Arabanıza Asla Yapmamanız Gereken 10 Şey

arabalarda

Modern araçlarda birçok güvenlik donanımları ve her şeyin kusursuz bir şekilde yürümesini ve sorunların sürücüye bildirilmesini sağlayan bir bilgisayar sistemi olmasına rağmen, arabanızda bazı şeyleri yapmaktan uzak durmanız gerekmektedir.

Bilge Cafe ekibi olarak sizler için arabada YAPMAMANIZ gereken bazı hareketleri topladık.

1.Araba hareket halindeyken “motoru durdur” düğmesine basmayınız.

düğme

Eğer makul bir hızda giderken yanlışlıkla eliniz çarpıp da bu düğmeye basarsanız, başınıza kötü bir şey gelmez. Modern araçlarda bu tarz durumlar için oluşturulmuş bir çok güvenlik donanımları bulunmaktadır. Ancak, siz yine de yapmayın.

2.Araba hareket halindeyken “geri vitese” geçmeyin.

2.vites

Aracınız hareket halindeyken yapmamanız gereken bir diğer şey ise vitesi geri vitese almaktır. Tabii ki aracınızdaki bilgisayar sistemi geri vitese alma işlemini görmezden gelecek ve hiçbir şey olmayacaktır ama bu yine de iyi bir fikir değil.

3.Araba hareket halindeyken “park etme” modunu seçmeyin.

3.vites

Bunu yapmayı denemeyin bile. Aracınız verdiğiniz bu emri güvenliği sağlayabilmek için engelleyecektir ancak birbiriyle çelişen eylemler yapmak aracınıza eninde sonunda zarar verebilecektir.

4.Kontak anahtarının anahtarlığına çok fazla anahtar asmayın.

4.kontak

Çok fazla anahtar çok ağır olabilir be bu ağırlık zaman içerisinde kontak anahtarına zarar verme tehlikesi barındırmaktadır. Hepsini bir anahtarlığa asmak yerine, anahtarları ayırıp sadece birkaç tanesini kontak anahtarıyla aynı anahtarlığa takabilirsiniz.

5.Yağı değiştirmek

5.motoryag

Üreticinin, yağın ne sıklıkta değiştirileceğine ilişkin belirtimine uymanızı öneririz çünkü bu direktifleri vermelerinin bir sebebi bulunmaktadır. Bu durum özellikle yeni otomobiller için geçerlidir. Bazı üreticiler, otomobil fabrikadan çıktığında otomobilde çok ince bir yağ kullanırlar ve bu yağ yaklaşık 1.000 km’ye gelindiğinde değiştirilmelidir.

6.Motorunuzu fazla doldurmayın.

6.tamirci

Motorların yanında her zaman bir yağ ölçme çubuğu bulunmaktadır ve bu yağ ölçme çubuklarının üzerinde motorun dolu olup olmadığını gösteren çizgi bulunmaktadır. Motoru doldururken bu çubuğun üzerinde bulunan maksimum miktara kadar doldurun ve daha fazla doldurmayın. Eğer olması gerekenden fazla doldurursanız motorunuzda yıkımsal hata oluşmasına ve arabanızın her yerinden dumanların çıkmasına neden olursunuz.

7.Yakıt deposu tamamen boşalana kadar beklemeyin.

8.yakıt

En temiz petrolün içerisinde bile bazı partiküller bulunmaktadır ve bu partiküller yer çekiminden dolayı yakıt deposunun dibine çöker. Eğer deponuz bittikten sonra aracı kullanmaya devam ederseniz bu partiküllerin motora emilmesine neden olursunuz. Genel konuşmak gerekirse, deponuz çeyrek doluluğa geldiğinde deponuzu doldurma alışkanlığı elde etmeniz sizin için daha iyi olur. Ayrıca, bunlar ıslak pompalar olduğu için, tamamen en iyi haliyle su altında çalışırlar.

8.Uyarı işaretlerini görmezden gelmeyin.

8.simge

Bütün uyarı işaretleri her arabada aynı değildir ancak genellikle hepsi renklere göre kodlanmışlardır. Yeşil (ya da bazen mavi) işaretler sistemin olağan haliyle çalıştığının bir göstergesidir. Sarı işaretler arabanın herhangi bir bölgesinin servise gösterilmesi ya da kontrol edilmesi gerektiğini gösteren bir belirtidir. Kırmızı ise tehlikeli bir durumun olduğunu belirtir ve böyle bir işaret gördüğünüzde olabildiğince çabuk bir şekilde aracınızı durdurmanız gerekmektedir çünkü aracınız kullanmak için yeteri kadar güvenli olmayabilir.

Yani, eğer panelde yanan bir uyarı ışığı görürseniz bunu görmezden gelmek yerine olabildiğince çabuk bir şekilde aracınızı bir tamirciye götürmelisiniz.

9.Lastikler – Basıncı kontrol edin.

9.lastik

Edinmeniz gereken bir başka alışkanlık ise lastiklerin basıncını sık sık kontrol etmektir. Eğer lastiğinizin havasının inebileceğini hissediyorsanız ya da çoktan havası inmişse ve bir süredir de o şekildeyse, bu aracı kullanmanızı tavsiye etmeyiz çünkü havası inmiş lastikler fazlasıyla tehlikeli olabilir. Buna ek olarak, tekerleklerinizden kolayca çıkabilir.

10.Tekerlekler – Dengesini kontrol edin.

10.tekerlek

Eğer olur da aracınızı bariyerlere çarparsanız (utanmanıza gerek yok bunu herkes mutlaka bir kere yapmıştır.) aracınızı bir tamirciye götürün ve tekerleklerinizin dengesini ve hizasını kontrol ettirin. Eğer tekerleklerinizin dengesi yerinde olmazsa aracınızın kontrolünü sağlamakta fazlasıyla zorlanabilirsiniz. Üzgün olmaktansa güvenlikte olmak her zaman yeğdir.

Eğer atladığımız önemli bir bilgi varsa bizimle aşağıda bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlarınızla da bu bilgiyi paylaşmayı unutmayın ki hepimiz yollarda güvende kalabilelim.