Bilim Kurulu Üyesinden Corona’ya İlişkin Önemli Uyarı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CNN Türk kanalında Ahmet Hakan’ın sunuculuğunu yaptığı Tarafsız Bölge programında coronavirüsü ile ilgili olarak yapılan aşı çalışmaları ve virüse karşı etkili olan ilaçlar ile Türkiye’de salgının etkisi tartışıldı.

Bilim Kurulu Üyesi Serhat Ünal, corona virüsüne yönelik aşı çalışmalarında önemli bir aşamaya gelindiğini belirterek, ABD’nin söz konusu aşı ile ilgili olarak insanlar üzerinde denemesi sürecine geçtiği, Çin ve İsrail’in de aralarında olduğu bazı ülkelerinde klinik deneme aşamasında oldukları açıklandı.

“AŞI 1 YIL SONRA KULLANILABİLİR”

Prof. Dr. Serhat Ünal hazırlanan aşının yaklaşık 1 yıl sonra kullanılabileceğini belirterek, influenzanın yaz aylarında güney yarım kürede yayılmasını sürdürdüğünü, kış aylarında ise yeniden kuzey yarım küreye geldiğini söyledi.

Ünal, virüste de böyle bir seyir izlenirse aşının etkili olarak kullanılabileceğinin altını çizerek, “Ancak bu farklı bir virüs ve kendi dinamikleri içerisinde yayılıyor” dedi.

bilim kurulu uyesinden

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, yeni tip corona virüsü (Covid-19) salgını ile ilgili olarak izolasyonun öneminin vurgu yaparak, “Herkes kendisini pozitif saysın ona göre tedbirini alsın. Bulaşabilir ve bulaştırabilir saysın bu 3 haftada” dedi.

TÜRKİYE – İTALYA KARŞILAŞTIRMASI

Prof. Ünal, Türkiye’deki vaka sayısındaki artış hızının İtalya’da meydana gelen yayılıma benzetenlere de böylesi bir karşılaştırma için milyon kişideki orana bakmak gerektiğini belirtti.

Ünal, İtalya’da milyon kişide vaka sayısının 978 olduğunu, Türkiye’de ise bunun sadece 15 olduğunu söyledi.

“HERKES KENDİNİ POZİTİF SAYSIN”

Prof. Dr. Serhat Ünal, “Bir taraftan hastalarımızı tedavi edeceğiz ama en önemli iş yeni vaka bulaşmasına engel olmak. Herkes kendisini pozitif saysın ona göre tedbirini alsın. Bulaşabilir ve bulaştırabilir saysın bu 3 haftada” dedi.

bilim kurulu uyesinden aciklama 2

TÜRKİYE’DEKİ CORONA TABLOSU

Türkiye’de ilk olarak yeni tip corona virüs vakası, 10 Mart’ta tespit edildi. Bu bilgi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 11 Mart’ta gece yarısı 01.00’de verildi. 12 Mart’taki verilere göre bir vaka ile toplam sayı ikiye yükseldi. 13 Mart’taki verilere göre bu rakam beşe, 14 Mart’ta 6’ya, 15 Mart’ta 18’e, 16 Mart’ta ise 47 olarak belirtildi.

Türkiye’de vaka sayısı 17 Mart’ta 98’e olurken, ilk ölüm haberi de aynı gün oldu. 18 Mart’ta ölü sayısı ikiye, vaka sayısı ise 191’e yükselmiş oldu.

TABLO AĞIRLAŞMAYA BAŞLADI

19 Mart’ta corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı dörde, vaka sayısı 359’a, 20 Mart’ta ölü sayısı dokuza, vaka sayısı 670’ye yükseldi. 21 Mart tarihinde ise ölü sayısında en fazla artışın yaşandığı gün oldu ve ölü sayısı bir önceki güne göre artış göstererek 21 oldu. Vaka sayısının ise 947 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 22 Mart itibarıyla Türkiye’de corona virüsü nedeniyle vaka sayısının 1236 olduğunu, hayatını kaybedenlerin sayısının ise 30’a yükseldiğini açıkladı. Bakan Koca, Türkiye’de yapılan test miktarının toplam 20 bin 345 olduğunu açıkladı.

bilim kurulu uyesinden aciklama

TEST SAYISI 24 BİN 17’YE ÇIKTI

23 Mart’ta Türkiye’de corona virüs vaka sayısı en yüksek ikinci artışını gerçekleştirdi ve enfekte hasta sayısı 1236’dan 1529’a yükseldi. 23 Mart itibari ile yedi kişi daha hayatını kaybetti ve ölü sayısı 37 olarak açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün gece itibari ile yaptığı açıklamada son 24 saat içerisinde yapılan test sayısını 3 bin 672 olarak açıkladı. Türkiye’de şu ana kadar 24 bin 17 test yapılmış oldu.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!