Limonun Daha Önce Hiç Duymadığınız 7 Farklı Kullanım Alanı

limonla neler yapilir

Daha önce limonun yararları hakkında yazmıştık. Ancak son zamanlarda, limon söz konusu olduğunda farklı kullanım alanları olduğunu fark ettik. Bu ekşi meyvenin bu kadar faydalı olabileceğini kim bilebilirdi?

Limonun ev içerisinde birbirinden farklı ve oldukça yararlı kullanım alanları olabilir!

1. Mikrodalga fırın temizliği

mikrodalga temizligi limon

Kirli ve yağlı mikrodalga fırını temizlemek için limon kullanın. Bir kaseyi suyla doldurun. İçerisine bir limonun suyunu ve kabuğunu ekleyin. Bunu dört dakika ısıtın ve daha sonra mikrodalga fırını temizlemek için ılık limon suyunu kullanın.

2. Tırnak beyazlatma

tirnak beyazlatma

Çok sık oje kullanımı nedeniyle tırnağın renginde sararma olabilir. Açıkçası bu görüntü pek hoş görünmez! Neyse ki, tırnaklarınızı normal rengine geri döndürmek için basit bir yöntem var. Limonu ortadan ikiye bölün ve dilimleyin. Daha sonra tırnaklarınızı ovmak için bu dilimleri kullanın. Tırnaklarınız tekrar kendi rengine dönecek!

3. Böcekleri kovmak

bocek kovucu

Sivrisinekler ve karıncalar gibi birçok böcek limonları sevmez. Bir adet limonun suyunu bir miktar su ile karıştırın, bir sprey şişesine dökün ve karışımı evinizin etrafındaki birkaç noktaya püskürtün. Böceklerden kurtulacaksınız.

4. Limon detoksu

limon detoks

Her sabah bir bardak ılık su içmenin sağlığa faydaları hakkında çok şey yazıldı. Kabızlığa karşı korunmaya yardımcı olduğu, ağız kokusu önleyici, karaciğeri temizleyen ve cildin parlayacağı söylenir. Bu kesinlikle denemeye değer! Ayrıca, çok lezzetli!

5. Doğrama tahtasının temizlenmesi

dograma tahtasi temizleme

Et ve sebzeleri kesmek için sık sık doğrama tahtası kullanıyoruz. Ne yazık ki, tahtayı temizledikten sonra bile bazı kötü kokular kalabiliyor. Limon bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Doğrama tahtası üzerine yarım limon sürün ve kokulardan kurtulun. Çok kullanışlı!

6. Ev yapımı limon ve tuz

limon tuz

Bir yüz fırçalaması cildinizin parlamasını ve ölü cilt hücrelerinin çıkarıldığından emin olmasını sağlar. Neyse ki, kendi fırçalamanızı yapmak çok kolaydır. İhtiyacınız olan malzemeler; 200 gram deniz tuzu, 250 ml yağ (zeytin, hindistan cevizi veya badem) ve 30 ml limon suyu. Bir fırça gibi görünene kadar yağı yavaş yavaş tuza ekleyin. Sonra limon suyunu da karıştırın. Karışımı güzel bir kavanoza koyun!

7. Kötü kokulardan kurtulun

elleri ovmak

Anlaşmayı biliyorsunuz: mükemmel bir yemek yaptınız, ama sonra elleriniz soğan ve sarımsak gibi kokuyor. Limon size yardımcı olabilir! Ellerinizi limon suyuyla ovun ve pis kokulardan kurtulun. Elinizde yara olmadığından emin olun, çünkü yakabilir.