Ayak Sararması Neden Olur?

ayakta sararma2

Her insanın ayakları birbirinden farklıdır. Kimisinin daha beyaz ayakları varken, diğer kişinin ayaklarında ve ayak parmaklarında sarı bir parıltı olabilir. Bu sizin için şimdilik bir şey ifade etmiyor olabilir. Ancak bazı durumlarda ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Peki, ayaklarınızda sadece biraz sarı nasır mı var? Tabanını yakından inceleyin ya da doktorunuza danışın.

İşte ayaklarınızdaki sarılığın en yaygın 5 nedeni…

1. Nasır

nasir

Resmen bir cilt hastalığı olmasına rağmen, hepimizde vardır. Ayaklarınızın üzerinde çok fazla yürümekten ya da çok dar ayakkabılar giymekten nasır oluşabilir. Ayaklarınızın üzerinde ekstra bir koruma katmanı olan nasırr bu nedenle tamamen zararsızdır. Nasır dokunuşta sert ve bazen biraz sarı renklidir. Demek ki tabanlarınızın sarı olmasının nedeni bu olabilir! Bir ponza taşı alın ve bazı nasırlardan kurtulmaya çalışın. Ponza taşı kullanmaktan hoşlanmıyorsanız, her zaman bir pedikür deneyebilirsiniz.

2. Sarılık

sarilik e1569577316440

Sarı renk aynı zamanda cildinize ve gözlerinizin beyazlarına da yayılmışsa o zaman sarılık denen bir durum olabilir. Sarılık, doğum kontrol hapı, anabolik steroidler veya penisilin gibi bazı ilaçların kullanılmasından kaynaklanabilir. Ek olarak, hepatit A, hepatit B veya hepatit C gibi viral enfeksiyonlar da sarılığa neden olabilir. Durum tedavi edildiğinde sarılık ortadan kalkar. Durumunuzun ne olduğunu öğrenmek için doktorunuza danışın.

3. Karotenemi

ayak2 1

Rahatsız edici bir tiroid, diyabet, karaciğer, böbrek hastalığı ya da yüksek kolesterolden rahatsız mısınız? O zaman kanınızda yüksek seviyedeki karotenoidlerde sorun olabilir. Normalde, vücudunuz bedensel atık olarak bu karotenoidlerden kurtulur. Ancak, burada belirtilen koşullardan birini yaşıyorsanız doktorunuza danışın.

4. Anemi

ayak sararmasi22

Sadece ayaklarınızın üzerinde değil, cildinizin geri kalanında da sarı bir parıltı, anemi belirtisi olabilir. Hızlı bir kalp atışı, saç dökülmesi, baş ağrısı, göğsünüzde ağrı, yorgunluk, kırılgan tırnaklar veya sarı rengin yanı sıra nefes darlığı yaşadınız mı? O zaman demir alımını arttırmak akıllıca olur. Demir tabletler çoğu durumda anemiyi oldukça hızlı bir şekilde giderir.

5. Zerdeçal

zerdecal 2

Zerdeçal, aşırı sarı renge sahip bir baharat türüdür. Son zamanlarda çok fazla zerdeçal yediniz mi? Sarı ayaklarınızı açıklayabilir. Bu durumda endişelenmenize gerek yok çünkü yemeğinize daha az zerdeçal koyduğunuzda sarı renk tekrar kaybolur.