Başınızı Yastığa Koyduğunuz Gibi Uyuyacaksınız

uyuma teknigi

Uyuyabilmek için her şeyi denediyseniz ve buna rağmen uyuyamıyorsanız ne yapmalısınız? “4-7-8 Soluk” tekniği olarak bilinen bu yöntemi sizlerle paylaşalım. Bu tekniğin hatasız bir biçimde çalıştığı biliniyor. Bunun nedeni beyinde kalp atış hızını düşüren ve insanların uykuya dalmasını kolaylaştıran kimyevi bir etki. Umuyoruz ki sizin de uykuya dalmanızı kolaylaştırır.

uyuma teknik2

İlk denemenizde işe yarayacağını umuyoruz.

Asya’da uzun yıllardır uygulanan bu teknik dünya genelinde ne yazık ki popüler değil. Fakat, bu tekniğin en önemli savunucularından biri Harvard’da eğitim görmüş Dr. Andrew Weil.

uyumak

Dr. Andrew Weil’in yaptığı çalışmaların sonucunda; gergin, stresli bireylerin düzenli soluk alıp vermediği ve hatta bazen farkında olmasalar bile nefeslerini tuttukları belirtiliyor.

Peki bu teknik nasıl uygulanır?

uyumateknigi2

Öncelikle nefesinizi tamamen dışarı verin. Dört saniye boyunca burnunuzdan nefes alın ve nefesinizi yedi saniye tutup ardından sekiz saniye sayarak ağzınızdan nefesinizi boşaltın. Yapmanız gereken tek şey bu! Bu yöntemi üç kere tekrarlayın.

Nefesi dört saniye boyunca almanız beyninize daha fazla oksijenin gitmesini sağlar. Eğer nefesinizi yedi saniye boyunca tutarsanız oksijen vücudunuza girer ve kan akışını etkiler. Sekiz saniye boyunca nefesin verilmesi ise akciğerdeki tüm karbondioksitin dışarı atılmasını sağlar.

Andrew Weil, insanların bu yöntemi gün içerisinde iki  defa yinelemeleri gerektiğini söylüyor.

Uyku problemi çeken arkadaşlarınızla bu yöntemi paylaşmaktan çekinmeyin!