Topuklu Ayakkabının Zararları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

America’da bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre , yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların% 71’i, topuklu ayakkabı giyerken acı çekiyor. Ancak bu durumdan olumsuz etkilenebilecek sadece ayaklarınız değil. Diğer vücut bölgeleriniz de etkilenebilir ve daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Makalenin sonunda, Topuklu ayakkabınızı tutup fırlatabilirsiniz bizden söylemesi.

1. Kalç-alar

topuklu

Topuklu ayakkabı giydiğinizde vücudun dengesi bozulur. Dengeyi sağlamak için, belinizin alt bölgesi öne doğru itilir, kalç-a ve omurganızın hizalaması değişir. Kalç-a fleksörünüz dengeyi korumak için sürekli olarak arkaya doğru çıkmak zorundadır. Sık sık ve uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyerseniz, bu kasların kısalmasına ve büzülmesine neden olabilir. Bu da kalç-a ağrısına yol açabilir.

2. Dizler

dizler

Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde vücut ağırlığınız ayağınızın ön kısmına doğru kayar. Bu da, dizlerinizi dengeyi korumak için ileri doğru hareket etmek zorunda bırakır, haliyle dizdeki baskıyı arttırmış olursunuz. Bu Kireçlenmeye neden olabilir . Yaygın belirtileri eklem ağrısı, sertlik ve sınırlı hareket edebilmedir.

3. Omurga

omurga

Normalde omurganız yumuşak bir eğriliğe sahiptir. Yüksek topuklu ayakkabı giydiğinizde, sırtınızın alt tarafındaki eğrilik abartılı hale gelir ve omurganızın hizası değişir. Buradaki kasların aşırı kullanımı ve sırt ağrısına neden olabilir.

Omurganızdaki anatomik değişiklikler bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin, omurganızda daralma olabilir ve bununda sinir rahatsızlığı geliştirme olasılığı vardır. Ağrı, kas zayıflığı, spazm ve krampa neden olabilir.

Yüksek topuklu ayakkabılar aynı zamanda ayaklarınızı da büyük oranda etkiler.

bunyon

  • Bunyonlar. Sivri topuklu ayakkabılar ayak parmaklarınızı çok dar bir alana sığdırmaya çalışır. Bu, başparmağınızın ikinci parmağa yaslanmasına neden olur ve bu da baş parmağınızın yanında bir bunyon , bir yumru oluşturur . Bunyonların genetik olduğu düşünülür, genetik olarak müsaitseniz ve düz ve yüksek topuklu ayakkabı giyme gibi zorunluluklarınız varsa, onları daha da kötüleştirebilirsiniz.
  • Aşil tendonu. Yüksek topuklu ayakkabılar giymek, ayak bileğinizdeki eklemlerinizin sınırlı hareket etmesine ve sınırlı bir güce sahip olmasına neden olur. Ayrıca Aşil tendonunun topuk kemiğine yapışacağı baskı, kasılmasına neden olur. Bu da bir tür tendon iltihaplanmasına yol açabilir .

cekic parmak2

  • Çekiç parmak. Dar, sivri topuklu ayakkabılar giymenin yol açabileceği diğer bir durum çekiç parmaktır. Parmaklar, birbirine sıkıştırıldığında, aşağı doğru kıvrılmaya başlarlar. Zamanla, bu durum acı verici olabilir ve ayak parmaklarınızı esnetemez hale getirir.
  • Nasırlar. Yüksek topuklu ayakkabı giyme ayağınızın üstüne koyan baskı, nasırlara neden olabilir. Özellikle ayakkabınız sıkıysa, bu ekstra sürtünmeye neden olur. Bunlar genellikle ağrısız, bazen ağrılı hatta enfekte olabilirler.

topuklu2

Ne sıklıkla topuklu ayakkabı giyersin? Vücudunu nasıl etkilediklerini farkettin mi? Lütfen düşüncelerinizi yorumlarda paylaşın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!