Her Sabah Bu Hareketleri Yapanlar Hastalık Nedir Bilmezler

her sabah bu hareketleri

Sabahları esneme hareketleri yaparak güne başlamak sizi zinde tutar. Gün içinde ters bir hareket yapıp kendinizi incitmekten korkmazsınız. Stres seviyeniz daha az olur. Bu demektir ki gün içinde yaşayabileceğiniz can sıkıcı olayların sizi zorlamamasını sağlar.  Peki nasıl mı esnemeliyiz?

Hadi öğrenelim!

Öne Eğilme


Omuz genişliğinde bacaklarımız açık ayakta duruyoruz ve dizlerimizi kırmadan direk belimizden öne doğru eğiliyoruz. Vücudumuz baş aşağı L harfini andıracak şekilde olmalı. 2 tekrar yeterlidir.

Bacak Esnetme


Sol topuğunuz bir sandalyede, sağ ayağınız yerde sabit şekilde ellerimizi kalçamıza koyarak öne doğru esniyoruz.

Güvercin Esnemesi


Sağ ayağınızı dizden içe doğru kırarak yatağınızın üzerine yerleştirin ve öne doğru esneyin. 5 uzun nefes alın ve verin. Diğer bacakla tekrar edin.

Kapıda Esneme


Kapı girişinde durun ve ellerinizi kenarlara yerleştirin. Kollarınız yere paralel olacak şekilde bir ayağınızı öne atarak kendinizi ileri doğru ittirin ve omuz ve kollarınızı esnetin. Ardından diğer bacakla tekrarlayın.

Kollarınızı uzatabildiğiniz kadar yukarı uzatın ve önce sağa sonra sola doğru 5 nefes süresi boyunca bedeninizi eğin.

Kedi Esnemesi


Elleriniz ve dizleriniz yerde başlıyorsunuz. Kollarınızı düzleştirerek kalçanızı dışarı çıkartın. Aynı bir kedinin esnemesi gibi düşünün. Kafanızın öne düşmemesine dikkat edin. 5 tekrar yapın.

Duvar ile Esneme


Duvara yüzünüzü dönün ve ellerinizi duvara yaslayın. Sağ ayağınızı ileri uzatın ve sol ayağınız yerde sabit kalsın. Duvarı ittirdiğinizde bacağınızın kasıldığını hissedeceksiniz. 30 saniye pozisyonu koruyun ve diğer bacakla tekrarlayın.

Göğüs Esnemesi


Elleriniz arkanıza uzanmış, bacaklarınız genişçe açık şekilde geriye doğru uzanın. Yapabiliyorsanız ellerinizi değdirin. 30 saniye pozisyonu koruyun ve 3 kez tekrarlayın.

Siz nasıl esneme hareketleri yapıyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!