronik ağrılı durumlardan kurtulmasına yardımcı oldu. Dr. Osborne, Nohut, Nohut: Kronik Ağrının Kök Nedenini Ortadan Kaldırmak İçin 30 Günlük Bir Diyet kitabının yazarıdır.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!