Bu Egzersiz, Düz Koşuya Göre 6 Kat Daha Fazla Kalori Yakıyor

kapak 2

Hemen hemen herkesin sağlığını korumak ve kilo vermek için etkili teknikler aradığını biliyoruz. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda, eski ama etkili olan Retro Koşuyu (Geri Koşu) anlatacağız.

Bu sporda rakibin soluğunu ensede hissetmek, göğüs farkıyla birincilik, son metrelerde hamle yok. Geri koşu, 1970’lerde sakat sporculara egzersiz yöntemi olarak yaygınlaştı. 20 yılda hızla spor dalına dönüştü, şimdi ise insanlar sağlığını korumak ve daha fazla kalori yakmak için yapıyor…

Peki Retro Koşu Nedir?

Geriye doğru koşmaktan başka bir şey değildir. Bu çok etkili ve yoğun bir eğitim yöntemidir. Sırt ve bacaklarda yaralanma riskini azaltır. Daha güçlü ve daha dengeli bir alt vücut elde edilmesine yardımcı olur.

kosu1

Nasıl Bu Kadar Etkili?

Yalnızca çok fazla kalori yakmakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla kas grubunu etkin hale getirir. Özellikle üst baldır bölgesinde inanılmaz etki yaratır.

geri kosu duz kosu

Size bir örnek verecek olursak, Geriye doğru yapılmış 100 adımlık koşu, normal olarak yapılmış 1.000 adımlık koşuyla eşdeğerdir. Geriye doğru giderek yapılmış 1 tur, ileriye doğru koşan 6 tura eşittir!

Bu egzersizle hem değerli zamanınızı kurtarırken hem de hedeflediğiniz kalori yakımına kısa sürede ulaşıyorsunuz. Harika, değil mi?

İşte geriye doğru koşmanın faydaları…

Bacakları ve Kasları Geliştirir

bacak kaslari1

Retro koşu, dizlerinize fazla baskı uygulamadan kaslarınızı güçlendirir. Ayrıca bacaklarınız ve baldırlarınız da dahil olmak üzere normal çalışan kas gruplarınızı geliştirmenize yardımcı olur.

Yaralanmaları Önler ve Dizlerinizi İyileştirir

diz

İleriye doğru koştuğunuzda, aynı eylemi sürekli olarak tekrarlarsınız, bu da tehlikeli bir dengesizliğe ve kronik diz problemlerine yol açabilir. Geriye doğru koşmak dizler üzerindeki agresif etkiyi azaltır ve karşıt kas grupları arasındaki dengeyi geliştirir. Yalnızca performansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda yaralanma riskinizi de azaltabilir.

Çevresel Görüş ve Dengeyi Geliştirir

denge

Geriye doğru koşmak, önünüzde ne olduğunu göremediğiniz ve işitme gibi diğer duyuları geliştirdiğiniz için çevresel görüş ve dengeyi artırmaya yardımcı olur.

İnsan Beynini Geliştirir

beyin

Egzersiz rutininizi değiştirmek ve kaslarınızı zıt yönlerde hareket ettirmek beyninizin farklı düşünmesini ve tepki vermesini sağlar.

Duruşunuzu Dikleştirir

dik durus

Geriye doğru koştuğunuzda, hareket ederken doğal olarak sırtınızı düz tutarsınız. Retro koşu, ileri doğru koşarken kambur bir duruşun neden olduğu bel ağrısını da hafifletmeye yardımcı olur.

Karın Kaslarınızı Güçlendirir

karin kasi

Düz sırt ve güçlü karın, ikisi de birlikte çalışır. Daha dik bir duruşla koştuğunuzda, işi karın kaslarınız yapar.

Bizim Size Önerilerimiz

  • Retro koşuyu deneyecekseniz, iyi bildiğiniz bir koşu parkuru veya pistte başlamanız öneririz. Şerit çizgileri size rehberlik edecektir.
  • Asfaltta koşmayı düşünüyorsanız, zeminde görsel rehberlik sağlayan yolları tercih edin (yol yüzeyi işaretleri).
  • Dışarıdan garip bir görünüşe sahip olacağınızı düşünüyor veya dışarıda koşmaya vaktiniz yoksa, bunu koşu bandında da yapabilirsiniz.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂