Tozlardan Tamamen Kurtulmak İçin 5 Kolay Yol

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sonsuz bir savaş gibi görünebilir. İnsanoğlu ve toz! Ev temizliği yaparken toz almak birçok insan için eziyet haline gelebilir. Hele ki, güzelce toz aldıktan bir saat sonra evi tekrar tozlu görmek oldukça can sıkıcı! Toz, özellikle koyu renkli mobilyalar üzerinde ciddi anlamda göze batar. Evinizin olabildiğince tozsuz olmasını sağlamanız için sizinle 5 tane ipucu paylaşıyoruz.

Unutmayalım, tamamen tozsuz bir yaşam mümkün değil.

1. Paspas kullanın

pas pas

Evinizin tüm girişlerini pas pas yerleştirin. Birini kapının içine; diğerini kapının dışına yerleştirin. Böylelikle, kir, çamur ve tozun evinize girişini engelleyebilirsiniz. Arka kapıyı, balkonu ya de evinizin dışarıya açılan diğer kapılarını da unutmayın. Paspasları düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini de unutmayın. Evin dışarısındaki paspasları havanın sıcak olduğu zamanlarda yıkayabilirsiniz.

2. Evcil hayvanlarınızı temizleyin

evcil hayvan temizleme

Evin zemininde veya pencere pervazlarında oluşan toz ve kirin sebebi evcil hayvanınız olabilir. Kediler pencere pervazına yerleşmeyi sever. Böyle zamanlarda da bulundukları yere tüylerini bırakırlar. Köpekler de aynı şekilde. Bu nedenle, evcil hayvanlarınızı tarakları yardımıyla temizlemeli ve fazla tüylerinden kurtulmalısınız.

3. Pencereleri ve kapıları kapalı tutun

pencere kapatmak

Evinizi havalandırmak için ya da sıcaklık yüzünden pencereleri açmak hepimizin bir geleneği haline geldi. Fakat, bu durum beraberinde birçok toz molekülünü evinize davet eder. Ayrıca, evinizdeki pencerelerin ya da kapıların düzgün bir biçimde kapandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde, aradaki boşluklardan toz evin içine girebilir.

4. Tozu yukarıdan aşağıya doğru alın

yukardan asagiya dogru

Daha yüksekte olan bir yerde bulunan tozun aşağı taraflara düşmesini engellemek için tozu daima yukarıdan aşağıya doğru alın. Toz almaya başlamadan önce tüm yüzeylerin kuru olduğundan emin olmalısınız. Islak bezlerin tüm yüzeylere uygun olmadığını unutmamalısınız. Örneğin ıslak bez kullandığınız zaman ahşap eğrilebilir veya üzerinde leke kalabilir.

5. Doğru materyalleri kullanın

mikro fiber bez

Elektrikli süpürgeyi büyük toz birikintileri içn; pürüzsüz, düz yüzeyler için mikrofiber bez kullanın. Mikrofiber bez, tozu hareket ettirmek yerine düzgün şekilde hapseder. Kolayca ulaşamadığınız yüksek yerler için şönil bir bez kullanın.

8
be_endim
Beğendim
2
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
2
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
6
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bazı atölyeler havadaki tozu yakalamak için bir tepsiye su doldurup, üzerine düşük güçlü vantilatörle üfleme kullanır. Suyu dikey yağmur yağdırıp içine hava üfleterek de tozları suya aktarmak, aynı zamanda oda havasını nemlendirmek de bilimsel yöntemdir.

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!