Bu Alışkanlıklar Metabolizma Hızını Yavaşlatıyor!

metabolizma hızını yavaşlatan alışkanlıklar

Kalori yakmaya yönelik egzersizler ve özel beslenme düzenlerine o kadar önem veriyoruz ki, vücudumuzun kendi başına neleri başarabileceğini unutuyoruz. Aslında, bilinçli olarak biraz yardım ederseniz, vücudunuz kendi kendine yetecektir.

Metabolizma hızınız söz konusu olduğunda, vücudunuzdaki her hücrenin oynadığı rol farklıdır. Unutmayın ne kadar hızlı bir metabolizmaya sahip olursanız o kadar hızlı ve sağlıklı kilo verirsiniz.

Bilge Cafe okuyucularının her daim sağlıklı ve mutlu olmasını ister. Bu sebeple metabolizma hızınızı düşürecek alışkanlıklardan sizi kurtarmak için bu içeriği hazırladık.

Rastgele Yeme Düzeni

yeme düzeni

Düzensiz yemek yediğiniz zaman kilo almanız gayet normal bir sonuçtur. Vücudunuz ne zaman yemek yiyecek, ne zaman rahatlayacak bilemiyor. Bu sebeple de yağ depoluyor. Çözüm olarak her gün öğünleriniz için bir saat belirleyip öğünlerinizi bu saatte almaya dikkat edin. Çok kısa sürede farkı göreceksiniz.

Uyku Eksikliği

uyku eksikliği

Yeterince uyumayan insanların yorgun hissetmesi hiç de tuhaf değil. Bunun anlamı gün içinde daha az kalori tüketme ihtiyaçları var demektir. Çözüm olarak; uyku için düzenli zaman bulamıyor olabilirsiniz ancak uyku düzeniniz olması metabolizmanız için çok önemlidir.

Cep telefonlarınıza uykunuza yardımcı olacak uygulamalar yükleyebilir veya bitki çayları tüketmeyi deneyebilirsiniz. Hayatınızı kolaylaştıracak bitki çayları için daha önce bir içerik hazırlamıştık. Arzu ederseniz o içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yeterince Yememek

yeterince yememek

Eğer gereğinden az yerseniz, vücudunuz açlık çektiğini düşünür, ardından metabolizma hızını yavaşlatır ve depolayabildiği her şeyi depolamaya çalışır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yolu günlük normal aldığınız kalori miktarından 200 kalori daha az almaktan geçiyor. Ancak sadece kalori alımını azaltarak kilo vermekten bahsedemeyiz. Yediklerinizin sağlıklı ürünler olması gerekiyor.

Uzun süre oturmak

uzun süre oturmak

Bütün gün masanızda oturarak geçiyorsa, uzun süre oturmanın metabolizma hızınızı yavaşlatacağından haberdarsınızdır. Her otuz dakikada sadece 2 dakikanızı ayırarak esnemek veya kısa bir yürüyüş yapmak bu sorununuzu çözecektir. (1)

Jet Lag (Farklı bir zaman dilimine uçtuğunuzda yaşadığınız yorgunluk)

jet lag

Vücudumuzun biyolojik saati yaşadığı yere uyum sağlar. Ancak sık zaman dilimi değiştiren biriyseniz ve dinlenmek sizin için bir lüks haline geldiyse metabolizma hızınız yavaşlayarak sizi düzene sokmaya çalışacaktır.

Yeterli Kalsiyum Almamak

yeteri kadar kalsiyum almamak

Yeterli kalsiyum metabolizma hızınızın belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Süt ürünlerini sevmiyor veya laktoz intoleransı hastası olabilirsiniz ve bu kalsiyum tüketemeyeceksiniz demek değildir. Kalsiyum içeriği yüksek gıdalar tüketebilir ve eczanelerde satılan kalsiyum destek haplarından kullanabilirsiniz.

Susuz Kalma

su içmemek

Su hayatınızı sürdürmek için en gerekli gıdadır. Eğer susuz kalırsanız vücudunuzda sorunlar çıkmaya başlayacaktır. Günlük 3 litreye yakın su tükettiğinizde metabolizma hızınızı %30’a kadar arttırmanız mümkün.

Ayrıca bakınız: Yeteri Kadar Su İçmediğinizi Gösteren 8 Belirti

Protein Eksikliği

protein eksikliği

Vücudunuz yeterli miktarda proteine ihtiyaç duyar. Normal kilonuzda kalmak ve sağlıklı kilo vermek istiyorsanız mutlaka protein tüketmelisiniz. Ayrıca, daha uzun süre tok hissetmek, kas gelişimi ve beyin aktivitesinin yavaşlamaması için protein tüketmelisiniz.

Spor Yapmamak

spor yapmamak

Dayanıklılığınızı arttıracak sporlar yaptığınızda kas kütleniz ve yağsız vücut kütleniz artar. Bu kütlenin artması demek daha hızlı yağ yakacak bir metabolizma hızına sahip olmanız demektir. Ne kadar küçük miktarda olursa olsun spor yapmaya ve vücudunuzu zorlamaya çalışın.

Listeye başka neler ekleyebilirsiniz? Yorumlarda bizimle paylaşın!