Yüzünüze Zarar Veren 10 Yaygın Cilt Bakımı

zararlı cilt bakımları

Kadın dergilerindeki bakım kürleri ve yöntemleri neden sürekli aynıdır merak ettiniz mi? Sandığınız gibi editörlerin tembelliğinden değil! Aslında oldukça basit ve kullanışlı yöntemler ile sağlıklı bir yüz bakımı yapabilirsiniz ve bu yöntemler yıllardır bilinen şekillerde uygulanıyor. Pahalı ürünler ve yeni keşfedildiği söylenen yöntemlere para yatırmaktan ve sonuç alamamaktan usandıysanız, bildiğiniz her şeyi unutup temelden başlamaya ne dersiniz?

Bilge Cafe olarak bizler, sizin için en temel yüz bakım kürleri ve kullanılış yöntemlerini derledik ve en yaygın yapılan hataları da eklemeyi unutmadık. Buna ek olarak da en sonda eklediğimiz bonus içeriğimiz sayesinde muz kabuğunun hiç bilmediğiniz faydalarını öğreneceksiniz.

Bakım ürünlerinizi çok sık değiştiriyorsunuz

iyi cilt mükemmel cilt

Yeni bir krem gördüğünüzde almaya direnmek zor biliyoruz. Dergilerin ve ünlülerin öve öve bitiremediği serumlar, kremler ve kozmetik mağazalarının yaptığı çılgın indirimler bizleri bu tuzağa çekiyor. Yine de, siz elinizden gelenin en iyisini yapmaya çabalayın ve kullandığınız ürünlere sadık kalarak yeni ürünler satın almayın.

Belki de, eski ürünü uzun zamandır kullandığınız için cildinizin alıştığını ve artık eskisi kadar iyi gelmediğini düşünüyorsunuz ve bu sebeple yeni ürünleri satın alıyorsunuz. Açıklamak isteriz ki, ne yazık ki bu çabanız boşa sarf edilmiş bir efordan başka bir şey değil. Cildiniz kullandığınız ürünlere alışmaz ve yeni aldığınız ürün işini gayet doğru yaparken değiştirmeniz demek cildinizi yormanız, hatta bazı durumlarda alerjik reaksiyonlara sebep olarak durumun daha da kötüleşmesine sebep olmanız demektir.

Her gün yüzünüzü temizliyorsunuz

kimyasal peeling

Cildimiz dışarıdan herhangi bir yardıma ihtiyaç duymadan kendini gayet güzel yenileyebilir. Ama tabi ki yüz temizleyici ürünler bu süreci hızlandırır ve yüzünüzün daha temiz kalmasını sağlar. Ancak her gün bu ürünleri kullanmanız cildinizdeki koruyucu yağ tabakasını da temizlemenize sebep olur.

Özellikle sert yüz temizleme fırçaları veya peeling ürünleri her gün kullanıldığında faydadan çok zarar veriyor. Yapabileceğiniz en güzel yüz temizliği kimyasal peelingdir. Merak etmeyin güzellik salonlarındaki pahalı ürünlerden bahsetmiyoruz. Evinizde bulunan bir takım ürünlerle kolaylıkla ölü deriyi cildinizden arındırabilirsiniz.

Makyajınızı düzgün bir şekilde çıkarmıyorsunuz.

makyaj nasıl temizlenir

Akşamları yüz yıkama rutinini kolaylaştırmak için muhtemelen yüzünüzü tek bir ürün kullanarak yıkamayı ve su ile durulamayı seçiyorsunuz. Ne yazık ki, bunu yaparak birkaç dakika kazanmakla birlikte yüzünüzde bir sürü makyaj malzemesi kalıntısı kalmasına sebep oluyorsunuz. Yüzünüzde kalan makyaj kalıntıları daha sonra gözeneklerinizin tıkanmasına ve cildinizin ekstra yağlanmasına sebep oluyor.

Bu sebeple, yüzünüzü temizlerken misel suyu kullanmanız yararınıza olacaktır. Temizleyici yağlar ve temizlik kürleri de işe yarar. Sırf paranızı almak için piyasaya sürülen ve cildinizin yararına olan ürünler arasındaki farkı anlamalı ve ona göre ürünler satın almalısınız.

Aynı yastık kılıfını 2 hafta kullanıyorsunuz.

yatak odası görseli

Yüzünüzü güzelce temizleseniz bile, her gece aynı yastığa baş koyuyorsanız yaptığınız temizliğin çok da bir işe yaramadığını söylememiz gerekiyor. Yastık kılıfları toz ve ölü deri parçalarını toplar. Bir de evcil hayvanınız var ise daha ciddi bir durumla karşı karşıyasınız demektir. 2 – 3 gün aynı yastık kılıfını kullandıktan sonra, artık yastık kılıfınız yüzünüzde leke oluşturabilecek ve aknelere sebep olabilecek bakterilere ev sahipliği yapmaya başlamış olur.

Eğer yüzünüzün lekelenmesini ve sivilcelerinizin artmasını istemiyorsanız, 2 günde bir yastık kılıfınızı değiştirin. Ayrıca sahip olduğunuz yastık kılıflarını ipek olanlarla değiştirmeniz daha iyi olacaktır. Bu sayede hem bakteriler daha az barınabilecek hem de erken yaşta kırışıklıklara sahip olmayacaksınız.

Losyon kullanmıyorsunuz

losyon kullanan ve kullanmayan kadın

Losyonlar cildinizin pH dengesini düzenler. Nemlendirici kremlerle beraber kullandığınızda etkisi çok daha iyi olur. Özellikle kimyasal peelingden sonra bir losyon ile cildinizi temizlemeniz gereklidir.

Gerekli kozmetik ürünlerini kullanarak kuruluk, kaşıntı ve döküntülerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken durum, kullandığınız ürünün alkol içermemesidir. Aksi halde durum tersine döner.

Yüzünüzün parlamasını önlemek için pudra kullanıyorsunuz.

pudra kullanan ve yüz temizleyen

Yüzünüz biraz yağlı bir yapıya sahipse parlar ve hiçbir ürün bu parlamayı tam olarak yok etmez. Özellikle yaz aylarında bu parlamayı önlemek için pudra kullanırız. Ne yazık ki, bu çözüm de uzun süreli değildir ve gözeneklerinizi tıkayacaktır.

Cildinizin parlamasını saklamak yerine, bu yağ tabakasını cildinizden arındıracak ürünler kullanabilirsiniz. Uzun süreli etki sağlamasalar da hiç değilse gözenekleriniz tıkanmayacak ve ihtiyaç halinde tekrar kullanabileceksiniz.

Makyaj yapmadan önce kaşlarınızı alıyorsunuz.

kaş alan kadın

Aynaya baktığınızda dudağınızın üst kısmında veya kaş bölgenizde ekstra tüylenme fark ederseniz, akşama kadar oldukları gibi bırakın. Çok dikkat çekici olmadıkları sürece birinin fark etmesi oldukça zordur. Alternatifi düşünecek olursak, tüylerin alındığı bölgenin kırmızılığı veya şişliği herkese görünür olacaktır. İstediğiniz kadar kapatıcı ürün kullanın sırıtacaktır. Bu sebeple tavsiyemize uyarsanız daha çok faydasını göreceksiniz.

Eğer kaşlarınızı düzeltmeye karar verirseniz, makyaj veya krem uygulamadan önce bölgenin rahatlaması için 2 saat kadar beklemeniz gerekir. Aksi halde gözenekleriniz tıkanacak ve ilerleyen haftalarda daha büyük sorunlara yol açacaktır.

Duş almadan önce yüzünüzü yıkıyorsunuz.

yüz yıkayan kadın

Tabi ki istediğiniz zaman yüzünüzü yıkayabilirsiniz ancak doğru zaman duştan önce değil sonra olmalıdır. Saç bakım ürünleri genellikle silikon, paraben ve diğer kimyasallar gibi yüz için zararlı birçok kimyasal içerirler. Ne yazık ki saç için yumuşatıcı ve besleyici olan ürünler iş yüzünüze geldiğinde aynı faydayı sağlamaz.

Hatta tersine, cilde uzun süre nüfuz etmeleri hakinde kaşıntı, kızarıklık ve aknelere sebep olabilir. Bu sebeple duş aldıktan sonra yüzünüzde kalmış olma ihtimali olan saç bakım ürünlerini temizlemek için yüzünüzü, yüz için üretilen losyonlar ile yıkamanızı öneriyoruz.

Yatmadan önce cilt bakım ürünlerini kullanmıyorsunuz

gece krem kullanan kadın

Bütün gün makyajlı bir şekilde dolaştıktan sonra, yüzünüzde herhangi bir şey olsun istemezsiniz. Ancak, eğer yatmadan önce gece kremi, maske veya serum olarak bilinen ürünlerden birini yüzünüze uygulayarak uyursanız bütün gün makyaj, toz, güneş sebebiyle yıpranan cildinizin iyileşmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Bulutlu günlerde güneş koruyucu ürünler kullanmıyorsunuz.

güneş koruyucu kullanan kadın

Öyle görünüyor ki, sağlıklı ve genç kalmak isteyen herkes güneşin zararlı etkilerinden korunmaya özen gösteriyor. Birçok insan güneşlenmeseler bile yaz günleri güneş koruyucularını sürmeyi ihmal etmezken, bulutlu havalarda bu alışkanlıklarından vazgeçtiklerini görüyoruz.

Ne yazık ki, zararlı ultraviyole ışınlar her zaman cildimize nüfuz ediyor ve havanın bulutlu veya soğuk olması bunu engelleyici bir etken değil. İskandinavya ülkeleri veya Birleşik Krallık gibi devamlı bulutlu havalara sahip olan ülkelerde bile insanlar ultraviyole ışınlardan zarar görüyor. Bu yüzden tüm yıl güneş koruyucu kullanmak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Ancak yüksek faktörlü özel ürünlere ihtiyacınız yok. Oldukça sıradan 30 faktörü geçmeyen nemlendiricili güneş kremleri işinizi görecektir.

Bonus: Muz kabuğu kullanarak cildinizi daha da güzelleştirebileceğinizi biliyor muydunuz?

muz kabuğu ve kaşık

Bazen çok uzakta aradığımız çözümler burnumuzun dibinde olabiliyor. Aynı muz kabuğu gibi. Size sağladığı yararları sıralamak gerekirse:

  • Göz çevresi şişkinliği (muz kabuğunun iç kısmını ayırıp göz çevrelerinize koyarsanız, şişliklerin kaybolduğunu görürsünüz.)
  • Kırışıklık karşıtı ( muz kabuğunu kırışık olan bölgeye sürün ve yarım saat sonra durulayın)
  • Sivilce karşıtı ( sorunlu bölgeyi günde 3 kere muz kabuğuyla ovun ve durulayın)
  • Diş beyazlatma ( günde 1 – 2 kere dişlerinizi muz kabuğuyla ovun ve durulayın)

Siz bu hatalardan hangilerini daha sık yapıyorsunuz? Alışkanlıklarınızı değiştirebilecek misiniz? Yorumlarda bize düşüncelerinizden bahsedin!