Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? En İyi Ev Tedavileri

baş ağrısına ne iyi gelir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitmek tükenmek bilmeyen baş ağrısına ne iyi gelir? İş gününüzün kötü geçmesi, özel hayatınızdaki sorunlar, şehrin yoğun trafiği gibi birçok şey başınızın ağrımasına neden olabilir. Gelin 87 doğal çözüm ile ağrınızı geçirecek yöntemlere bir bakalım.

Sebebi ne olursa olsun, başınız ağrımaya başlayınca ağrı o kadar şiddetli olur ki kafatasınızın içinde kocaman bir boşluk hissedersiniz ve ağrının bitmesi için her şeyi göze alabilirsiniz. Maalesef bir çoğumuz için bu bitmeyen acı günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiştir.

Bu ağrıyı sadece ilaç tedavisiyle yok etmek mümkündür. Rahatlama için steroid yapıda olmayan, antiinflamatuar ilaçlar ilk seçeneklerin arasındadır. Fakat baş ağrınız hala devam ediyorsa ve ilaçlar fayda etmiyorsa evde uygulayabileceğiniz bir çok doğal tedaviler bulunmaktadır. Daha fazla bilgi edinmeniz için bu doğal tedavileri derledik.

İçindekiler

Baş Ağrısı Nedir?

Baş ağrısı, başın herhangi bir bölgesinde, boyun veya kafatasında olan ağrıya denilir. Genellikle vücudunuzun fiziksel veya duygusal strese yanıt vermesinden kaynaklanır. (1)

Baş Ağrılarının Türleri Nelerdir?

Sefalaji olarak da bilinen baş ağrılarının birçok farklı türleri vardır. Sizin için hangi tedavinin yararlı olacağını bilmek için, hangi baş ağrısına sahip olduğunuzu bilmeniz oldukça önemlidir. En yaygın baş ağrılarına ve sebeplerine biraz daha yakından bakalım.

 1. Gerilim baş ağrısı (stres kaynaklı baş ağrısı).
 2. Migren baş ağrısı.
 3. Küme baş ağrısı (intihara neden olan baş ağrısı).
 4. Sinüzal baş ağrısı.

1) Gerilim Baş Ağrısı

Baş ağrılarının en yaygınıdır. Gerilim baş ağrısı çeken kişi, sıkı bir bandın, başın her iki tarafından sıkışma hissini verdiğini hisseder. Omuzlardaki, boyundaki ve/veya çenedeki kaslar sıklaşıyor ve ağrılı olabilir.

Nedenleri: Stres, uyku eksiliği, depresyon, endişe, kafa yaralanması, dehidratasyon veya başı ve boynu uygun olmayan şekilde tutmak bu tür baş ağrısının sebeplerindendir.

Not: Ayrıca, gerilim baş ağrısı, başınızdaki destek dokularının çok fazla soğuk havaya maruz kaldıklarında ortaya çıkar. Örneğin, klimadaki soğuk hava boynunuza veya alnınıza doğrudan değdiğinde başınız ağrıyabilir.

2) Migren Baş Ağrısı

Migren genellikle başın bir kısmında olur ve şu belirtilerden dolayı oluşur: bulantı, kusma veya ışığa hassaslık. Zonklayan veya titreşimli ağrı olarak karakterize edilmektedir.

Nedenleri: Parfüm veya yoğun kokular, uyku düzeninin değişimi, hormonal seviyelerinin değişimi, kafein tüketiminin azalması, fiziksel stres, alkol tüketimi, stres, endişe ve yüksek sesler migrenin oluşmasına sebep olabilir.

Not: Bunlar dışında, unlu mamuller, çikolata, süt ürünleri, monosodyum glutamat (Çin yemeklerine koyulan ve lezzetlerin belirginleşmesine yarayan beyaz toz), fıstık, vb., bazı besin öğeleri de baş ağrısına sebep olabilir.

3) Küme Baş Ağrısı

Keskin ve oldukça ağrılı olan bu baş ağrısı bir saatten az sürerek gün boyunca görülmektedir. Bu baş ağrıları birkaç ay boyunca, her gün aynı vakitlerde tekrarlanır.

Nedenleri: Yükseklik, sigara, alkol tüketimi, fiziksel yorgunluk, sıcaklar ve parlak ışıklar yüzünden meydana gelebilir.

4) Sinüzal Baş Ağrısı

Bu baş ağrısında ise, ağrı daha çok başın ön kısmında ve yüzde hissedilir. Bu baş ağrısı türü, yanakların, burnun ve gözlerin arkasında bulunan sinüs boşluklarının şişmesinden kaynaklanmaktadır.

Nedenleri: Soğuk, grip, ateş, sinüs bölgesindeki iltahap veya alerjiler bu baş ağrısının oluşmasına sebep olabilir.

Bunları biliyor muydunuz? Sizin için baş ağrılarının hakkında birkaç ilginç bilgi derledik. 

baş ağrısı 2

Aşağıda baş ağrılarıyla ilgili size ilginç gelebilecek birkaç bilgi bulunmaktadır. 

 • Migrenler ırsîdir. Bir araştırmaya göre, anne ve babanın her ikisinin ya da birinin migreni varsa, çocuklarının da migreni olması kaçınılmazdır. Eğer her iki ebeveynin migreni varsa bu olasılık %75 kadar mümkün olabilir.
 • Fazla ağrılı olsa da migrenler genellikle zararsızdır. Reçetesiz satın alınan ilaç ve biraz uykuyla yok edilebilir.
 • Kan şekerinin seviyesinde ani düşüş yüzünden, oruç tutan kişilerde baş ağrısı görülebilir.
 • Hormonal değişiklik de migrene yol açabilir. Hormonal değişimden dolayı adet döneminden önce baş ağrısı çekebilirsiniz.
 • Beynin baş ağrısının başlamasıyla ilişkisi yoktur. Asıl sebebi, kafatasını ve baş kaslarını çevreleyen kan damarın ve aktifleşmiş sinirlerin etkileşimidir.
 • Dondurmaların baş ağrısına sebep olması sadece efsane değil! Buz, baş ağrısına sebep olan kan damarı spazmına neden oluyor.
 • On yaşın altındaki çocuklar bile baş ağrısı çekebiliyor. Bu olasılık kızlardan çok erkeklerde görülmektedir.
 • Migreni olan insanların %50’si bu durumun farkında değildir.
 • Gerilim baş ağrısı oldukça yaygındır ve dünya genelindeki yetişkinlerinin %78’i bu baş ağrısı türünün mağdurudur. Diğer %30’u ise kronik migren tipine uğramaktadırlar.
 • Erkeklere göre kadınlar baş ağrılarına daha çok uğramaktadırlar.

Baş ağrısına ne iyi gelir? Baş Ağrısı İçin Ev Yapımı Doğal Tedaviler

Aşağıda, baş ağrılarınızdan kurtulmanız için birkaç bilgi derledik. 

 • Çiçek özü yağları
 • Bitkisel çaylar
 • Meyve ve sebzeler
 • Bitkiler
 • Takviyeler
 • Ev tedavileri
 • Diğer tedaviler

Çiçek Özü Yağlar

baş ağrısına ne iyi gelir çiçek özü yağlar

Sinüzal ve gerilim baş ağrılarını hafifletmek için en iyi yollardan birisidir. Bu yağlar, yayılmasını, kan dolaşımını arttıran ve hızlıca baş ağrısının azalmasına sebep olan damarları daraltmaktadır. Ayrıca yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri de vardır. (2)

Bu özlü yağlar sayesinde baş ağrılarından kurtulabileceksiniz.

1. Nane Yağı

Bu özlü yağ ciltte, baş ağrılarının tedavilerinde yararlı olan mentol içerdiği için, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri vardır. Alına doğrudan sürüldüğünde, stimüle edilmiş kanın beyne gitmesine yardımcı oluyor ve kas kasılmasını engellemektedir.

Baş ağrısı tipi – Gerilim yüzünden meydana gelen baş ağrılarını tedavi etmek için nane yağını kullanmakta çekinmeyin. Sinüzal baş ağrısını hafifletmede de oldukça etkilidir.

Gereken Malzemeler

 • 1 ila 2 damla nane özü yağı
 • 1 çay kaşığı taşıyıcı yağı (zeytin yağı veya Hindistan cevizi yağı)

Yapılması Gerekenler 

 1. Yağları karıştırın ve karışımla yuvarlak hareketler uygulayarak alnınıza masaj uygulayın. Eğer ağrı tekrarlanıyorsa birkaç saat sonra işlemi tekrarlayın.

Tüyo: Rahat bir uyku için, uyumadan önce yastığınıza nane yağından birkaç damla dökebilirsiniz. 

2. Lavanta Yağı

Bu tatlı ve rahatlatıcı özlü yağ endişe, depresyon, stres ve uykusuzluğa bağlı sinirlerin yok edilmesine yardımcı olarak, kaygı ve strese bağlı baş ağrılarının tedavisine de yardımcı olmaktadır.

Lavanta özü yağı, sistemde kolaylıkla emilen ve baş ağrılarını azaltan linalil asetat ve linalol içerir. Bu yağ hem hamile kadınlar hem de çocuklar tarafından rahatça kullanılabilir.

Baş ağrısı tipi – Bu yağ migren ve hormonal tip baş ağrıları için en etkili çözümdür.

Gereken Malzemeler

 • 1 ila 2 damla lavanta yağı.

Yapılması Gerekenler 

 1. Bu yağı, yayılma, teneffüs ve tropikal kullanımlar gibi birçok şekilde kullanabilirsiniz. Yağı şakaklarınıza ve boynunuza masaj yaparak sürün ve rahat bir uyku çekin.

Tüyo: Daha güçlü bir etki için, kaynar suya lavanta yağından birkaç damla ekleyebilirsiniz. Derin nefes alarak buharı içinize çekin ve 15 dakika boyunca yavaşça nefes alın.  

3. Özlü yağ

Bu yağ, bölgesel olarak kullanıldığında, kaslardaki gerilmeyi azaltır. Özlü yağ başın kaslarındaki baskıyı yok ederek ve gevşeterek baş ağrılarının yok olmasına yardımcı olmaktadır.

Baş ağrısı tipi – Bu yağ gerilim baş ağrısının ve migrenlerin tedavisine yardımcı olmaktadır.

Gereken Malzemeler

 • 1 ila 2 damla özlü yağ
 • İstediğiniz herhangi bir taşıyıcı yağından 1 çay kaşığı

Yapılması Gerekenler 

 1. Özlü yağı taşıyıcı yağ ile karıştırın.
 2. Pamuk veya parmaklarınızı kullanarak yağı alnınıza ve şakaklarınıza sürün. Yağı ayrıca saç derisine ve boynunuzun arkasına da sürebilirsiniz.
 3. Daha iyi bir sonuç elde etmek için birkaç saat öylece durun.

Özlü yağ sayesinde anında sonuç elde edeceksiniz. Ağrı hala devam ediyorsa, birkaç saat sonra tekrarlayabilirsiniz.

4. Okaliptüs Özü Yağı

Baş ağrılarına iyi gelen bir başka yararlı özlü yağ ise okaliptüs özlü yağıdır. Bu yağ balgam sökücü, antiinflamatuar ve acı öğütme özelliklerini içerdiği için, baş ağrıları için oldukça etkilidir.

Baş ağrısı tipi – Bu yağ sinüzal ve gerilim baş ağrılarını tedavi etmekte bilinmektedir.

Gereken Malzemeler

 • 5 ila 6 damla okaliptüs özü yağı
 • Büyük bir kâse sıcak su

Yapılması Gerekenler 

 1. Özlü yağı içinde sıcak su olan kâseye ekleyin ve tamamen çözülmesini bekleyin.
 2. Başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı havluyla örtün ve kâsenin üzerine başınızı eğin.
 3. Tıkanmadan kurtulmak için buharı en az beş dakika boyunca içinize çekin.

Ağrılarınız tekrarlanırsa bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Bu işlem, tıkanmış sinüslerinizi açarak, baş ağrınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

5. Biberiye Özü Yağı

Doğal ağrı kesici olarak bilinen biberiye özü yağı baş ağrıları için oldukça etkili bir tedavidir. Ağrıları anında yok edebilen tatlı ve sakinleştirici özlü bir yağdır.

Baş ağrısı tipi – Bu yağ sinüs tedavilerinde etkili olduğu kadar hormonal baş ağrılarında da etkilidir.

Gereken Malzemeler

 • 2 ila 3 damla biberiye özü yağı.

Yapılması Gerekenler 

 1. Avuçlarınıza birkaç damla biberiye yağı damlatın ve yavaşça burnunuzun, ağzınızın üzerine avuçlarınızı yerleştirin ve 30 saniye boyunca derin nefes alın.

Tüyo: Yağ ile direkt temas kurmak istemiyorsanız, özlü yağı pamuğun veya mendilin üstüne damlatıp, 30-45 saniye boyunca burnunuza ve ağzınıza bu şekilde tutabilirsiniz. 

6. Limon Yağı

Keskin ve ferahlatıcı tada sahip olan limon yağı en ağır baş ağrılarında bile etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu sulu ve soluk yeşilimsi-sarı özlü yağ, soğuk algınlığına, boğaz ağrısına, strese, depresyona, enerji kaybına ve yorgunluğa iyi gelmektedir. (3)

Baş ağrısı tipi – Limon özü yağı, migren, sinüzal ve gerilim baş ağrısı gibi birçok baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Gereken Malzemeler

 • 8 ila 10 damla limon özü yağı
 • Difüzor makinesi

Yapılması Gerekenler 

 1. Baş ağrılarından kurtulmak için, yağı bütün gece boyunca yayın.

7. Itır (sardunya) Yağı

Bu tatlı özlü yağ gergin beynimizi ve vücudumuzu sakinleştirmek için kullanılır.

Baş ağrısı tipi- Bu yağ hormonal ve gerilim tipi baş ağrıları tedavilerinde oldukça etkilidir.

Gereken Malzemeler

 • 8 ila 10 damla sardunya özü yağı

Yapılması gerekenler 

 1. Baş ağrısından, stresten ve tansiyondan hızlı bir şekilde kurtulmak için sardunya yağıyla birlikte banyo yapabilirsiniz. Küvetin içine özlü yağdan 8 ila 10 damla eklemeniz yeterli olacaktır.

Tüyo: Bu yağı da baş ağrılarını hafifletmek için, gece boyunca yayabilirsiniz. 

8. Saman Çiçeği Özü Yağı

Baş ağrıları için bir diğer etkili özlü yağ ise saman çiçeği özü yağıdır. Bu yağ, gerilmiş kasları ve sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olan antiinflamatuar ve ağrı kesici özellikler taşımaktadır.

Baş ağrısı tipi – Gerilim tipli baş ağrıları için saman çiçek özü yağını kullanın.

Gereken Malzemeler

 • Sabun bezi
 • 2 ila 3 damla saman çiçek özü yağı
 • Bir kap soğuk su

Yapılması Gerekenler 

 1. İlk önce içinde soğuk su olan kaba birkaç damla saman çiçek özü yağı ekleyin.
 2. Sabun bezini kabın içine batırın, alnınızın ve boynunuzun üzerine soğuk kompres olarak uygulayın.

Not: Yanma hissini verebileceği için bu suyu gözlerinize sürmeyin. Eğer yanlışlıkla sürdüyseniz de krema veya süt kullanmanız daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu durumdayken gözlerinizi yıkarsanız daha da kötü olabilirsiniz. 

9. Romen Mayıs Papatya Özü Yağı

Nörolojik ağrılarda etkili olduğu için, strese bağlı baş ağrılarından kurtulmanın en iyi tedavilerinden biri Roman Mayıs papatya özü yağıdır.

Baş ağrısı tipi – Tansiyon tipi baş ağrılarında daha çok etkilidir.

Gerekenler Malzemeler

 • 1 ila 2 damla Roman Mayıs papatya yağı.
 • Jojoba veya zeytin baz yağından 8 ila 10 damla.

Yapılması gerekenler 

 1. Özlü yağı baz yağına ekleyin, şakaklarınıza, boynunuza, omuzlarınıza, göğsünüze ve karnınıza daha etkili olması için, duş almadan önce masaj yaparak sürün.
 2. 10-15 dakika bu şekilde durun ve daha sonra sıcak suyla sürdüğünüz yerleri yıkayın.

Tüyo: İsterseniz yağı nefes alarak veya mendil kullanarak içinize çekebilirsiniz. 

10. Keten yağı

Bu özlü yağ iltahaplardan kaynaklanan baş ağrıları için oldukça yararlıdır. Keten yağı, antiinflamatuar ve zonklama ağrısını azaltan omega-3 açısından oldukça zengin bir yağdır.

Baş ağrısı tipi – Bu yağ migrenler için oldukça etkilidir.

Gereken Malzemeler

 • 1 ila 2 damla keten yağı özü
 • Hindistan cevizi veya Jojoba yağı gibi taşıyıcı yağlardan 1 çay kaşığı.

Yapılması Gerekenler 

Hızlı bir şekilde iyileşmek için, yağı şakaklarınıza ve vücudunuza masaj yapacak şekilde sürün. 20 dakika sonra yıkanın.

Bitkisel Çaylar

bitkisel yağlar

Baş ağrılarını tedavi etmek için, Cola içeceğini bitkisel çayla değiştirmek bile yeterli olacaktır.

11. Kekik veya Ada Çayı Bitkili Biberiye Çayı

Zonklama ağrısından kurtulmak için gününüze biberiye çayı içerek başlayın.

Biberiye, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacak antiinflamatuar özelliklerine sahiptir. Ada çayı bitkisinin antibiyotik ve antioksidan özelliklerine sahipken, kekik antivüral (virüs öneyici), antifungal (mantar önleyici) ve antibiyotik özelliklerine sahiptir. Kendinizi sadece daha ferahlamış hissetmeyeceksiniz, aynı zamanda baş ağrınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Gereken Malzemeler

 • Bir avuç dolusu biberiye yaprakları
 • Bir avuç dolusu kekik veya Ada çayı yaprakları
 • Su
 • Tercih ettiğiniz tatlandırıcı

Yapılması Gerekenler 

 1. Birkaç dakika boyunca yaprakları suda demlendirin.
 2. Kaynatılmış yaprakları süzün ve tatlandırıcıyı ekleyin. İyi bir sonuç alabilmek için bu sıcak bitki çayından gün içinde iki veya üç bardak için.

12. Fesleğen-Bal Çayı

Gerilim baş ağrıları fesleğen tüketerek tedavi edilebilir. Bu bitki sinirlerinizi sakinleştirecek ve azaltacaktır. Aynı zamanda geçmek bilmeyen baş ağrılarınızı da yenmenize yardımcı olacaktır. Limon ve bal fesleğenin acılığını yok etme ve vücudunuz için rahatlatma özelliğine sahiptir.

Gereken Malzemeler

 • Birkaç fesleğen yaprağı
 • Sıcak su
 • Birkaç damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılması Gerekenler 

 1. Kaynayan suya fesleğen yapraklarını ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 2. Kaynatılmış özü elde edebilmek için çayı süzün.
 3. Bu karışıma balı ve limon suyunu ekleyin.
 4. Çay sıcakken yavaş yavaş içmeye başlayın. Bu çaydan günde iki veya üç bardak içmek sizin için daha etkili olacaktır.

13. Papatya Çayı

Papatya çayı, ağrılarının hafiflemesine ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olan birleşiklere sahiptir. Bu çayda bulunan bisabolol (sarı papatyadan elde edilen bitki) antiinflamatuar ve antimikrobik özelliklere sahiptir. Migrenler için oldukça etkilidir.

Gerekenler Malzemeler

 • 1 çay poşeti papatya
 • Sıcak su
 • 1 çay kaşığı bal

Yapılması Gerekenler 

 1. Çay poşetini bir bardak suya ekleyin ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 2. Bu karışıma bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu aşama zorunlu değildir.
 3. Çayınızı sessiz ve az ışıklı bir yerde yavaş yavaş için.

14. Solucan Otu Çayı

Birçok araştırmaya göre, başınız, kan hücreleri genişlemeye ve sinirlerinize baskı uygulamaya başladığında ağrımaya başlar. Bu bitkinin kan hücrelerinizdeki tansiyonu rahatlattığı söylenilirken, aynı zamanda ağrıları hafifleterek ve iltahabı azaltarak daraltmaktadır.

Gereken Malzemeler

 • 28 gram solucan otu çiçeği
 • 2 su bardağı

Yapılması Gerekenler 

 1. Kurutulmuş çiçekleri suya ekleyin ve kaynatın.
 2. 15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Süzün ve sıcakken için.

15. Yeşil Çay

Yeşil çaydaki bulunan kafein, beyindeki kan dolaşımını düzelterek baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca, sinir sitemini canlandırıyor ve serbest kökleri vücuttan atıyor.

Gereken Malzemeler

 • Yeşil çay yaprağı veya poşeti
 • Sıcak su

Yapılması Gerekenler 

 1. Birkaç dakika boyunca yaprakları veya çay poşetini kaynar sıcak su bardağında demleyin.
 2. Elde edilen karışımı süzün ve hala sıcakken içmeye başlayın.
 3. Tatlandırmak için birkaç yudum limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz. Sağlıklı bir vücut ve zihin için günde üç veya dört bardak yeşil çay için.

16. Zencefil Kökü Çayı

Zencefil migrenlerin azalmasına ve genellikle bu ağrıların peşine gelen bulantıları da yok etmekte yardımcı olmaktadır. Bu ev yapımı ilaç aspirin kadar hızlı etki göstermektedir. Ayrıca, zencefil kökü olduğu için doz aşımı gibi bir sorun yoktur!

Gereken Malzemeler

 • 4 ufak zencefil kökü dilimi
 • 3 bardak sıcak su

Yapılması Gerekenler 

 1. Zencefil dilimlerini yavaşça ezin ve kaynayan suya ekleyin.
 2. Su kabını kapakla örtün ve 30 dakika boyunca zencefilin demlenmesini bekleyin.
 3. Elde edilen karışımı süzün ve sıcakken içmeye başlayın. Günde üç veya dört bardak içebilirsiniz. İlk bardağınızı bitirdiğinizde migreninizin hafiflediğini hissetmelisiniz.

Meyve ve Sebzeler

Şimdiye kadarki en büyük cevabı verirken meyve ve sebzelerden de yararlandık. Baş ağrılarına sebep olan besinler varsa baş ağrılarını yok eden ve olmasını önleyen besinler de vardır. Tedavide etkili, yararlı olabilecek besinleri aşağıda sizin için derledik.

17. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, antiinflamatuar, ağrı kesici, antibakteriyel, antifungan özellikleri sayesinde evde bulunan tedaviler arasında en çok kullanılandır. Elma sirkesinin günlük kullanımı vücutta asit ve alkalin dengesini korumaktadır.

Ayrıca, elma sirkesi baş ağrıları için de etkilidir.

Gereken Malzemeler

 • 2 çay kaşığı elma sirkesi
 • Bir su bardağı sıcak su

Yapılması Gerekenler 

Tek yapmanız gereken içinde su olan bardağa iki çay kaşığı bal eklemek olacak. Günde en az üç kere içmeniz sizin için iyi olacaktır.

Tüyo: Tencerede elma sirkesini ve suyu eşit miktarda ekleyip ve kaynatarak buharı içinize doğrudan çekerek buharlama metodunu da uygulayabilirsiniz. 

18. Zencefil

baş ağrısına ne iyi gelir zencefil

Zencefil baş ağrısını yok edebilir mi? Zencefilde bulunan özellikler antioksidan ve antienflamatuar bakımından oldukça zengin bir besindir. Zencefil ayrıca kasların kasılmasını arttırmaktadır. Bütün bu faktörler sayesinde baş ağrısından kurtulabileceksiniz.

Gereken Malzemeler

 • 1-2 çorba kaşığı kuru zencefil tozu
 • Su

Yapılması Gerekenler 

 1. Zencefil ve suyu macun haline gelecek şekilde karıştırın.
 2. Macunu alnınıza sürün ve 15-20 dakika boyunca öylece bırakın.

Tüyo: Zencefil tozunu sıcak suyla karıştırıp buharını içinize çekebilirsiniz. 

19. Badem

badem baş ağrısı

Bademde bulunan salisin doğal aspirin olarak rol alır. Ayrıca bademler, genelde migreni olan hastalarda eksik olan magnezyum bakımından oldukça zengin bir besindir. Hızlı bir şekilde baş ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız artık ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz! Sadece badem tüketmeniz yeterli olacaktır. (4)

Gereken Malzemeler

 • Bir avuç badem (çiğ veya kavrulmuş)

Yapılması Gerekenler 

 1. Başınızın ağrımaya başladığını hissettiğinizde bir avuç dolusu badem tüketin.
 2. Bu besini, baş ağrınızın başlangıcında tüketirseniz daha çok etkili olacaktır.

Dikkat: Eğer migreniniz varsa, bademin sizin için tetikleyici besin olmadığına dikkat edin. 

20. Balık Yağı

baş ağrısına ne iyi gelir balık yağı

Balık yağı, antiinflamatuar özellikleriyle bilinen omega-3 yağ asidi içermektedir. Bu yararlı yağı sık sık kullanarak migrenin şiddetini ve sıklığını azaltmış olursunuz.

Gereken Malzemeler

 • 1000mg balık yağı takviyesi

Yapılması Gerekenler 

 1. Bu takviyeyi her gün kullanın.
 2. Uzun bir süre migrenlerden korunabilmeniz için, takviyeleri birkaç hafta boyunca kullanmaya devam edin.

Dikkat: Hamile kadınlar, emziren kadınlar ve çocuklar balık yağı takviyelerini sadece bir doktor tarafından kontrol edildiyse kullanabilir. 

21. Tuz

tuz

Tuz baş ağrısını geçirir mi? Himalaya pembe tuzu, tuzlar arasında en sağlıklı olanıdır ve mineral, elektrolit bakımından oldukça zengindir. Vücuttaki elektrolitleri yeniliyor ve baş ağrısının şiddetini azaltıyor. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve enerji seviyesini yükseltiyor.

Gereken Malzemeler

 • 1 çay bardağı Himalaya tuzu (kaya tuzu olarak da adlandırılır)
 • 1 limon
 • Bir bardak su

Yapılması Gerekenler 

 1. Limonun suyunu sıkın ve suya ekleyin.
 2. Bu karışıma Himalaya tuzunu ekleyin ve iyice karıştırın. Elde edilen karışımı için.

22. Kırmızı Biber

kırmızı biber

Kırmızı biber hem iltahaba hem de ağrılara iyi gelir. Biberde bulunan kapsaisinin, ağrı algılamasını engellediği söylenilmektedir.

Gereken Malzemeler

 • 1/2 çay kaşığı ince öğütülmüş kırmızı biber
 • 29ml sıcak su
 • Pamuklu çubuk

Yapılması Gerekenler 

 1. Kırmızı biber suda sulandırın.
 2. İçine pamuklu çubuk batırın ve burun deliklerine yavaşça uygulayın.
 3. Yanma hissi hissedeceksiniz fakat bu his geçtiğinde, baş ağrınız da geçmiş olacak.

23. Limon

limon baş ağrısına iyi gelir

Limon sadece rahatlatıcı ve enerji veren bir meyve değildir, ayrıca çok önemli antiinflamatuar özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde, baş ağrılarından kurtulmak için en yararlı meyvelerden biridir.

Gereken Malzemeler

 • Limon kabuğu
 • Su

Yapılması Gerekenler 

 1. Limon kabuğunu ezin ve macun haline gelecek şekilde su ekleyin.
 2. Bu macunu alnınıza sürün ve 15-20 dakika boyunca öylece durun.

Ayrıca, taze bir limonu ikiye bölüp alnınızda ve şakaklarınızda ovabilirsiniz.  Limonun yarısını sıkıp elde edilen sıvısını bitki çayınıza ekleyip içmek bir başka alternatif de olabilir.

24. Betel Yaprakları

betel yaprakları

Betel yaprakları serinletici, ağrı kesici ve antiinflamatuar özelliklerine sahiptir. Kafur, ağrı kesici merhemlerden en yaygınıdır. Zihin için ağrı kesici ve rahatlatıcı özellikleri vardı. (5)

Gereken Malzemeler

 • 4-5 betel yaprağı
 • Kafur özü yağından birkaç damla
 • Su

Yapılması Gerekenler 

 1. Betel yapraklarını suyla birlikte kaynatın ve kafur yağını bu karışıma ekleyin.
 2. Elde edilen karışımı şakaklarınıza, ensenize sürün ve 10-15 dakika boyunca o şekilde bırakın.

Ayrıca, betel yapraklarını ensenize öylece yerleştirebilirsiniz.

25. Kara Buğday

Kara buğday antioksidan bakımından oldukça zengindir ve bunun sayesinde baş ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Bu antioksidanlar hücrelerimizi ve vücudumuzu, bitki kimyasal olarak bilinen rutin olarak adlandırılan flavonoidler tarafından migrenlere sebep olan zararlardan koruyabilme durumdadır. Ayrıca, kara buğday antiinflamatuar ve ağrı kesici özelliklerini de içermektedir.

Kara buğday en ağır baş ağrılarının tedavilerinde bile etkili olduğu söylenilmektedir.

26. Fırında patates

Fırında pişmiş patates tüketerek alkole bağlı baş ağrılarını tedavi edebilirsiniz.

İdrar söktürücü olan alkol, sıvı kaybına ve vücuttaki potasyum gibi elektrolitlerin kaybına neden olmaktadır. Sabah başınızın ağrımasının sebebinin alkol tüketiminin olduğunu öğrenmiş oldunuz!

Potasyum bakımından zengin bir diyet uygulayarak bu baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Sarhoşluk baş ağrılarına iyi gelen fırında patates, potasyum bakımından oldukça zengin bir besindir.

27. Karpuz

Susuz kalma baş ağrılarının başlıca sebeplerindendir. Karpuz gibi su bakımından zengin besinler tüketerek baş ağrılarınızı tedavi edilebilirsiniz.

Bu hafif ve lezzetli meyvenin %80’i sudan oluşmaktadır ve baş ağrılarına iyi gelen magnezyum gibi önemli mineraller içermektedir.

Meyve suyu ve salata olarak farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Baş ağrısı yüzünden meydana gelen bulantıyı biraz zencefil ekleyerek yok edebilirsiniz.

28. Kahve

Şiddetli bir baş ağrısını kahve içerek yok edebilirsiniz.

Kahvede bulunan kafein damar büzücü özelliğine sahiptir, örneğin, kan hücrelerinin büyüklüğünü azaltmaktadır. Bu şekilde ağrının azalmasına sebep oluyor.

Not: Kahve idrar sökücü olduğu için ve fazla tüketimi susuz kalmaya yol açabileceği için, bu içeceği fazla tüketmemek sizin için daha iyi olacaktır. 

29. Tam Tahıl Tost

Karbonhidrat bakımından düşük diyetler de baş ağrılarına sebep olabilir.

Vücudumuzun iyi çalışması için glikojen bakımından dengeli beslenmelisiniz. Karbonhidrat bakımından düşük diyet, vücuttaki glikojen seviyesinin azalmasına neden olup enerjimizin düşük olmasına ve başımızın ağrımasına yol açmaktadır.

Aşırı yağ eklemeden, tam tahıllı tost tüketmek, baş ağrılarınızı tedavi etmenizde kesinlikle yardımcı olacaktır. Enerjinizi arttırıyor ve şiddetli ağrının yok olmasına yardımcı oluyor.

30. Yoğurt

yoğurt baş ağrısına iyi gelir

Yoğurt baş ağrısına iyi gelir mi dersiniz? İyi ve yağsız yoğurt tüketerek her hangi bir baş ağrısından kurtulabileceksiniz. Bu faydalı besin, beynin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olan kalsiyum ve probiyotik bakımından oldukça zengindir.

Yoğurta şeker eklememeye dikkat edin.

31. Susam Tohumu

Susam tohumları, vücuttaki östrojen seviyesini sabitleyen ve hormonal baş ağrıları için etkili olan magnezyum ve E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu tohumlar, kas gerilimini engelleyerek, vücuttaki ve beyindeki kan dolaşımını düzeltmeye yardımcı olmaktadır.

Susam tohumlarını çorba ve salatalarınıza katmak size yardımcı olacaktır.

32. Ispanak

Lif bakımından zengin olan bu sebze vücuttaki kan basıncını yükseltmek ve gerilim baş ağrılarını azaltmakla bilinmektedir. Ayrıca B2 vitamin bakımından da oldukça zengindir.

Kendi ıspanak salatanızı yapın ve en sancılı baş ağrılarınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

33. Muz

Baş ağrılarında oldukça etkili olan muz, potasyum ve magnezyum gibi temel besin öğeleri içermektedir.

Magnezyum kasılmış kaslarımızı rahatlatmaktadır ve potasyum da ağrıları hafifleterek, vücudumuzda ki elektrolit dengesini korumaktadır. Muz tüketerek ağrılarınızdan kurtulabileceksiniz. Baş ağrılarından ortaya çıkan mide bulantısına ve kas ağrılarına  da oldukça yararlıdır.

34. Mantar

Mantarlar, hücresel enerji üretiminde önemli olan B2 vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. B2 vitamini bakımından zengin olan beslenmeler sizi baş ağrılarından koruyabilir. Baş ağrılarını tedavi etmede faydalı olan ve mantarlarda bulunan riboflavin brokoli ve ıspanakla aynı değerdedir.

35. Somon Balığı

somon balığı

Sağlıklı yağ içeren besinlerin baş ağrılarını tedavi etmede faydalı olduğu keşfedilmiştir. İltahabı ve baş ağrısını azaltabilen somon balığı omega 3 yağ asidi bakımından oldukça zengin bir besindir.

İçerisinde, migrenlerin sıklığını ve şiddetini azalmakta faydalı olan sinir koruyucu ve antiinflamatuar özelliklerini içermektedir. Bugünden itibaren beslenmenize somon balığını ekleyin ve baş ağrılarınızdan kurtulun!

36. Salatalık

Salatalıklar vücuttaki su kaybını gidermeye yardımcı olan başlıca sebzelerdendir. Ayrıca, susuz kalmadan dolayı kaynaklanan baş ağrılarını da tedavi edebilir.

Salatalıkları isterseniz salata olarak isterseniz sıvı olarak tüketebilirsiniz.

37. Ciğer

Sığır ciğeri de baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkili olan besinler arasındadır. Yeterli sayıda tüketilmediğinde baş ağrılarına neden olan B3 vitamini bakımından oldukça zengindir.

Sığır ciğeri B6, B12, A, E, K vitaminleri ve folat bakımından da oldukça zengindir. Kronik migrenlerinizden kurtulmak istiyorsanız beslenmenize sığır ciğeri eklemeniz yeterli olacaktır.

38. Kinoa

Kinoa, hormonal ve gerilim tipli baş ağrılarında etkili olan magnezyum gibi birçok temel besin öğeleri içermektedir.

Baş ağrılarınızdan kurtulmanız için, kinoayı salatalarınıza veya haşlanmış yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

39. Ananas

Ananas diğer meyveler gibi baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak meyveler arasındadır. Antiinflamatuar özelliklerine sahip olan bromelain içermektedir. Bunun sayesinde, ananaslar baş ağrıları için oldukça etkili bir besindir.

Meyve suyu olarak veya salatanıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

Not: Bu tropikal meyveye alerji yapan insan sayısı fazla olduğu için, tüketmeden önce alerji yapıp yapmadığınıza dikkat edin. 

40. Elma

elma

Günde bir tane elma tüketerek baş ağrılarınızdan kurtulacaksınız!

Bu lezzetli ve sağlıklı meyve, içinde bulunan magnezyum sayesinde, migrene bağlı olan bütün ağrıları yok etmekte oldukça yararlı bir meyvedir. Vücuttaki kan damarlarını rahatlatmakla bilinen bu mineral sayesinde düzgün kan dolaşımınız olacaktır.

41. Avokado

Magnezyum bakımından zengin olan bu yağlı meyve de baş ağrıları için oldukça etkilidir.

42. Kavun Kantalup

Su ve birçok temel besin öğeleri bakımından zengin olduğu için, Kavun Kantalup baş ağrılarını tedavi etmede oldukça etkili bir meyvedir. Vücudunuzun su seviyesini iyi ve sağlıklı olmasını sağlar.

43. Brokoli

Magnezyum bakımından zengin olmak dışında, brokoli, beynin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olan CoQ10 adlı bileşik içermektedir.

44. Havuç

Bu yararlı sebze, vücudu detokse ederek baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olmaktadır. Sağlıklı ve ağrısız olmanızı sağlayarak, toksinleri vücudunuzdan atmaktadır.

Her gün havuç tüketerek baş ağrılarınızdan kurtulacaksınız!

45. Marul

marul

Beslenmenize marul ekleyerek baş ağrılarınızdan kurtulabileceksiniz. Her gün marul tüketmeye dikkat edin ve sonuçları görün!

46. Sarımsak

Gerilim tipli baş ağrılarına bağlı ağrılardan kurtulmanın en iyi yolu sarımsak kullanmaktır. Hızlı bir şekilde baş ağrılarınızdan kurtulmak istiyorsanız, aşağıdaki üç örnekleri uygulayabilirsiniz.

 1. Bir veya iki diş sarımsağı soyun ve temiz bir beze yerleştirin. Başınızın ağrıdığını hissetmeye başladığınızda içinde sarımsak bulunan bezi koklamaya başlayın.
 2. İki diş sarımsak yağını bir çorba kaşığı taşıyıcı yağla karıştırın. Şakaklarınıza ve alnınıza bu karışımla yavaşça masaj uygulayın.
 3. İki çay kaşığı Hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı deniz tuzunu ve karanfil yağını karıştırıp alnınıza sürün.

47. Kiraz

Baş ağrınızdan kurtulmak için birkaç tane kiraz yiyebilirsiniz veya vişne suyu içebilirsiniz. Kirazlar, antiinflamatuar özelliklerini taşıyan ve güçlü bir antioksidan olan kersetin bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

48. Ilık Süt

Ilık inek sütünü tarçın beyaz karanfille tüketmek baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Süt, baş ağrısını tedavi etmede önemli olan uykuyu getirmektedir. Ev yapımı saflaştırılmış yağı da beslenmenize eklemek sizin için faydalı olacaktır.

Not: Eğer laktoza duyarlı olan birisiyseniz bu önerimizi uygulamamanız daha iyi olacaktır. 

49. Bal

Potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin olan bal baş ağrılarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Bu mineraller vücuttaki gergin arterleri rahatlatmaya ve kan akışını arttırmaktadır.

Bu tatlı besin baş ağrılarını tedavi etmek için birçok şekilde kullanılabilir. Etkisini hemen görmek istiyorsanız, iki çorba kaşığını yemek yemeden önce yiyebilirsiniz. İki çorba kaşığı ve elma sirkesinden oluşan buharlama yöntemini de kullanabilirsiniz.

Not: Eğer sürekli baş ağrılarınızı varsa, her sabah bir çorba kaşığı balı sıcak suyla içmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. 

50. Sarımsak Suyu

En çok merak edilen sorulardan biridir. Peki sarımsak suyu baş ağrısına nasıl kullanıldığında fayda sağlamaktadır? Bir çay kaşığı sarımsak suyunu içmek faydalı yöntemlerden birisidir. Sarımsak, ağrılı bölgeye hızlı bir şekilde yayılan ve baş ağrılarının tedavilerinde etkili olan, ağrı kesici özelliğine sahiptir.

Baş Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler

51. Kına

kına

Kınanın rahatlatıcı özelliği, sıcak, ateşlenme ve güneşten kaynaklanan baş ağrılarına iyi gelmektedir. Bir avuç içi kına yapraklarını doğrayın ve bir çorba kaşığı sirkeyle macun haline gelene kadar karıştırın. Elde edilen karışımı alnınıza sürün ve iyice kurumasını bekleyin. Antiinflamatuar, antimikrobik, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliklerine sahip olan kına baş ağrılarını yok etmede oldukça etkilidir.

52. Çarkıfelek

İsminden de anlaşıldığı gibi bu sakinleştirici çiçek çabuk sinirlenen insanlar için çok faydalıdır. Çarkıfelekler gerilim tipli baş ağrılarına sebep olan endişe ve uykusuzluk gibi durumları sakinleştirme özelliğine sahiptir.

53. Karayılan Otu

Kuzey Amerika’da bulunan bu bitkinin romatizmaya iyi geldiği söylenilmektedir. Fakat depresyona bağlı baş ağrılarını da tedavi ettiğini biliyor muydunuz?

Not: Karayılan otunun östrojenle aynı etkileri olduğu için, birçok kadın tarafından faydası görülmektedir. Erkekler de sadece kısa bir süreliğini az miktarda tüketebilirler. 

54. Ak Söğüt Kabuğu

Ak söğüt kabuğu, baş ağrıları için faydalı olan ağrı kesici özellikler içermektedir. Fakat bu krem sadece ağrıyı örttüğü için baş ağrısını tamamen yok etmez. Etkisini görmek istiyorsanız, ak söğüt kabuğunu marul gibi farklı bir bitkiyle tüketmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

55. Öksürük Otu

Papatya ailesinden olan öksürük otu insanlık tarihinde uzun zamandır baş ağrıları için tedavi olarak kullanılmaktadır. Öksürük otunun çeşitleri, inflamatuar etkisini azaltan özelliklere sahiptir ve beyne temiz kanın gitmesini sağlayan beta blokerleri olarak rol almaktadır. Bunun sayesinde, migrenlerin oluşmasına sebep olan kasımlı kılcal etkisini kontrol altına almaktadır. Öksürük otunun kökleri bu kimyasaldan yüksek dozda içermektedir.

Not: Öksürük otunun kullanımı yetişkinler için günde 50-100ml olsa bile, tüketmeden önce doktorunuza danışmanız daha iyi olacaktır. 

56. Solucan Otu (Krizantem)

solucan otu

Bu bitki migrenlerin tedavilerinde kullanımı için bilinmektedir. Solucan otunun içinde, ağrı kesici olan, gerilmiş sinirleri ve kan hücrelerini rahatlatma özelliği olan parthenolid içermektedir.

Gereken Malzemeler

 • 30 gram kurutulmuş solucan otu
 • 1/2 litre kaynamış su

Yapılması Gerekenler 

 1. Kurutulmuş solucan otunu suya ekleyin ve 10 dakika boyunca dinlenmesini bekleyin.
 2. Karışımı süzün ve baş ağrılarınızdan kurtulmak için günde iki kere yarım bardak için.

Dikkat: Solucan otu aft, mide bulantısı ve şişmeye sebep olabilir. Bu içeceğe devam etmemek uykusuzluğa, ağrılara veya baş ağrılarına sebep olabilir. Hamile kadınlar, kan sulandırıcı ilaçlar kullananlar ve papatya ailesinden olan bitkilere alerjik olan insanlar solucan otunu kullanmamalıdırlar. 

57. Mavi Mine Çiçeği (Güvercin Otu)

Sinir siteminde güçlendirici etkisi olduğu için Güvercin otu stres ve gerilim tipli baş ağrılarını tedavi etmede oldukça etkilidir. Ayrıca ağrı kesici özelliği de vardır.

58. Kaside

Kasidenin spazm önleyici özelliği vardır ve gerilmiş sinirleri rahatlamakla bilinerek gerilim tipli baş ağrılarının tedavilerinde etkili olmaktadır. Bu bitki ayrıca hafif sakinleştirici özelliğindedir.

59. Ada çayı Bitkisi

Yemeklerde kullanılan bu popüler bitki, ağır yemeklerden kaynaklanan küme tipli baş ağrısı ve hormonal tipli baş ağrısı için kullanılmaktadır. Beyne temiz kanın gitmesini ve ağrılarının azalmasını sağlamaktadır.

Not: Çok fazla miktarda tüketildiğinde Ada çayı bitkisi tansiyon tipli baş ağrıları için de etkili olmaktadır. 

60. Limon Otu

Limon otu sakinleştirici özelliğiyle bilinmektedir. Tansiyon ve kaygı tipli baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkilidir. Ayrıca hafif sakinleştirici olarak da kullanılmaktadır.

61. Hodan Otu

hodan otu

Hodan otu stres ve sinir tansiyonlarını yok etmek için en etkili bitkilerdendir. Sakinleştirici özelliği tansiyon tipli baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkilidir.

62. Yaban Sümbülü (Kedi Nanesi)

Bu sağlıklı bitki yatıştırıcı özelliğindedir ve stres, tansiyon tipli baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkilidir. Yaban sümbülü, yüksek dozda kullanıldığında, migrenlerin tedavisine de yardımcı olmaktadır. Bu bitki çocuklar için zararsızdır ve hiçbir yan etkisi yoktur.

63. Bayır Turpu (Siyah Turp)

İyi bir burun ve sinüs konjesyon giderici olan siyah turpun kökü, sinüs tipli baş ağrılarında oldukça etkilidir. Siyah turp suyunu içmeniz, sinüs baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bu bitkinin yaprakları iyi bir ağrı kesici özelliğine sahip olduğu için, yaprakları alnınıza baskı yapıp yerleştirmeniz baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

64. Yalancı Melisa (Limon Otu)

Sakinleştirici olarak bilinen bir diğer bitkiyse Yalancı Melisa’dır. Bu bitki tansiyon tipli baş ağrılarına iyi gelmektedir. Ayrıca, en kötü baş ağrılarına tedavi olmaya yardımcı olan C Vitamini bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

65. Kedi Otu

Sakinleştirici ve ağrı kesici olarak bilinen kedi otu, sinir sisteminizin sakinleşmesine ve stres, kaygı gibi duyguları sakinleştirmeye yardımcı olmaktadır. Baş ağrılarınızdan kurtulmak için kedi otunu çayınıza veya içeceklerinize ekleyin.

66. Kişniş Tohumu

Bitki ve baharat olarak bilinen kişniş tohumu Ayuverda tarihi (Eski Hindu hekimlik ve uzun yaşam sanatı) boyunca oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Araştırmalara göre, konjesyon giderici olan kişniş tohumu sinüs tipli baş ağrılarının tedavisi için oldukça etkili olmaktadır. Tıkanmış sinüslerinizin açılması için kişniş tohumlarının üzerine sıcak su dökün ve oluşan buharı içinize çekin.

67. DongQuai (Çin Melek Otu)

Popüler olan Çin Melek Otu, Japon, Kore ve Çin kültüründe baharat olarak kullanılmaktaydı. Bu kökler havuç ve maydanoz ailesinden gelmektedir ve tansiyon, hormonal tipli baş ağrılarının tedavisinde oldukça etkilidir.

68. Hanımeli

baş ağrısına ne iyi gelir hanımeli

Hanımelinin yapraklarının, kökü ve çiçeğinin, migren ve diğer baş ağrı tipleri için yararlı olan antiinflamatuar özellikleri taşıdığı keşfedilmiştir. Hiçbir yan tepkisi olmayan bu bitkinin, aspirinle aynı özellikleri taşıdığı söylenilmektedir.

69. Sığır Kuyruğu (Burunca Otu)

Antiinfalamatuar ve spazm, migren gibi ağrılarda hızlı etki gösterdiği için Avrupa ve Asya’da yüzyıllar boyunca en popüler bitkiydi. Bu bitkinin yaprak ve çiçeğini kapsül olarak kullanabilirsiniz. Bitkinin çözeltisi, migrenler için homeopatik tedavilerde de kullanılmaktadır.

70. Kandil Çiçeği (Barsama Otu)

Kandil çiçeği, migren tedavisine yardımcı olan antiinfalmatuar, ağrı kesici ve antimikrobal özellikleri içermektedir. Dozaj, kapsül ve çözeltiler gibi birçok farklı şekilde kullanılabilir.

71. Çay Tohumu

Kuzey Amerika’da bulunan bu bitki yüzyıllar boyunca migrenler için geleneksel tıp olarak kullanılmıştır. Ayrıca, yorgunluğu engellemek için uyarıcı olarak da kullanılmıştır. Çay tohumunu çaylarda, masaj yağlarında ve çözeltilerde kullanarak baş ağrılarınızdan kurtulabileceksiniz.

72. Betony Çiçeği

Betony çiçeği migren, tansiyon ve hormonal tipli baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkilidir. Ihlamur çiçeğiyle ve kara kafes otuyla kullanıldığında, Betony çiçeği sinüs baş ağrılarını ve kan birikmesini tedavi etmede yardımcı olmaktadır.

73. Evodia Çiçeği

Çin’den gelen bu çiçek ağrı, kan basıncı ve baş ağrılarının tedavilerinde oldukça yararlıdır. Evodia, migrenin yok olmasına yardımcı olan antiinflamatuar ve ağrı kesici özelliklerine sahiptir.

Baş Ağrısında Takviyelerin Kullanımı

74. Migrenler İçin Vitaminler

migrenler için vitaminler

Birçok tıp doktoru, migreni kontrol altına alabilmek için, vitamin kullanımını önermektedirler. Aşağıda en çok kullanılan vitamin takviyelerinin adı ve dozajları yazmaktadır.

B Vitamini – Önerilen B vitaminin düzenli kullanımı migrenlerin sıklığını azaltmaktadır. Bu takviyeler, B2, B3 veya B12 olmak üzere vücuttaki bütün vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Riboflavin olarak bilinen B12 vitamini, migren tedavisi için en önemli yöntemlerden birisidir. B vitaminin eksikliği yüzünden ortaya çıkan migrenleri önlemek için, vücudumuzun günde 400ml riboflavine ihtiyacı vardır.

Diğer yandan, B3 vitamini (niasin), kan damarlarını rahatlatarak ve beyne giden kan dolaşımını hızlandırarak, vasküler baş ağrılarının hafiflemesine yardımcı olmaktadır.

B12 vitamini, kan akımını hızlandıran sinir hücrelerindeki enerji üretimini arttırmaktadır.

D Vitamini – Migren ve D vitamini arasındaki ilişki hala tam olarak bilinmese de D vitaminin eksikliğinin baş ağrılarını çoğalttığı bilinmektedir. Doktorlar, baş ağrıları için 2000ml dozajını önermektedirler.

75. Baş Ağrısı İçin Magnezyum

Sık sık baş ağrısı çeken insanlarının vücutlarındaki magnezyum değerinin düşük olduğu fark edilmiştir. Beyinde ağrı tetikleme ilaçlarını engelleyerek migrenlerin sıklığını azaltmakla bilinmektedir.

Doktorlar, migren ve baş ağrılarını önlemek için, günde 200-600ml magnezyum tüketimini önermektedirler.

Magnezyum takviyeleri hem ağız hem de damar yollarından olup, düşük fiyatlı olabilir. Ayrıca, hamile ve emziren kadınlar tarafından rahatça kullanılabilir.

Baş Ağrıları İçin Ev Yapımı Doğal Tedaviler

Baş ağrısına iyi gelen ev yapımı doğal tedaviler.

76. Hidrate Olmak

su içmek

Susuz kalma, baş ağrılarının başlıca nedenlerindendir. Buna stres ve kahve kullanımı eklersek, bitmeyen baş ağrılarınız başlayacaktır. Baş ağrılarınızın geldiğini hissetmeye başladığınızda, büyük bir bardak su için ve gün boyunca su tüketimine devam edin.

77. Detoks Banyosu

Detoks banyosu birçok toksinlerden kurtulmanıza ve kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Gereken Malzemeler 

 • Bir bardak kabartma tozu/ İki bardak elma sirkesi
 • Sıcak su küveti
 • En sevdiğiniz özlü yağdan 8-10 damla

Yapılması Gerekenler 

 1. Banyo yapacağınız suya kabartma tozu ekleyerek bakterilerinizi öldürmüş ve cildinizin temiz ve yumuşak olmasını sağlamış olursunuz. Bu basit ve ucuz ürün cildinize zarar vermez.

Elma sirkesi, baş ağrınızdan kurtulmanıza yardımcı olarak, vücudunuzdaki ürik asidi atacaktır. Özellikle sakinleştirici özelliklere sahip olan özlü yağları karıştırmak, gerilmiş kaslarınıza ve baş ağrılarınıza iyi gelecektir.

78. Ayak Banyosu

ayak banyosu baş ağrısına iyi gelir

Tepeden tırnağa baş ağrınızı dindirecek eşsiz bir deneyim olan ayak masajı baş ağrısına iyi gelir mi? El ve ayaklarınızı sıcak suda yıkamak kan dolaşımını düzeltmektedir ve bunun sayesinde beyindeki kan damarlarını genişletecektir. Suyun içinde bulunan hardal sayesinde el ve ayaklarınızdaki toksinler yok olacaktır.

Gereken Malzemeler

 • Sıcak su
 • 2 çorba kaşığı hardal
 • Leğen

Yapılması Gerekenler 

 1. Hardal tozunu suya ekleyin ve 20-30 dakika boyunca el ve ayaklarınızı içinde bırakın.
 2. Daha sakinleştirici bir duygu için, içine en sevdiğiniz özlü yağdan birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, el ve ayaklarınızı yıkarken boynunuzun arkasına buz yerleştirebilirsiniz.

79. Nefes Egzersizleri

nefes egzersizleri

Baş ağrısına nefes egzersizleri iyi gelir mi? Stresli yaşam tarzımız, özellikle baş ve boyun bölgelerindeki kaslarımız kasılmakta. Bu genellikle şiddetli baş ağrılarına neden olmaktadır. Oluşan ekstra gerilim, yoga gibi basit nefes egzersizleri ya da sinirleri meditasyon yoluyla sakinleştirebilirsiniz.

Yapılması Gerekenler 

 1. Baş ağrılarını önlemek için, nefes egzersizlerini düzenli olarak uygulayın.

Ne Zaman Yapılması Gerek 

Etkilerin uzun süre devam etmesi için gündelik olarak tekrarlanılması lazım.

80. Soğuk Veya Sıcak Terapi

Kas ve beyindeki kan damarların kasılmaya başlamasıyla baş ağrıları ortaya çıkar. Bu bölgeye buz tutarak, kas ve kan damarları sakinleşmeye başlarlar. Bu, kan dolaşımını yavaşlatır, iltahabı azaltır ve ağrıyı yok eder. Sıcak temas edildiğinde, kan dolaşımı yavaşlar ve ağrılar azalır.

Gereken Malzemeler

 • Buz torbası veya sıcak su kompresi.

Yapılması Gerekenler 

 1. 15 dakika boyunca ya da ağrı yok olana kadar buz torbasını veya sıcak su kompresini alnınıza ya da başınızın arkasına yerleştirin.
 2. Eğer buz torbanız yoksa birkaç tane buzu beze koyup, ağrıyan bölgenize yerleştirebilirsiniz.
 3. Aynı şekilde, sıcak su kompresiniz yoksa küçük bir bez parçasını sıcak suya batırabilirsiniz.

81. Yoga

Yoga yaparak vücudunuzu gerilim tipli baş ağrılarından uzak tutmuş olursunuz. Zihninizin rahat ve çalışmanıza engel olan stresten uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Yoga kasılmış kasları hafifletiyor, nefes almayı düzeltiyor ve sağlıklı bir dolaşım sistemi oluşturarak kasların güçlenmesini sağlıyor. Aşağıya Bakan Köpek Duruşu veya Çocuk Pozu gibi birçok duruş, bu rahatsız edici baş ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

82. Meditasyon

Meditasyon yapmak baş ağrısına iyi gelir mi? Meditasyon gibi zihin-vücut egzersizleri baş ağrılarını tedavi etmede faydalı olarak bilinmektedir. Ayrıca, sadece birkaç günde kronik ağrıları yok etmeye de yardımcı olmaktadır.

Düzenli olarak meditasyon yapmak, kan damarlarını rahatlamakla sorumlu olan beynin çalışan kısmını arttırmaktadır. Tansiyon tipli baş ağrılarının azalmasına yardımcı olan stres seviyesini azaltmaktadır.

Yoga, meditasyon ve nefes alma egzersizler sayesinde vücut oksijen sağlamaktadır ve gerilmiş kasları rahatlatmaktadır. Bunun sayesinde baş ağrılarının şiddeti ve sıklığı da azalmaktadır.

83.Esneme Ve Hareket Etme

Uzun bir süre aynı pozisyonda durmak, tansiyon tipli baş ağrısına neden olarak, vücut tansiyonunun yükselmesine sebep olabilir. Her saat başı mola verin ve basit birkaç esneme hareketleri yapın. Bir yerden diğer bir yere yürümek bile egzersiz olarak sayılır. Başınızı ve bileklerinizi dairesel hareketler yaparak vücudunuzdaki yükselen tansiyonu düşürebilirsiniz.

Baş Ağrılarına İyi Gelen Diğer Tedaviler

84. Akupunktur

Akupunktur söylendiği gibi baş ağrısını geçirmede etkili midir? Bu eski tedavi yöntemi, vücuttaki özel noktalara iğne batırarak yapılmaktadır. Akupunktur kan damarlarının dokulara gitmesini sağlamaktadır. Bu tedavi genellikle, başın kan damarlarının açılmasını sağlaması için vücudun alt kısmında uygulanmaktadır.

Akupunktur, migren, tansiyon, küme, travma sonrası ve sinüs tipli gibi birçok baş ağrılarına iyi gelmektedir. Yüksek kan basıncını azaltır ve uykusuzluğa da son verir.

85. Akupresür

akupresür

Belkide baş ağrısına en iyi gelen tedavilerden biridir. Akupresür (parmaklarla yapılan) ve refleksoloji (tepke bilimi), özellikle ağrıları gidermek için sayısız sorunlar için yüzyıllar boyunca test edilmiştir. Baş ağrılarından kurtulmak için bilmeniz gereken başlıca baskı noktaları vardır.

 • Kaşların arasında – Burnunuzun alnınızla birleştiği bölgede, kaşlarınızın arasında bulunmaktadır.
 • Kaşların altında – Kaşlarınızın iç kısmının kenarlarında bulunan noktalar.
 • El noktaları – Bu nokta, baş ve işaret parmağın arasında, elinizin arka kısmında bulunmaktadır.
 • Ayak noktaları – Ayak başparmağı ve ikinci parmak arasındaki alt kısımda bulunan bölgedir.

Yapılması Gerekenler 

 1. Birkaç dakika boyunca, bahsedilen bölgelerden bir veya iki baskı noktalarına dairesel hareketler yaparak yavaşça masaj uygulayın.

Bu noktalara baskı uygulamak kanın dolaşımını ve kas gerilmesini düzeltir. Bunun sayesinde, migren veya tansiyon tipli olan baş ağrılarınız yok olmuş olacaktır.

Dikkat: Eğer hamileyseniz, rahimde kasılmaya neden olacağı için, el noktalarına basınç uygulamayınız. 

86. Migren İçin Homeopati

Bu tedavi yöntemi, baş ağrılarından tamamen kurtulmanızı sağlayarak, ağrılı bölgeyi tedavi etmeye çalışmaktadır. Hiçbir yan etki yaşamadan uzun süre boyunca baş ağrılarınızdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Fakat bu tedavi yöntemi biraz sabır gerektiriyor. Alopatik ilaçlar gibi, bu tedavi de oldukça yavaş ilerlemektedir, hatta kesin sonuç alabilmek için birkaç ay bile sürebilir.

Önerilen tedavilerden birkaçı şunlardır: 

 • Belladon – Zonklayan baş ağrısı için.
 • Glonoin – Gerilim tipli baş ağrısı için.
 • Natrum Mur – Tansiyon tipli baş ağrısı için.
 • Sanguinaria – Başın sağ tarafında hissedilen baş ağrısı için.
 • Spigelia – Sol tarafta hissedilen baş ağrısı için.

87. Migren İçin Ayuverda

Geleneksel Hindu tedavisi Atharva Veda’da verilen öğütlerden gelmektedir. Temelinde, beslenme değişimini, bitkisel tedaviyi ve yoga egzersizlerini kullanarak vücut sistemini dengede tutmak vardır.

Ayuverda baş ağrılarını üç farklı başlık altında ayırmaktadır ve her biri için farklı tedavi uygulanmaktadır.

Vata Baş Ağrısı – Bu durumda, ağrı genellikle başınızın arkasında hissedilmektedir. Boyun ve omuz tansiyonu, kalın bağırsaktaki toksitlik, susuz kalma ve kaygı gibi birçok durumdan dolayı ortaya çıkabilir.

Yapılması Gerekenler 

 1. Vata baş ağrısından kurtulmanız için bir çay kaşığı Haritaki tozunu 250ml suda kaynatın ve yatmadan önce için. Eğir kökünün yağıyla boynunuza masaj uygulamak da bir başka seçenektir. Ayrıca, uzanırken, her iki burun deliğinize de beş damla susam yağı da damlatabilirsiniz.

Pitta Baş Ağrısı – Bu baş ağrısı tipi, şakaklarda ve başın ortasında hissedilen yanma hisli ağrı olarak nitelendirilebilir. Pitta baş ağrısı, özellikle sindirim sorunları ve baş yanmaları gibi mide ve bağırsaklarda oluşan dengesizlik yüzünden oluşmaktadır. Bu durumda, hasta mide bulantısı, gözlerde ani kararma, baş dönmesi ve gözlerde yanma hissi hissedebilir.

Yapılması Gerekenler 

 1. Ayuverdik tedavisini uygulayanlar, salatalık, hurma veya kişniş tüketimini önermektedirler. Acı yemeklerden uzak durun.
 2. Ayrıca, günde en az üç kere iki çorba kaşığı aloe vera jelini tüketmeyi, üç damla sıcak saflaştırılmış yağını burun deliklerine damlatmayı, özellikle daha iyi bir uyku için, sıcak Hindistan cevizi yağını ayağınızın deri ve tabanına sürmenizi önermektedirler.

Kapha Baş Ağrısı – Burun akıntısına ve öksürmeye neden olan mevsimsel baş ağrısı kapha baş ağrısı olarak bilinmektedir. Bu baş ağrısı tipi eğildiğinizde daha şiddetli oluyor ve genellikle sabah veya geceleri daha çok hissedilmektedir. Bu baş ağrısı, aşağıya doğru alın ve sinüslere giderek, daha çok ön kısımda hissedilmektedir.

Yapılması Gerekenler 

Günde üç kere yarım çay kaşığı Sitopaladi pudrasını balla birlikte tüketerek baş ağrılarınızdan kurtulabileceksiniz. Bir damla okaliptüs yağını sıcak suya ekleyip buharını içinize çekmekte oldukça etkili olacaktır.

Bu yazımızda baş ağrısına detaylı bir şekilde cevap vermiş olduk. Sizlere en geniş bilgiyi verebilmek için çeşitli kaynaklardan, ansiklopedilerden faydalandık. Umarız yazımız insanlığa faydalı olur ve baş ağrınıza iyi gelir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!