Bir Daha Alışveriş Fişlerine Dokunmayın Çünkü

alisveris fislerine dokunmayin

Alışveriş fişleri, banka silipleri ve plastik kaplardaki bir maddeye karşı uyarılarda bulunan Fitoterapi Uzmanı ve Kadın Sağlığı Derneği Başkanı Dr. Buğra Buyrukçu bu ürünlerdeki bir maddenin başta anne ve bebek sağlığı olmak üzere herkesi etkilediğini belirtti.

Gündelik hayatta her gün alışveriş yapıyoruz. Alışverişlerin sadece cebi değil genel sağlığımızı da etkilediği ortaya çıktı. Alışveriş fişlerine erkeklerde sperm üretimini, kadınlarda ise yumurta sayısını azalttığını söyleyerek, çıplak elle dokunmayın uyarısında bulundu.

alisveris fisine

Özellikle alışveriş fişleri ve plastik kaplar üzerinde “Bisfenol A” maddesinin bulunduğunu belirten Dr. Buyrukçu “Milyonlarca insanın her iki ürünle de neredeyse sürekli teması var. Alışveriş slipleri ile bankamatiklerdeki işlemlerden sonra verilen makbuzlar, Bisfenol-A adlı maddenin en yoğun olduğu ürünler. Her iki ürüne de kesinlikle çıplak elle dokunmamak gerekiyor” diyor.

Dr. Buyrukçu Bisfenol A maddesinin erkeklerde sperm üretimi ve tetesteron hormonu salınımını azaltarak testis boyutlarını küçülttüğünü, kadınlarda ise yumurta sayısını azalttığını, yumurtalık boyutlarını küçülttüğünü, embriyonun rahime tutunma ihtimalini düşürdüğünü ve erken menopoza neden olduğunu belirtiyor. Özellikle Bisfenol A maddesi ile temas halinde olan hamile kadınlar ve bebeklerin risk altında.

fislere

Dr. Buğra Buyrukçu”Söz konusu madde, plasentadan bebeğe geçerek bebeğin gelişimini ve sinir sistemini olumsuz etkiliyor ve doğumdan sonra davranış bozukluğuna yol açıyor. Erkeklerde prostat büyümesi ve prostat kanserini, kadınlarda meme kanserini, her iki cinste guatr ve tiroid bezi kanserini tetiklediğine, karaciğer ve böbrek üzerinde zehirleyici etkileri olduğuna dair araştırmalar var. Çoğumuzun, çağın hastalığı diyerek normal karşıladığı davranış bozukluklarından saldırganlığın dahi bu maddeyle ilişkisi bulunuyor.“diyerek aslında tehlikenin boyutunu da açıklıyor.

bisfenol A iceren urunler

Bisfenol A maddesinin alışveriş fişleri ve banka sliplerinin yanında plastik yiyecek saklama kaplarında da bulunduğu hatta biberon ve çocuk oyuncaklarında dahi kullanıldığını belirterek tehlikenin ciddiyetine dikkat çekti. Bisfenol maddesi içerisindeki yiyeceğin ısı ve ışıktan etkilenmeyerek ömürlerini uzatmak için kullanıldığını ancak çocuklarda erken ergenleşmeye neden olduğunu belirtti.

Dr. Buyrukçu, “Bizim vatandaşlarımıza tavsiyemiz, kullandıkları plastik ürünlerin içeriğini kontrol etmeleridir. Bu ürünler Bisfenol (BPA ve BPS) içeriyorsa kesinlikle hayatlarından çıkarmaları, alışveriş fişleri ve kredi kartı sliplerini çıplak elle tutmamaları. Ayrıca çocuklarına bu alışkanlığı kazandırmaları da büyük önem taşıyor.” uyarısında bulundu.