Aç Karnına Uyuduğunuzda Vücudunuzda Bunlar Oluyor

ac uyumak

Yapılan araştırmalar gösterdi ki uyumadan önce yemek yememelisiniz. Hatta sağlıklı bir vücut için kahvaltı ve akşam yemeğinizin arasında 13 saat olursa kilonuzu koruyabileceğiniz söyleniyor. Fakat bu araştırma 40 yaş üstü ve metabolizması yavaşlayan kişiler için.

uyku 2

Aç Karnınıza Yattığınızda Vücudunuzda Gerçekleşen Olaylar

Verimsiz Uyku

uyku32

Yediklerimizin sindirilmesi ve kana karışması için bir süre gereklidir. Yatmadan önce küçük atıştırmalar uykunuzu getirecektir. Uyumadan önce hissettiğiniz açlıkla yatarsanız, uyuduktan sonra açlık ağrıları çekebilirsiniz ve bedeniniz sizi uyandırmak isteyecektir.

Kilo Kaybı veya Artışı

kilo

Çoğumuz aç karna yattığımızda kilo vereceğimizi düşünürüz ancak bu fikir tamamen doğru olmayabilir. Çünkü karnımız açken uyuduğumuzda, sabah kalktığımızda kendimizi çok aç hissederiz ve kahvaltımızı normalden fazla yiyerek tamamlarız. Kahvaltıda çok yemek , beynimizi ve vücudumuzu yavaşlatır.

Kas Kütlelerinde Kayıp

kas kutleleri2

Kilo vermek için atlanan öğünler, vücudun en çok ihtiyaç duyduğu kas kütlelerini kaybetmemize sebep olabilir. Özellikle aç karnına yattığımızda gece boyunca depoladığımız kas kütlelerini harcarız. Bunun yerine öğünlerimizi daha sağlıklı ve diyet düzenine uygun tüketmeliyiz.

Huysuzluk

huysuzluk

Hissettiğimiz sinir ve huysuzluk durumlarının sebepi aç karnına uyumak olabilir. Araştırmalara göre davranış düzenliyici olarak bilenen serotonin hormonunun salgılanması, ne yediğimiz, ne kadar yediğimiz ve hatta ne sıklıkta yediğimize göre değişebişir. Eksikliğinde sinirlenebilir, insanlara kızabilir ve panik halinde dolaşabiliriz. Bu yüzden aç karnına yattığımızda sabaha çok sinirli uyanırız ve günümüzün geri kalan kısmını olduğumuzdan daha rahatsız geçiririz.