Android Kullanıcılarının %90’ının Bilmediği 8 Gizli Fonksiyon

android

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren cep telefonları gün içinde bizlere pek çok yarar sağlıyor.  Ama bu gerçeğe rağmen android cihazların yetenekli olduğu inanılmaz özellikleri bilen çok fazla insan yok. Bu yazımızda tam da bu konuya değineceğiz.

Bizler Bilge Cafe olarak bu kısır döngüyü sonlandırmak ve  Android’in en ilginç 8 özelliğinden bahsetmek istiyoruz.

Pil Gücünden Tasarruf Etmenin En Kolay Yolu

pil gücünden tasarruf

Eminim ki android telefonunuzu bir saniye bile elinizden düşürmüyorsunuzdur. Hal böyle olunca şarj sorunu yaşamamak da imkansız görünüyor. Size vereceğimiz ilk tavsiye de işte tam olarak bu sorunu ilgilendiriyor. Ekranınız için koyu renkler veya karanlık bir arka plan seçmeniz otomatik piksel vurgulamasının kapanmasını sağlayacaktır. Böylece cihazınızın şarjının daha uzun süre dayandığını fark edeceksiniz. Bu özellik henüz tüm Android cihazlar için mevcut değildir, ancak çoğu akıllı telefon ve tablette zaten uygulanmaktadır.

Konuşma Metni

konuşma metni

Hangimiz başka bir işimiz olmasına rağmen telefondan gelen herhangi bir mesaja bakmak zorunda kalmıyoruz ki. Bu olay, yapacağımız işi geciktirmekle kalmayıp gelen mesaja bakmadığımız takdirde aklımızın da onda kalmasına neden oluyor. Size vereceğimiz bu bilgiyle böyle bir sorun yaşamak artık tarihe karışacak gibi görünüyor. Eğer bir android cihazınız varsa size gelen metinleri okumanın yanında dinleyebilirsiniz de. Bu yüzden gelen bilgiyi görmek yerine dinlemek isterseniz, Ayarlar‘dan, Erişilebilirlik bölümüne girerek, Metin-Konuşma Çıkışı seçeneğini açarak işleminizi yapabilirsiniz .

Akıllı Telefon Uzaktan Kumandası

akıllı telefon kumandası

Telefonumuz kaybolduğunda veya çalındığında üzülür ve ümitsizliğe kapılırız. Oysaki android özellikli telefonlarda tam da bu durumlarda pek çok kişinin haberinin bile olmadığı çok önemli bir özellik vardır. Yalnızca Ayarlar’dan , Güvenlik bölümündeki Cihaz Yöneticileri‘ne gidin ve Android Cihaz Yöneticisi‘nin yanındaki kutuları işaretleyin, Bu Cihazı Uzaktan Bulun ve Uzaktan Kilitleme ve Silme işlemlerine izin verin. Artık akıllı telefonunuzu kaybetme veya çalınma durumlarında verilerinizi kaybetmeden onu bulabilir ve engelleyebilirsiniz .

Misafir Modunu Açma

misafir modunu açma

Telefonunuzu başka bir kişiye geçici olarak vermek istediğinizde kişisel verilerinizi gizli tutmanız gerekiyorsa Misafir Modu‘nu kullanabilirsiniz. Eminim ki bu özellik gün içinde çok işinize yarayacaktır. İki parmağınızla üstten aşağı doğru kaydırın ve sağ üstteki kullanıcı simgesine dokunun. Bu özelliği aktifleştirdiğinizde ekranda konuk simgesi görünür ve telefonunuzu verdiğiniz kişi yalnızca sizin erişimine izin verdiğiniz verileri görebilir.

Ekran Büyüteci

ekran büyüteci

Zayıf görme yeteneği olan insanlar, bu özelliğin onlara ne kadar yardım edebileceğine dair hiçbir fikre sahip değildir. Sadece Ayarlar‘dan Erişilebilirlik bölümündeki Büyütme Hareketleri‘ne gidip ardından ekranın herhangi bir bölümüne dokunarak yakınlaştırabilirsiniz. Böylece telefon ekranını görmek için daha yakınınızda tutmanıza gerek kalmaz. Bu da gözlerinize verdiğiniz zararı daha aza indirmenize yardımcı olur.

Sıcak Nokta Modu

Farklı cihazlarda İnternet’i kullanmak için ayrı bir 3G modem veya yönlendirici satın almanız gerekmez. Bu işlemi artık akıllı telefonlarda yapmak da mümkün. Ayarlar‘dan Wifi  veya Taşınabilir Kablasuz Ağ‘a gidin . İşte bütün yapmanız gereken bu kadar.

Akıllı Telefonunuzu Kafa Hareketleriyle Kontrol Edin

kafa hareketiyle kontrol

Akıllı telefonunuzu kullanmanız gerektiği durumlar vardır, ancak sıcak eldivenlerinizi ellerinizden çıkarmak için dışarısı çok soğuktur. Artık bunun için bir çözüm var! Eva Yüz Faresi adlı ücretsiz bir uygulamayı kurduktan sonra Android cihazınızı başınızın hareketleriyle kontrol edebileceksiniz.

Gizli Bir Oyun

Android 2.3 Gingerbread ile başlayarak, Google tüm cihazlarına kullanıcılar için küçük bir oyun hediyesi koyar. Ancak, bulmak oldukça zor olabilir. İşte size nasıl yapılacağına dair talimatlar! İlk olarak Ayarlar‘a gidin; Telefon Hakkında veya Tablet Hakkında‘yı seçin. Android sürümüne birkaç kez hızlıca dokunduğunuzda ekranda kısa bir yazı belirecektir. Yazı çıktıktan sonra da hızlıca dokunmaya devam ettiğinizde mini oyun karşınıza çıkacaktır.