Sebze ve Meyveleri Yanlış Yıkıyoruz, Tarım İlaçlarını da Yiyoruz

sebze yikama22

Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Sibel Bölek, meyve ve sebzelerin pestisitten arındırılması için karbonatlı su ile yıkamanın daha etkili olduğunu belirtti.

yikama

Yapılan çalışmaların sonucunda pestisitlerden kurtulabilmek için tuzlu su ile yıkama yapmanın daha etkili olacağını kanıtlamıştır. Ayrıca karbonatlı su ile yıkama yapmanın diğer yöntemlerden daha da etkili olduğu söylendi. Bu çalışmalara bakıldığı zaman önemli olan kabukların soyulması da gereklidir.

meyve yikama2

Bölek’in yaptığı yazılı açıklama: haşerelerin ve mikroorganizmaların neden olduğu zararlı etkileri ortadan kaldırabilmek için kullanılan ilaçların nedeninin meyve ve sebzelerin daha kolay yetişmesi. Fakat bu ilaçların yani pestisitlerin kullanımının bilinçli ve kontrollü yapılması gerekmektedir. Uzun süre pestisitlere maruz kalmış insanlarda, karaciğer, kanser, nörolojik ve böbrek hatalıkları riskinin arttığı gözlemlenmiştir.

sebze yikama2

Eğer gebelik döneminde anne adayları pestisit tüketirse bebeğin otizmli olabileceği söylenmiştir.

Meyve ve sebzelerin kabuklarını soymadan tüketmeyin!

Sirkeli su kullanarak bu sebze ve meyvelerin yıkanması yararlı olacaktır. Şehirde yaşayan insanlar için evlere ulaşan meyve ve sebzelerin üretiminde kullanılan pestisit türünün bilinmediği için bol su kullanarak yıkamak ve kabuklarını soyup tüketmek daha yararlı olacaktır. Kabuğunun soyulması mümkün olmayan meyve ya da sebzeleri suda bekletmek oldukça önemlidir.

Yapılan bir diğer çalışmada ise 1 tatlı kaşığı karbonat eklenen suyun içerisinde bir süre bekletilen sebze ve meyvelerin daha sağlıklı olacağı belirtilmiştir.