Hıçkırığı En Kısa Sürede Durdurmanın 10 Yolu!

hickirik en kisa surede nasil gecer

Hıçkırık çoğunlukla birden ortaya çıkar ve hızlıca gider. Ama bazen hıçkırık, can sıkıcı ve ciddi bir sorun haline gelir. Fizyoloji açısından, diyafragma aniden istemeden oluşan baskıdan hıçkırık oluşur ve aynı zamanda, gırtlak daralır, ses tellerin kapanır ve bu durum hava akışını da etkili bir şekilde engeller.

Guinness Dünya Rekorları Kitabı‘na göre, sürekli olarak hıçkırık yaşayan, Anthon, IA’dan Charles Osborne (1892-1991) bu nedenle bir rekora imza atmıştır. 1922’den 1990’a kadar sürekli olarak 68 yıl boyunca hıçkırdı. Acısını siz düşünün! Aynı şeyi sizin yaşamanızı istemiyoruz. Bu sebeple, sizlere hıçkırıktan kurtulmak için bazı etkili yollar bulduk.

Kulaklarınızı Tıkayın

kulaklarınızı tıkayın

Parmaklarınız yardımıyla 20-30 saniye boyunca kulağınızı kapatın veya kafatasının tabanının altındaki kulak zarı arkasındaki yumuşak bölgelere baskı uygulayın. Bu, diyaframa bağlanan vagus siniri üzerinden “rahatlama” sinyali gönderir.

Bir Yudum Su İçin

bir yudum su için

Suyu pipet ile içmek sinirlerinizi oldukça rahatlatır. Su ile gargara yapmakta aynı etkiyi verebilir. Bu yöntem genellikle birkaç yudum sonra hıçkırıkağı durdurmaya yardımcı olur, ancak bazen birkaç kez daha denemek gerekli olabilir.

Kulaklarınızı Tıkayın Ve Su İçin

kulaklarınızı tıkayın ve su için

Bir pipet ile su içerken kulağınızı tıkayın. Parmaklarınız ile kulağınızı tıkadığınızda, vajus sinirine de baskı yaparak yutkunmanın yararlarından da yararlanabilirsiniz.

Bir Kese Kağıdının İçine Nefes Alıp Verin

kese kağıdına nefes alıp verin

Bu yöntem, kandaki karbondioksitin kısmi basıncını arttırır ve daha fazla oksijen almak için diyafram temasını daha da derinleştirir. Sersemlemiş hissetmeye başladığınız zaman durmanız gerekiyor.

Bal Ve Limon

bal ve limon

Limonu çiğnemek veya ılık su ile bal yemek, vagus sinirini uyarır ve hıçkırığınızı biraz da olsa keser. Vagus siniri beyninizden midenize doğru ilerler. Araştırmacılar, bu sinir için herhangi bir tahrişin hıçkırığa neden olabileceğine inanıyorlar, böylece bu basit eylemi sinirleri “sıfırlamak” için deneyebilirsiniz. Sonunda hıçkırıklarınız ortadan kalkar.

Akupunkturu Deneyin

akupunktur deneyin

Akupunktur, kalıcı hıçkırıkları etkili bir şekilde tedavi edebilir. Hıçkırıklardan sorumlu sinirleri uyarmak veya tahriş etmek için kullanılır. Bazı insanlar bu yöntemi kullanarak uzun süreli hıçkırıklarını tedavi etmişlerdir.

Bir Kaşık Dolusu Tatlı Yiyin

tatlı yiyin

Bu çözümden dolayı hıçkırık tutmasını isteyebilirsiniz. Bir kaşık dolusu şeker veya fıstık ezmesi yemek, hıçkırığın durdurulmasına yardımcı olacaktır. Isırma hareketi ve dilin yutma hareketi, midenizin nefes hareketini değiştirerek hıçkırıklarınızı rahatlatır ve yok eder.

Dilinizi Çıkarın

dilinizi çıkarın

Bu hıçkırık için tuhaf bir çözüm gibi gelebilir ama bu çözüm oldukça yararlıdır. Dilinizi çıkarmak nefes borusu ağzını, spazmı gevşeten ve kısaltan vokal akorlar arasındaki açıklık hıçkırıklara neden olur.

Kalem Yöntemi

kalem yöntemi

Bu yöntemi, ağzınıza bir kalemi yatay olarak yerleştirerek ve bardaktan birkaç yudum su alarak yapmaya çalışın. Kalemin ağzınızdan ayrılmasına izin vermeyin. Bu zor olabilir ama hıçkırıklarınızı durdurmak için oldukça iyi bir yoldur.

Hızlı Nefes Alın Ve Yavaşça Nefes Verin

hızlı nefes alın

Bu tekniği uygulamak için olabildiğince çabuk nefes almaya çalışın. Şimdi yavaşça 30 saniye boyunca nefesinizi verin. Hıçkırıklarınız duruncaya kadar bu işlemi tekrarlayın.

Hıçkırıklar gizemli bir durumdur, ancak hepimiz bunu defalarca deneyimledik. Bu tedaviler size yardımcı olacaktır, ancak son derece uzun süren hıçkırıkların altında yatan ciddi bir neden olabilir ve böyle bir durumda bir doktorun yardımı gerekebilir.

Hıçkırıktan kurtulmak için siz başka bir yöntem biliyor musunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın!