Ekmeği Mutfak Tezgahına Asla Koymayın

mutfak tezgahi ekmek

Hemen hemen günün her öğününde ekmek  tüketiriz ve her öğün için taze ekmek alırız.  Bazı zamanlarda ise öğününüz ile tüketeceğiniz ekmekten bir parça ısırık alırsınız ve bayatlamış olduğunu hissetmek sizi üzer.

ekmek

Ekmekleri mutfak tezgahında değil, dondurucuda saklayın!

Bazen ise alınan ekmeklerin hepsi biter ve geriye bayatlayacak ekmek kalmaz. Peki böyle durumlarsa yapılmalı? Bazı insanlar ekmeklerini mutfak tezgahının üzerinde ya da bir dolabın üzerinde muhafaza ediyor, fakat en doğru yol bu değil. Ekmeğinizi böyle yerlerde muhafaza etmektense buzlukta muhafaza etmeniz daha doğru.

ekmek3

Bunun nedeni ise;

Mutfak tezgahı

Mutfak tezgahı, bir poşet ya da kağıt torba içerisinde ekmeğin saklanması için tercih edilen en popüler yerlerden biri. Böylelikle, ekmeğe istediğiniz zaman ulaşabilir ve acıktığınızda kolaylıkla sandviç hazırlayabilirsiniz.

ekmek2

Fakat, ekmeği satın alıp dondurucuda saklamayı tercih eden birçok insan var. Böylelikle, onlar da her seferinde taze ekmek yiyebilecekler. Tabii öncesinde buzun çözünmesi beklenmeli, fakat daha sonra taze dilimli bir ekmekle sandviç yapılabilir. Evet, tezgahı kullanmaktansa dondurucuyu tercih etmek sağlığınız için de daha faydalı.

Eğer ekmeğinizi tezgahta bırakırsanız;

kuflu ekmek2

Ekmeği tezgahta saklamamanızın  en önemli nedeni  oldukça hızlı bir şekilde küflenecek olmasıdır. Küflerin gelişip büyümesi için oda sıcaklığı ideal sıcaklıktır. Tezgahın üzerine koyduğunuz ekmek bekledikçe kalıp halini alır ve birkaç gün içinde de  küflü lekeler ortaya çıkar. Eğer küf tutmasına rağmen ekmeği yemeye devam ediyorsanız; alerjik reaksiyonlarla karşılaşma riskiniz var. Bu nedenle, sağlığınız için ekmeği dondurucuda saklamak ve ihtiyacınız olduğunda çıkarıp tüketmek çok daha faydalı.