Tırnak Batmasından Ameliyat Olmadan Kurtulmanın Yolu

tırnak batmasından ameliyat olmadan kurtulun
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tırnak batmasını tecrübe eden herkes acılı bir durum olduğunu bilir. Yaşamayanlar için, tırnak batması tırnağın parmağınızın üzerinden uzaması gerekirken, parmağınızın içine doğru uzaması sonucu meydana gelir.

Genellikle baş parmaklarda ortaya çıkar ve kalın veya eğri tırnak yapısına sahip olan insanlar tırnak batmasına maruz kalmaya daha yatkındır.  Vak’aların çoğunda, tırnak batması operasyon gerektirmektedir. Ancak ameliyat gerektirmeden de tedavi edilmesinin bir yolu var.

batik tirnak nasil olusur

Kuzey Karolina’da Ayak ve Bilek Hastalıkları konusunda uzman olan Dr. Jane Andersen’a göre batık ayak tırnakları diğer rahatsızlıklara kıyasla daha kolay tedavi ediliyor.

Ancak iki istisna mevcut;  eğer diyabet(şeker) veya damar hastalığınız mevcut ise acilen bir doktora görünmeniz gerekiyor. Bu istisnaların dışında, aşağıda sıralayacağımız adımları takip ederek batık tırnağı çıkarabilirsiniz diyor Dr. Anderson.

Ayaklarınızı Suda Bekletin: Dr. Anderson günde iki kez ayaklarınızı geniş bir küvet veya leğende eklediğiniz her bir litre sıcak su için bir çay kaşığı ingiliz tuzu ilave ederek(magnezyum sülfat) içerisinde 20 dakika bekletebileceğinizi söylüyor.

Bunu uygulayarak, tırnağın altında gizlenebilecek herhangi bir sıvının dışarı çıkması sağlanıyor. Aynı zamanda, İngiliz tuzu iltihap kapmış tırnağın rahatlamasında büyük rol oynamaktadır.

normal ayak tirnagi

Tırnağınızın Altına Bir Destek Koyun: Büyük olasılıkla eğer batık tırnağınız var ise altına kesinlikle bir şey sokmamanız ve kurcalamamanız tavsiye edilmiştir ancak, Dr. Anderson küçük bir parça pamuğun top şekline getirilerek tırnağın altına yerleştirilmesinin, tırnağın etin içine ilerlemesinin aksine tırnağın üzerinden büyümeye devam etmesine faydalı olabileceğini söylüyor.

tirnak batmasi tedavisi

Merhem Kullanımı: Pamuk batık tırnağın altına yerleştirildikten sonra merhem kullanmanız hem iltihap oluşumunu azaltır hem de oluşmuş enfeksiyonları ortadan kaldırır. Bu adımları uygulayıp üzerine bir de bandaj sardıktan sonra iyileşmesine izin vermiş oluyorsunuz. Her eczaneden temin edebileceğiniz Bactroban ve muadili herhangi bir antibiyotikli kremi kullanabilirsiniz.

Tırnak Batmasını Engellemenin Yolları: Ayak ve bilek hastalıkları uzmanı Dr. Georgeanne Botek’e göre tırnak batmasından kurtulmanın en kolay yolu en başta meydana gelmesini engellemektir. Tırnaklarınızı fazla kısa ve köşeleri sert bırakarak kesmekten kaçınılmalıdır.

Tırnak batması özellikle tırnak köşelerinin sivri bırakılmasıyla meydana gelmektedir. Aynı zamanda giydiğiniz çorap ve ayakkabıların tırnaklarınızı bükmeyecek şekilde yumuşak olmaları da oldukça önemlidir.

ilerlemis batik tirnak

Dr. Botek’in verdiği son ipucu ayak baş parmağınızı herhangi bir travmadan korumanız. Eğer aktif spor yapan, koşan, bir bireyseniz, egzersizi tamamladıktan sonra bir saat yalın ayak dolaşmanın da büyük faydası olacağını önemle vurguluyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!