Et Yemeyi Bırakırsanız Ne Olur?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vejetaryen olmanın yararları ve sakıncaları hakkındaki tartışmalar her zaman olmuştur.

Biz bu tartışmaya nokta koyup, ahlaki yönleri bir kenara atıyor ve etten vazgeçmeyi bilimsel bir bakış açısıyla ele alıyoruz.

Hemen şuan eti beslenmenizden çıkarırsanız vücudunuzda olacak 10 değişikliği açıklıyoruz.

10. Biraz kilo vereceksiniz.

kilo

Et yemeği bırakan insanların yaklaşık 10 kg kadar kilo kaybedecekleri bir gerçek. Ayrıca, artık kalori sayımı yapmaları ve egzersiz programlarını hızlandırmaları gerekmez. Sebze diyetiniz her şeyle mükemmel bir şekilde başa çıkacaktır.

9. Bağırsaklarınızdaki koruyucu bakteri sayısı artacaktır.

bakteri

Et yiyen insanların bağırsak florası vejeteryanlarınkinden farklıdır. Veriler, yalnızca sebze ürünleri tüketen kişilerin daha fazla koruyucu bakteriye sahip olduğunu gösteriyor. Ancak bağırsak florasının kendini yeniden düzenlemesi ve geliştirmesi zaman alır. İlk olarak, bağırsaklarınız ve pankreasınız da bitki bazlı bir diyete uyum sağladığı ve bir enzim eksikliği hissettiği için şişkinlik ve aşırı gaz yaşayabilirsiniz.

8. Cildiniz daha sağlıklı görünecektir.

cilt

Birçok vejetaryen cildinin düzeldiğini fark eder: sivilceler, siyah noktalar kaybolur. Bilim adamları, eti meyve ve sebzelerle değiştirirseniz tüm toksinlerin atılacağını söylüyor. Böyle bir detoks cildinizi güzel bir şekilde etkiler.

7. Daha enerjik olacaksınız.

enerjik

İnsanların et yemeyi bıraktıktan sonra fark ettikleri en önemli özelliklerden biri gün içinde daha az yorgun hissetmeleridir. Vejetaryenler, “Bütün gün ofiste olsam bile akşamları tamamen bitkindim. Şimdi yorgun hissetmek için iyi bir antrenmana ihtiyacım var” diyor. Şaşırtıcı değil çünkü böyle bir diyet sadece kilolardan kurtulmanıza ve toksinleri atmanıza değil, aynı zamanda belirli bir hafiflik hissetmenize de yardımcı olur.

6. Kalp hastalıkları riski azaltılacaktır.

kardiyovaskuler

Kırmızı et ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantı uzun zamandır biliniyor. Amerikalı bilim adamları, kırmızı ette bulunan karnitinin, kalbimizi olumsuz yönde etkileyen kimyasal reaksiyonları tetiklediğini keşfetti. Vejetaryenlerin hipertansiyon, diyabet, kolorektal ve mide kanseri riskinin daha düşük olması da ilginçtir.

5. Kolesterol seviyeniz üçte bir oranında azalacaktır.

kolest

Et yemediğinizde kanınızdaki kolesterol seviyesi düşer. Kolesterol ilacı aldıktan sonraki etkiyle aynı etkiye sahip. Ancak bu durumda herhangi bir yan etki yoktur: sadece daha sağlıklı olursunuz. Damar sertliği olan kişilerin sebze diyetini denemeleri şiddetle tavsiye edilir.

4. “İyi” genleriniz daha doğru çalışacak.

genler

Bilim adamları, çevresel koşulların genlerimizin çalışmasını etkilediğini keşfetti. “İyi” ve “kötü” genler vardır. Yaşam tarzınız sağlıksızsa, “kötü” genleriniz daha hızlı çalışmaya başlayarak kronik hastalıkların ve obezitenin gelişmesine neden olur. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürürseniz, genlerin çalışması değişir. Et yemekten vazgeçmek “iyi” genleri daha aktif hale getirecektir. Ayrıca vücudumuzun çalışmasını normalleştirmeye yardımcı olur.

3. Beslenme eksiklikleri oluşabilir.

beslenme

Et yemeyi bırakırsanız, iyot, demir, D vitamini ve B12 eksiklikleri gelişebilir. Ama bilim adamlarına göre baklagiller (fasulye, mercimek), fındık, meyve, koyu yeşil sebzeler, tam tahıllı ürünler beslenmenizde yeterli miktarda içeriyorsa, dengeyi koruyacaktır. Dahası, vitaminler ve takviyeler de beslenme eksiklikleri ile başa çıkmak için kullanılabilir.

2. Tat alma duyunuzu kaybedebilirsiniz.

tat alma

Çinko, tat duyumlarından sorumlu temel bir elementtir. İstiridye ve kırmızı ette yüksek miktarda çinko vardır, ancak vejetaryenler bu element için farklı bir alternatif buluyorlar. Lacivert fasulye, fındık, tam tahıllı ürünler ve süt ürünleri gerekli miktarda çinko içerir. Ortalama olarak, vejetaryenler günlük yiyecekleriyle birlikte %50’ye kadar daha fazla çinkoya ihtiyaç duyarlar .

1. Kasların iyileşmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.

kaslar

Proteinler, bir antrenmandan sonra kaslarınızın toparlanması için gereklidir. Hem hayvan hem de bitki proteinleri bu görevle iyi başa çıkıyor. Ancak bitki proteininin çalışmaya başlaması için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu unutmayın. Beslenme uzmanları, vejeteryan ve vegan sporcuların bu şekilde daha kolay ve hızlı emildiği için proteini antrenmandan hemen sonra tüketmelerini önermektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!