Yakın Gelecekte Kaçınılmaz Olan 17 Şey!

yakın gelecekte kaçınılmaz olan 17 şey

Hayat değişiyor. Yeni teknolojiler, yeni cihazlar, ürünler hızlı şekilde hayatlarımıza giriyor. Eski nesiller için hiç duyulmamış şeyler bizim için gayet sıradan olmaya başlıyor. Ve bu değişim her gün yaşanıyor.

Şimdiden önümüzde olan yenilikleri sizler için bir araya getirdik. Sonunda uzun vadeyi kapsayan bir bonusumuz var.

1.Robot İnsan

robotlar

Şimdilik bilim kurgu sayılabilir ama asla asla demeyin! Kim bilir insan beyninin bilgisayara bağlandığı zamanlara tanıklık etmeye tahmin ettiğimizden daha yakınızdır.

2. Neredeyse mükemmel izolasyon

mükemmel izolasyon

Bilim insanları temel olarak inanılmaz derecede minik deliklerle dolu bir jel olan, aerojel adında özel bir materyal icat etti. Delikler o kadar küçük ki (nanometrelerden bahsediyoruz)  gaz molekülleri içinden geçemez ve bu malzemenin mükemmel yalıtım kabiliyetine sahip olmasını sağlar.

3. Kişilikleri olan robotlar

kişilikleri olan robotlar

Google, kişilikleri ve farklı ruh halleri olan robotlar geliştirmek üzerinde çalışıyorlar. Sahipleri ile zıt düştükleri şeyler hakkında tartışabilecekler.

4. Hız yuvarı (Hyperloop)

hız yuvarı

Hız yuvarı (Hyperloop), 760 mil / saat beklenen hızı ile süper hızlı bir taşıma sistemidir. Bölmeler, manyetik kaldırma teknolojisini kullanarak bir tüp içinde hareket eder.

5. Düşünebilen makineler

düşünebilen makineler

Google DeepMind, Al olarak adlandırılan, birçok şey yapabilen ve hatta çeşitli yeni beceriler öğrenebilen harika bir sistem üzerinde çalışıyor. Al, ‘Go’ isimli oyunda dünyanın bir numaralı oyuncusunu bile geçmeyi başardı. Bu Terminatör’ ün gelişi mi?

6. Mars’a yolculuk

marsa yolculuk

Mars’a yolculuk şimdilik kulağa bir hayal gibi gelse de Mars’a yolculuk yapılacak gün düşündüğümüzden daha yakın gibi görünüyor. Ama lütfen kimseyi Mars’ da bırakmayın. 🙂

7. İnsanüstü yetenekler için kıyafetler

 

insan üstü kıyafetler

Çok güçlü biri mi olmak istiyorsunuz? Spor salonunda saatler harcamanıza gerek yok! Bu özel takımı alın yeter, süper insan oldunuz.

8. Kendi kendine gidebilen arabalar

kendi kendine gidebilen arabalar

Bir çok araba üretecisi kendi kendini sürebilen arabalar üzerinde çalışıyor. Yakın bir zamanda kendimize ait şoförlerimiz olucak.

9. Evişleri için robotlar

evişleri için robotlar

Ev işlerinde yardımcı olacak robotlar herkesin hayalidir. Evlerimizde bulaşık makinesi olması muhteşem ama evimizde hem makineyi doldurcak hemde boşaltıcak biri ya da bir şey olması harika olmaz mıydı?

Biyoyakıt şimdiden hayatımızın içinde ve hacmi her geçen yıl daha büyük rakamlara ulaşıyor ve daha fazla ürün güce dönüştürülüyor. Görünüşe bakılırsa, her yıl yüzlerce ton kahve atığı oluşturuyoruz ve bazı şirketler şimdiden kahve atıklarını biyoyakıtlara dönüştürmek için bir yol arıyor. Umarım yakıtların kokusuda kahve gibi olur !

11. Uzay balonları

uzay balonları

Kulağa ne kadar saçma gelse de sıcak hava balonları uzay yolculuğu için popüler hale gelebilir. Sıcak hava balonları, deniz seviyesinden 30-40 km yüksekliğe ulaşabilirler. Her ne kadar ‘uzay’ Dünya’nın 100 km üzerinde başlamasa da hala çok etkileyici bir şey.

12. Nefes analiz eden arabalar

nefesi analiz eden arabalar

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi parmak taraması yapabilen ve sürücünün nefesini alkol düzeyini analiz edebilecek ekipman geliştiriyorlar. Bir çok trafik kazasının alkollüyken araç kullanımdan dolayı olduğu ortadayken böyle ekipmanların geliştirilmesi çok mutluluk verici.

13. Herkes için internet

herkes için internet

Wi–Fi şifreleri veya yavaş internet hakkında daha fazla endişelenmeyin! Nerede olursanız olun inanılmaz derecede hızlı bir internet bağlantısına erişeceksiniz. Elon Musk ve Richard Branson tüm gezegeni kapsayan bir şey planlıyorlar.

14. Akıllı yemek etiketleri

akıllı yemek etiketleri

Üretilen gıdaların yaklaşık %30’u boşa harcanıyor çünkü etiketin üzerindeki son kullanma tarihi geçtikten sonra çöpe atıyoruz. Son kullanma tarihi geçse de yiyeceklerde bir sorun olmama ihtimali yüksek ama nasıl emin olabiliriz ki? Bu etiketler bize yardımcı olabilir. Başlangıçta, etiketler pürüzsüz ancak zamanla etiket yamru yumru hale geliyorlar. Yemek ne kadar çok bozulursa, o da o kadar kötü hale gelir.

15. Acısız dövme sildirme

acısız dövme sildirme

Dövmeler için ‘Keşke hiç yaptırmasaydım!’ diyen milyonlarca insan var. Dövme sildirmek dövme yaptırmaktan daha çok acı veriyor daha pahalı ve bazen iz bırakabiliyor. Kanadalı bir öğrenci,  mürekkeplenmiş hücreler yerine yeni hücrelerin büyümesini harekete geçiren bir krem geliştirdi.

16. Kargo dronelar

kargo dronelar

Her geçen gün daha fazla insan online alışveriş yapıyor ve droneları teslimat için kullanmak daha ucuz ve güvenilir bir yöntem gibi gözüküyor. Kazaları önlemek için birde drone trafik ışıkları mı icat etmek zorunda kalacağız?

17. Protezler

protezler

Çok yakın bir zamanda fazlasıyla gelişmiş protez kol ve bacaklar görebiliriz. Hatta bu protezlerin öyle hassas “deri”leri olacak ki dokunuşları veya sıcaklığı “hissedecek

Bonus: İnsan Vücudu

bonus

Charles Darwin, vücudumuzun zamanla değişeceğini tahmin etmişti. Her ne kadar Darwin, insanların artık ihtiyacı olmadığı, ‘işe yaramaz veya neredeyse işe yaramaz’ olarak isimlendirdiği vücut kısımlarından bahsediyor olsa da, burada önemli nokta şu; insan vücudu değişecektir. Bazı parçalar yok oluyorsa, belki başka kısımlar ortaya çıkacaktır. Belki bir gün bedenlerimiz kuşlar gibi uçmamıza, çitalar gibi koşmamıza ve ördekler gibi yüzmemize imkan sağlayacak ekstra özellikler geliştirebilir. Unutmayın, asla asla demeyin!

Listemiz sayfalarca sürebilir. Gelecek avucumuzun içinde yazılı değil ama geleceği değiştirmek bizim ellerimizde. Dünyanın 50, 100 hatta 150 yıl içinde nasıl olacağını düşündüğünüzü bizimle yorumlarda paylaşın !