Zararını Öğrenince Bir Daha Asla Evinize Yumuşatıcı Sokmayacaksınız

yumusaticinin zararlari

Tüm zararlı yönlerine rağmen hala yumuşatıcı mı kullanıyorsunuz? Çamaşır yıkarken bir çoğumuz hala yumuşatıcı kullanıyoruz. Reklamlarda yumuşatıcının onlarca aromasıyla kıyafetleri mis gibi kokutabileceği ve çamaşırları onsuz yıkamanın neredeyse anlamsız olduğundan bahsediliyor. Peki yumuşatıcı gerçekten söylenildiği kadar masum mu? Yumuşatıcının hangi maddelerden oluştuğunu duyunca şok olacaksınız!

Bu yazıyı okuduktan sonra bie daha yumuşatıcı kullanıp kullanmamak size kalmış.

Yumuşatıcının İçindeki 5 Zararlı Madde:

icerdigi zararli maddeler

Eğer ambalajı dikkatle incelerseniz, yumuşatıcının hiç de masum olmadığını anlayacaksınız. İçerdiği kimyasallarla temiz çamaşırları daha da kirletiyoruz! Bu kimyasallardan bazıları;

1. Alfa-Terpineol

Bu kimyasal oldukça tehlikeli olmakla beraber baş dönmesi, baş ağrısı, hafıza kaybı ve hatta yüzünüzde uyuşukluk, boynunuzda ve sırtınızdaki ağrı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

2. Benzil asetat

Bu toksik kimyasal Pankreas kanseri ile doğrudan bağlantılıdır. Dumanlar gözlerinizde ve solunum yollarında tahrişe neden olabilir.

yumusitici kullanmak

3. Benzil alkol

Benzil alkol, merkezi sinir sistemi bozuklukları, baş ağrısı, bulantı, kusma, baş dönmesi ve kan basıncındaki aşırı düşüşler gibi birçok sağlık sorununa yol açabilir.

4. Kloroform

Kloroform güçlü bir kanserojen nörotoksindir ve bilinç kaybı, bulantı, baş ağrısı, kusma ve / veya baş dönmesi ve uyuşukluk gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir.

5. Linalool

zehirliyor mu

Solunum problemlerine ve kas koordinasyon kaybına neden olan bir yatıştırıcıdır.

Tüm bu kimyasallar yumuşatıcıda bulunuyor! Yumuşatıcı sadece bize zarar vermekle kalmayıp çevre için de oldukça tehlike arz ediyor.

Doğal Yumuşatıcıya Sirke ile Çözüm

sirkenin gucunu kesfedin

Bu nedenle artık yumuşatıcı kullanmamamız gerekiyor. Ancak, deterjan çamaşırlarımız için tek başına yeterli olmuyor. Peki yumuşatıcı yerine hem zararsız hem de onu aratmayacak ne kullanabiliriz? Hepimizin mutfağında mutlaka bulunan, aynı zamanda doğal bir temizlik maddesi olan sirke! Sirke kullanıldığı her yerde mucizevi bir ürün olmayı başarmıştır fakat bu kadarını biz de beklemiyorduk! Sirkenin yanı sıra küçük bir amonyak da ekleyebilirsiniz.

Nasıl uygulanır

temizlikte aktif rol alsin

Çamaşırları yıkamadan önce bir su bardağı sirkeye amonyak sıçratın ve çamaşır makinenizin yumuşatıcı bölmesine ekleyin. Deterjanınızı da daha önceki yıkamalarınızdaki gibi aynı şekilde ekleyin. Amonyak çamaşır deterjanının giysilere, çarşaflara, havlulara yapışmasını engelleyerek tam hijyen sağlar.

Sirke ise mineraller için aynı görevi yapar. Bu iki ürünün birleşerek oluşturduğu mucizevi karışım çamaşırlarınızı yumuşacık ve tertemiz yapar. Amonyak kullanmak istemeyen ev hanımları yalnızca sirke kullanarak da çok güzel sonuçlar elde edecektir. Aman dikkat ne yaparsanız yapın yumuşatıcıdan uzak durun!