En Sevdiğiniz Uyuma Pozisyonunda Sağlığınızı Bozmadan Nasıl Uyursunuz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doktorlar, genellikle en sevdiğiniz uyku pozisyonunuzun sağlığınızla ilgili sorunlara neden olabileceğini söylerler. Aslında sağlıklı olmak için alışkanlıklarınızı değiştirmek zorunda değilsiniz, sadece bazı düzeltmeler yapmanız gerekiyor.

Uzmanların en sevdiğiniz uyku pozisyonundan ödün vermeden güvende ve sağlıklı nasıl uyuyacağınız konusundaki tavsiyelerini bir araya getirdik.

Yana Dönüp Uyuyanlar

yan uyuma

Yana dönük uyumak, beynin omurilik sıvısının toksinlerden arınmasını sağlıyor. Baş ağrısı, Alzheimer ve Parkinson hastalıkları riskini azaltır. Ek olarak, sol tarafa uyumak uyku mide ekşimesine iyi gelir ancak karaciğer üzerindeki baskıyı arttırır.

  • Sindirim sorunları durumunda doktorlar sol tarafta uyumayı tavsiye eder. Mideyi rahatlatan kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Yan tarafa uyurken sırtınızı dik tutmak için bacaklarınızın arasına sert ve küçük bir yastık koyun : Eklemlerdeki baskıyı azaltır. Başınızın altına yumuşak ve büyük bir yastık koyun.
  • Yüksek tansiyon ve kan dolaşımı ile ilgili sorunlar olması durumunda sağ tarafınızda uyumanız tavsiye edilir: bu, kalbinizdeki basıncı azaltır.

Sırtüstü Uyuyanlar

sirt ustu

Omurga ve eklem problemleriniz varsa sırtüstü yatmak en iyi pozisyondur. Bu pozisyon aynı zamanda mide ekşimesi ve kırışıklıkları önler. Ancak, burun probleminiz, yüksek tansiyonunuz veya horlamanız varsa en kötü durumlardan biri .

  • Horlamadan kurtulmak için boynunuzun altına ek bir yastık kullanın, böylece üst hava geçişleri doğru konumda olur.
  • Burun akıntısı durumunda, başınızı kaldırmak için birkaç yastık kullanın. Bu, mukusun sinüslerinizde kalmasını önler (açı boynunuza zarar verecek kadar büyük olmamalıdır).
  • Sırt ve eklem ağrısı durumunda, boynunuzun altına küçük bir yastık, dizlerinizin altına büyük ama düz bir yastık ve belinizin altına bükülmüş bir havlu koyun. Bu omurgayı destekleyecek ve kan akışını normalize edecektir.

Yüz Üstü Uyuyanlar

yuz ustu

Japon araştırmacılar , yüzüstü yatmanın kan basıncını düşürmeye, sindirimi artırmaya, horlama ve mide ekşimesi durumundan kurtulmaya yardımcı olduğunu keşfetti .

  • Omurgayı aşırı bükülmekten korumak ve alt sırttaki baskıyı azaltmak için, midenizin ve pelvik bölgenizin altına küçük bir yastık koyun. Başınızın altındaki yastık düz olmalı ya da boynunuzun acı çekmemesi için yastık kullanmayabilirsiniz.

Cenin Pozisyonunda Uyuyanlar

cenin

Dizlerin çeneye kadar yükseltildiği pozisyon rahat olabilir ancak sırt sağlığımızı etkiler. Diyaframa nefesi sınırlayan bu kavisli pozisyon horlamanızı önler, ancak astım gibi solunum problemleriniz varsa, bu uyku pozisyonundan tamamen kaçınmanız önerilir.

  • Sırtınızı düzeltmek için , bacaklarınızın ve kollarınızın doğru konumda olduğundan ve göğsünüzün “serbest” olduğundan emin olun. Bacaklarınızın arasına büyük ve yumuşak bir yastıkla dirsekleriniz arasına bir tane koyun. Doktorlar, başınızın altına koyacak en iyi yastığın boynunuzu tutmak için küçük ama kabarık bir yastık olduğunu düşünüyor.

En sevdiğiniz uyku pozisyonunuz nedir? Bu ipuçlarından birini zaten kullanıyor musunuz?

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!