Hamileyken Hamile Kalmak Mümkünmüş Peki Ama Nasıl?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gerçek olması imkansız gibi gelebilir ama evet hamileyken hamile kalınabiliyor.Çok az rastlanan bir durum olsa da bazen kadınlar hamileyken de yumurtlamaya devam edebiliyorlar. Bu durumlarda da hamile iken tekrar hamile kalmak yani süperfetasyon mümkün olabiliyor. Yani bir kadın farklı aşamalardaki iki fetüsü aynı zamanda besleyebiliyor.
2,3,4,6 fetüsü bile aynı anda besleyebilen kadınlara aşinayız ancak hamileyken hamile kalma durumu oldukça ilginç.

hamile kadin tekrar hamile kalir mi

Bu durumun kayıt altında olan 10 raporu var ve son kayıt Avustralya da Kate Hill adında bir kadında görüldü.10 gün arayla iki kez hamile kalan Kate, ilk kızına Charlotte ve 10 gün sonra doğan diğer kızına da Olivia adını koyduğu kızlarını dünyaya getirdi.Doğum zamanları birbirine çok yakın olan bu bebeklerin ağırlık ölçüleri ve kan grupları birbirinden farklıydı.Bu gibi durumlara süperfetasyon adı veriliyor.

İnsanlar dışında diğer memelilerde oldukça yaygın olan bu durum, kemirgenler,tavşanlar,atlar,koyunlar,kedigiller ve kangurularda da görülebiliyor.

2 bebek ayni anda

Normal ilerleyen süreçte kadın hamile kaldıktan sonra yumurtalıklar rahime yumurta bırakmayı durdururlar. Bunun sebebi hali hazırda döllenen yumurtayla birlikte vücudun kendisini fetüs için hazırlamasıdır.Ancak süperferasyon gibi durumlarda yumurtalar rahime bırakılmaya devam eder ve tekrar döllenme gerçekleşebilir.

Hamile kalan kadının tekrar hamile kalmasını engellemesi gereken sistemdeki bir farklılık nedeniyle tekrar hamile kalınabiliyor.
Döllenen yumurta iki parçaya ayrılırsa ve iki yumurta da iki ayrı sperm tarafında döllenirse bu durum ikiz gebeliğe yol açar.Ancak süperfetasyon bu durumdan farklıdır. Zaten gebe kalan kadın daha sonra tekrar bir yumurtayla spermin döllenmesi durumunda hamile kalır.

bebek hamile

Bu durumun en zor yani iki bebeğin de aynı anda doğmak zorunda olmasıdır. Bu zamana kadar bütün bebekler hayatta kalmış. Ancak bir tanesinin prematüre olma durumu kaçınılmaz gerçektir.

Süperfetasyon durumunu ilk kez Aristoteles tavşanlar üzerinde farketmiştir. Doğan yavru tavşanların farklı boyutlarda olması iki ayrı gebelik durumunu göstermiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!