Akıllı Telefonunuzun Ömrünü Kısaltan 5 Kötü Alışkanlık

teleofonlarin sevmedigi 5 aliskanlik

Akıllı telefonunuz size dayanamayıp bozuldu mu? Akıllı telefonunuzun daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız bu yazı sizin için hazırlanmış biçilmez bir kaftan…

Günümüz teknolojisinde akıllı telefonlar hızlı bir şekilde güncelliğini yitirirken kullanımdan kaynaklı da çok çabuk eskiyebiliyor. Bazı kötü alışkanlıklar akıllı telefonlarınıza yavaş yavaş zarar verirken bazıları ise kısa sürede zarar verip ömrünü kısaltabilir.Yeni çıkan her modelde telefonunuzu yenileyemeyeceğiniz için sizin için basit ama etkili 5 yöntemden bahsedeceğiz.

1. Kalitesi düşük sahte sarj aleti kullanmak:

sahte sarj kullanimi

Akıllı telefonlara zarar veren belki de en önemlisi sık kullandığımız sarj aletleridir. Sarj aletinin orijinal olmaması yada yan sanayi diye adlandırılan sarj aletleri akıllı telefonlarınıza zarar vermektedir.

Orijinal olmayan sarj aletleri kısa devreye neden olmakta hatta zaman zaman haberler de izlediğiniz gibi patlamalara dahi neden olabilmektedir. Birçok kişi gün içinde akıllı telefonlarını yanlarından ayırmazken gece yatarken sarj etmektedir. Burada telefondan daha önemli olan insan sağlığına zarar verebilmesidir.

Kullandığınız sarj aletiniz orijinal olsada zamanla yıpranma ve kablolarında kırılmalar meydana gelebilmektedir. Kazalara neden olmamak için sarj kablolarınızın hassas noktalarını güçlendirebilir yada kablonuzu değiştirmeniz tavsiye edilir.

2. Sağlam ve koruyucu kılıf kullanmamak:

sağlam kılıf

Çevrenizde ekranı kırık akıllı telefon kullanan yada değiştirmek için yüksek meblağlarda para vermek zorunda kalanlarınız olmuştur. Akıllı telefonlarınız kılıfsız daha narin ve güzel gözükebilir ancak elinizden kayıp düştüğüne sadece ekran değil aynı zamanda diğer parçaları da zarar görebilir.

Akıllı telefonların anakart başta olmak üzere birçok parçası çok küçük bileşenler halinde monte edilmektedir. Birçok modelde arka kapaklarda artık cam malzemeden üretilmektedir.

Kılıfın yanında akıllı telefonlarınızın ekranlarında kırılmaları önlemek amaçlı koruyucu temperli camlarda piyasada satılmaktadır. Bunlarda çeşit çeşit olup ekranı kaplama oranları ve temperli cam kalınlıkları farklılık gösterebilmektedir. Temperli camlar telefonlarınız yere düştüğünde kırılsa dahi akıllı telefonunuzun ekranına zarar gelmesini önlemektir.

3. Bataryayı tamamen bitirmek:

sarji bitirmek

Akıllı telefonlarınızın bataryaları zamanla kullanım şeklinize göre özelliklerini yitirir. Özellikle Iphone marka telefonların batarya verimliliği düştükçe telefon hızını da etkilediği bilinmektedir.

Bu süreyi uzatmak için akıllı telefonlarınızı tamamen kapanmadan sarj ederek doldurmanız hatta sarj seviyeniz yüzde otuzlara düştüğünde sarj etmeniz önerilmektedir.

Haftada en az bir kez tamamen bataryanınız bittiğinde sarj etmeniz de batarya ömrünüzü uzatacaktır. Yalnız bunu her dolumda yapmanız önerilmez.

4. Su geçirmeyen özellikteki telefonu uzun süre suya maruz bırakmak:

su gecirmeyen telefon

Akıllı telefonlarınızı uzun süre su içerisinde bırakmak ne kadar da su geçirmez özelliği olsada zarar verebilmektedir. Daha önce Sony experia kullanıcıları telefonlarının su geçirmez özellikte olduğu halde su geçirdiği iddiasında bulunarak dava açmıştı. Kısacası akıllı telefonunuz IP68 sertifikasına sahip olsada zamanla su alabilir. Su altı fotoğraflarınızı uzun soluklu çekmemeniz tavsiye edilir.

5. Telefonuzu güncel tutmama ve güvenli olmayan uygulamalar yüklemek:

guncelleme

Zaman zaman telefonlarınıza gelen güvenlik güncellemeleri basit ve sıradan gözükse de çok önemlidir. Sizi kötü amaçlı hazırlanmış yazılımlardan koruyacak aynı zamanda telefonunuzun ömrünü uzatacaktır. Güncellemeleri zamanında yapmanız tavsiye edilir.

Özellikle bu uyarı android kullanıcılar için önemlidir. Program amblemi yada özellikleri sizi cezbedebilir. Ancak güvenliği doğrulanmamış korsan uygulamaları telefonunuza yüklemek güvenliğinizi sorgulatabilir. Güvenmediğiniz yada doğrulanmamış programları telefonunuza yüklememenizi tavsiye ederiz.

Sizin yorum ve önerilerinizin bizim için önemli olduğunu hatırlatırız. Bir sonraki bilgi yüklü yazımızda görüşmek üzere…