Berna Laçin’in Bağırsak Problemlerinden Kurtulduğu ve 8 Kilo Verdiği Perhiz

gaps diyeti

Berna Laçin Gaps perhizi uygulayarak bağırsak problemlerinden kurtulmasının yanı sıra 8 kilo da zayıfladı. Berna Laçin ile birlikte GAPS diyeti de bir anda gündem oldu.

Şayet Berna Laçin bu mevzu ile alakalı yaşadığı deneyimi paylaşmamış olsaydı belki de şu anda hiçbirimiz GAPS ile alakalı hiçbir şey dinlememiş ve öğrenmiyor olacaktık. GAPS, basmakalıpta bağırsak problemi olanların uyguladığı bir perhiz olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple bu perhizi uygulamadan evvel iyice kavramanız ve mümkünse hekiminize danışmanız gerekiyor.

gaps 1

Sıhhat problemlerini gideren hem de 8 kilo kadar zayıflamanıza imkân sağlayan bu perhizi inceledik ve herkesin bu bilgilere sahip olması gerektiğini düşündüğümüzden sizinle paylaşmaya karar verdik. Berna Laçin’in paylaştığı bilgileri ve yurtdışında yapılan araştırmaları tek tek dolaşarak sizler için hoş bir kılavuz hazırladığımızı düşünüyoruz. GAPS perhizi nedir, kimler uygulamalı, yapanların yorumları suallerinizin cevabına geçme süreyi geldi. Neşeli okumalar diliyoruz.

Berna Laçin GAPS Perhizi Nedir?

GAPS, ingilizce “Gut and Psychology Syndrome” tümcesinin kısaltılmışı olarak kullanılıyor. Perhizin amacı esasında ülser, zarar görmüş ve sızıntılı bağırsak problemlerinin önüne geçmektir.

Perhizin içerisinde bulunan yiyeceklerin çoğu bağırsak duvarındaki yaraları ve epitel dokuyu iyileştirmek üzere ilave edilmiş.

Bu sebeple dinlediğiniz çoğu perhize göre azıcık daha değişiklikler gösteriyor. Öncelikle GAPS perhizi öbür perhizlere göre uzun sürüyor zira içerisinde bütün olarak 3 evre barındırıyor.

Bu üç evre süresince bağırsaklarda bulunan zehirli maddelerin kana karışmasını yasaklıyor ve bununla beraber bağırsaklarda bulunan zararları giderip sıhhatli bir sindirim sistemine kavuşmanızı sağlıyor.

gaps 2

Berna Laçin GAPS perhizi uygularken Dr. Gökhan Özışık teftişinde diyetisyen Yeşim Temel Özcan ile birlikte hareket ettiğini söylüyor. İletken bağırsak problemini gidermek için başladığı GAPS perhizinde sağlıklı beslenme sayesinde 8 kilo da zayıfladığını söylüyor. Bu perhizin öbür perhizlerle karıştırılmaması gerektiğini ve harcanan yiyeceklerde bir kriter bulunmadığını da belirtiyor.

Bir kibrit kolisi peynir, 6-7 adet zeytin gibi kısıtlamalar olmadan düzenli bir biçimde beslenebileceğinizi söylüyor. Dilerseniz GAPS perhizi nasıl yapılır azıcık da ondan bahsedelim.

GAPS Perhizi Nasıl Yapılır?

Berna Laçin’in de uyguladığı GAPS perhizinde üç ayrı evre uygulanıyor. Perhize hazırlanmak için giriş perhizi, bütün olarak uygulama için perhizin kendisi ve sonrasında çıkış için de bir perhiz uygulanıyor. İlk haftalarda bağırsaktaki aşınmaların giderilmesi için bazı yiyeceklerin tüketilmesi kesinlikle yasak.

İkinci ve üçüncü düzeyde ise bu yiyecekleri de yavaş yavaş tüketmeye başlayabiliyoruz. Şimdi dilerseniz diyetimizin nasıl uygulanması gerektiğine ve GAPS diyeti yasaklar ve yenilecekler listesine geçelim.

Giriş Perhizi

GAPS’a giriş perhizinde öncelik bağırsak eskimelerini ve şahısta oluşan psikolojik meseleleri gidermek. Bu sebeple vitamin, mineral ve yağ ağırlıklı bir gıda listesinden oluşuyor. Bu evre ikinci düzeye göre oldukça kısa sürüyor. Burada amaç bünyenin yapılacak perhize alışması ve her türlü bağırsak rahatsızlığından kurtulup, bununla iletişimli olan psikolojik problemlerin de giderilmesi.

Bütün GAPS Perhizi

Perhizin gerçek noktası diyebileceğimiz orta düzeyde hastalığın vaziyetine göre süre uzayıp kısalabiliyor. Bu süreç 1 sene ile 3 sene arasında sürebiliyor. Bağırsakta oluşan yırtılma, ülser, iletken bağırsak belirtileri gibi ciddi rahatsızlıkların bütün anlamıyla giderildiği bu düzeyde, giriş düzeyinde bedenin yeniden yiyeceklere verdiği tepkiye göre bir beslenme programı oluşturulup o biçimde devam ediliyor. Tabi ki bütün bu işlemleri eğer bir bağırsak problemi yaşıyorsanız doktorunuzla birlikte devam ettirmeniz gerekiyor.

gaps 3

Çıkış Perhizi

İkinci düzeyde istenilen netice elde edildikten, hasta bağırsak ile alakalı problemlerini atlattıktan sonra çıkış perhizine geçiliyor. Bu süreçte bedeni sıradan yiyeceklere yavaş yavaş alıştırmayla geçiyor. Hasta bütün anlamıyla sıhhatli bir yaşama devam edebilmek için çıkış perhizini de uyguladıktan sonra GAPS perhizi tamamıyla son buluyor.

GAPS Perhizinde Yenmemesi Gerekenler

Bu perhizde yiyemeyeceğiniz bir çok şey olduğundan bahsetmiştik. Hasar gören bağırsak duvarlarını onarabilmek için bazı gıdalardan uzak durulması gerekiyor. Ağırlıklı olarak bu duvarları onarabilecek vitamin ve mineralleri kapsayan gıdalarla beslenerek hem fizyolojik hem de psikolojik tam tesirlerden kurtulmak kastediliyor.

GAPS Perhizi yasaklar listesini şu biçimde listeleyebiliriz;

Hububat kapsayan tüm yiyecekler: Beyaz ekmek, çavdar, kepek, yulaf hatta ve hatta kinoa da dahil tüm hububat grubundan uzak durulması gerekiyor.

Özellikle giriş düzeyi içerisinde lectin barındıran bu hububatlı yiyecekler yasaklı listesinde bulunuyor. Perhizin giriş düzeyi bittikten sonra başka bir deyişle takribî olarak 2 ay sonra çok az ölçüde karabuğday ekmeği yenilebiliyor. Yavaş yavaş kinoa da yemeye başlayabiliyorsunuz.

Süt ve süt mahsulleri: Peynir, süt, yoğurt, kefir gibi usunuza gelebilecek her türlü süt ve süt mahsulü giriş düzeyinde kesinlikle yenmemesi gereken yiyecekler grubunda bulunuyor. Giriş düzeyi bittikten sonra ev yapımı doğal yoğurt, kefir, peynir gibi yiyecekler yenebilir.

Baklagiller: Kurufasulye, nohut, mercimek gibi aklınıza gelebilecek tam baklagiller de yasaklı listesinde. Yeniden ilk giriş düzeyinde bu mahsulleri hiçbir biçimde harcamayacaksınız ancak ikinci düzeye geçildiğinde uzun nemlendirme yöntemini harcayabileceksiniz.

En az iki gün suda beklettikten sonra tüketmeye itina gösterin yoksa baklagiller içerisinde barındırdığı lectin sebebiyle bağırsaklarınıza tekrar hasar verebilir.

GAPS Perhizinde Yenilebilecek Gıdalar

Yasaklı listesinde lectin kapsayan çoğu gıdanın tüketilmesi yasak olduğunu söylemiştik. E peki bu perhizde ne yenilecek diye soruyorsanız hemen onlardan da bahsedelim.

  • Kırmızı et, tavuk eti, balık eti
  • Yumurta
  • Zeytin
  • Çay, kahve
  • Kuru yemişler ceviz, badem harici yememeye itina gösterin
  • Her türlü yeşil sebze Sebzelerin mevsiminde olmasına itina gösterin
  • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı
  • Avokado
  • Badem unu