Brokoli Suyu Kemik Erimesine Çok İyi Geliyor

borokoli suyu

Yaşın ilerlemesi ile birlikte kemik yoğunluğunun azalması yada menopozdan kaynaklı olarak kemiğin kırılgan bir yapı almasına kemik erimesi denir.

brokoli

40 yaşına kadar yavaş bir şekilde artan kemik gelişimi ve yoğunluğu, 40 yaşından sonra da tam tersi olarak azalmaktadır. Yoğunluğun yıl bazında % 0.5-1.5 aralığında azalması normal olarak kabul edilir. Bu orandan daha fazla yoğunluk azalmasının olması kemik erimesine işarettir.

Kemik erimesi diğer adı ile Osteoporoz da;

  • Kemikler zayıflayarak mevcut kemik kütlesi azalır.
  • Kemiklerde bulunan kalsiyum mineral madde miktarı azalır.
  • Süngerimsi bir hal alır.
  • Kırılgan yapıya dönüşerek kolayca kırılabilir.

brokoli3

Özellikle kadınlarda menopozla birlikte östrojen hormonu salgılama miktarı azalır. Dolayısıyla kemik erimesi de hızlanır. Kadınlarda menopoz döneminde görülen kemik erimesi Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önermiş olduğu brokoli kürü ile vücutta yeniden hormon dengesi sağlanarak kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum miktarı artacaktır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan kemik erimesi için brokoli kürü

200-250 gr brokoliyi yıkadıktan sonra kaynamakta olan bir litre suyun içerisine atın. En fazla 45 dakika haşladıktan sonra suyun ılımasını bekleyin. Ilıyan suyu süzün sabah öğle ve akşam aç karnına bu suyu için.

brokoli haslama

Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika boyunca su hariç hiçbir şey tüketmeyin.

Brokoli kürü nasıl uygulanır?

7 gün boyunca brokoli kürüne devam edin. Her 7 günden sonra 3 gün ara verin. Bu kürü uygulama zamanının 21 gün olması gerekir. Yani.

“7 gün kür uygulayın, 3 gün ara verin, 7 gün kür uygulayın, 3 gün ara verin, 7 gün kür uygulayın” şeklinde olmalıdır.

Çalışıyorsunuz ve gün boyu evde değilseniz brokoli suyunun yarısını sabah diğer yarısını ise aç karnına akşam tüketebilirsiniz. Yani 500 mililitre sabah, 500 mililitre akşam olmak üzere günlük tüketmeniz gereken miktarı ayarlayabilirsiniz.

brokoli kuru

Ayrıca haşlamış olduğunuz brokoliyi de salata olarak tüketebilirsiniz. Burada önemli olan brokoli suyunun tüketilmesidir.

İbrahim Saraçoğlu brokolinin yüksek miktarda kalsiyum içerdiğini belirterek kemik erimesi önlemek için brokoli kürünü veya haftada en az 3 kez brokoli tüketmenizi önermektedir.

Neden brokoli?

Vücutta biriken toksinleri atmak için etkili bir bitkidir. Bilimsel çalışmalarda brokoli sebzesinin kansere karşı büyük bir koruyucu olduğunu kanıtlamıştır.

Ayrıca kadınlarda östrojen seviyesini dengede tutarak meme kanseri riskini de en aza indirmektedir. Bunun yanında kalp krizi damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklara karşı da korumaktadır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağladığı gibi kolesterol seviyesini de dengede tutmaktadır. içeriğindeki yüksek lif miktarından kaynaklaı kabızlık problemini de önlediği bilinmektedir.