Açık Süt Mü Yoksa Kapalı Süt Mü Daha Sağlıklı?

Çoğu zaman alışverişlerde hangi sütü alacağımıza karar veremeyiz. Bunun nedeni hangi sütün daha güvenilir ve sağlıklı olduğudur. Peki bu soruya bir cevap bulabilir misiniz? Eğer cevabını hala bulamadıysanız doğru yerdesiniz! Gıda Güvenliği Derneği’nden Samim Saner’in önerilerini sizlerle paylaşıyoruz…

-------- Sponsorlu --------

Açıkta Satılan Süt Alınmalı Mı?

Sokaklarda izinsiz satılan sütlerin üretim yeri belirsiz olabilir ve genellikle sağlık açısından risklidir. Eğer açık süt tüketmek istiyorsanız o zaman denetimi yapılan çiftliklerden temiz etmelisiniz. Sokaklarda satılan sütün sağlığınız açısından oldukça önemli bir tehlike olduğunu unutmamalısınız.

Ambalaj Açıldıktan Ne Kadar Sürede Tüketilmeli?

UHT denilen işlem sonrasında süt; korunaklı ambalajlara doldurulur ve böylelikle paketlendiği andan itibaren 4 ay süresince tazeliğini korur. UHT sütleri buzdolabında muhafaza etmelisiniz ve en geç 2-3 gün içerisinde tüketmelisiniz.

Açıkta Satılan Sütte Hile Oranı Ne Kadar?

Hacettepe Üniversitesi tarafından yürütülen araştırma sonuçlarına göre sokaklarda satılan sütlerin kalitesiz olduğu ve maddi kazanç nedeniyle içeriğiyle oynanabileceğini gösteriyor. En yaygın hile yöntemi ise su eklemek.

-------- Sponsorlu --------

UHT ve Kutu Sütler Güvenilir Mi?

Kutu ile satılan sütlerden korkmamalısınız. Bu sütler sizin yerinize kaynatılıp şişelenen sütler. Ayrıca bu sütler bakanlıklar tarafından da denetleniyor.

Süt Ürünlerinin Ne Kadarı Çöpe Gidiyor?

İhtiyacınız olmayandan fazla süt ve süt ürünlerini almamalısınız. Evlerde atığa dönüşen en fazla besin grubu %41 oranıyla süt ve süt ürünleri grubu.

Yorumlar

Bizi takip et

Bir insan, bir bilgi ile bambaşka bir insan olabilir.

error: