Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları

cay agaci

Çay ağacı yağı çay ağacının yaprakları ve dallarının buhar distilasyonu işleminden geçirilerek elde edilen bir üründür, aynı zamanda melaleuca olarak da bilinir. Avusturalya’ya özgü olmasına rağmen artık dünyanın her tarafında bulunabilir. Çay ağacı yağı birçok iyileştirici özelliğe sahiptir.

cay agaci yagi

Örnek olarak, sivilcelerinizi geçirmekte, evinizde oluşan küfe karşı savaşmakta, diş çürüklerinizle mücadelenizde size birçok fayda sağlar. Çay ağacı yağının kullanım alanları ve faydaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun.

Çay Ağacı Yağının Kullanım Alanları

Sivilce Problemleri

Kendinizi sürekli sivilcelerinizi sıkarken mi buluyorsunuz? Yüzünüzü ne kadar yıkarsanız yıkayın, her sabah yeni sivilceler ile mi uyanıyorsunuz? Bunun sebebi henüz çay ağacı yağını denemediğinizden kaynaklanıyor! Mutlaka denemelisiniz.

Çay ağacı yağının en yaygın kullanım alanı cilt problemleridir. Sivilce ve kızarıkları, cildinizi mikroptan, mantardan arındırarak iyileştirir ve yeni sivilce ve kızarıklık oluşumlarını engeller.

Sivilce Düşmanı Çay Ağacı Yağı Karışımı Nasıl Yapılır:

5 damla çay ağacı yağı ile 2 çay kaşığı balı karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün, bir dakika bekleyin ve durulayın.

2 16

Saçınız ve Saç Derinizin Bakımı

Çay ağacı yağının kullanım alanları saçınızı kapsıyor. Hatta kendi çay ağacı yağlı şampuanınızı yapabilirsiniz!

Çay ağacı yağının Saç için Kullanımı :

Kuru, pul pul olmuş kafa deriniz ve kepek probleminiz var ise, Çay ağacı yağı tam sizin için! Sağlıklı, parlak görünüm elde etmek için saç için sağlıklı diğer ürünler ile karıştırarak kullanabilirsiniz.

Besleyici Çay ağacı yağı Şampuanı Yapımı :

Aloe Vera jeli, Hindistan cevizi yağı, lavanta yağı karışımına birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek ev yapımı harika bir şampuan elde edebilirsiniz.

Temizlik

Evinizin temizliğinde de Çay ağacı yağı vazgeçilmezlerinizden olacak. Marketlerden satın aldığınız temizlik malzemeleri neredeyse tamamen kimyasallarla dolu. Evinizi ne ile temizlediğinizi bilmek, çocuklarınızı, evcil hayvanlarınızı ve kendinizi neye maruz bıraktığınızı eminiz ki en çok siz bilmek istersiniz.

Mikrop karşıtı yapısı sayesinde harika bir temizlik malzemesi olan çay ağacı yağını kullanarak kendi ev temizlik malzemenizi yapabilir ve bu değerli üründen son damlasına kadar faydalanabilirsiniz.

Mikrop Düşmanı; Çay ağacı yağı İçerikli, Ev Temizlik Malzemesi Yapımı

Sirke, limon yağı ve Çay ağacı yağı kullanarak tezgah üstlerinizi, lavabolarınızı ve duşlarınızı aynı zamanda beyaz eşyalarınızı temizlemek için harika bir ürün elde edersiniz.

Küçük bir uyarı:

Çay ağacı yağının küçük çocuklar ve evcil hayvanlar tarafından yutulması sakıncalı olabilir. Bu sebeple ulaşamayacakları yerlerde saklayın.

Sedef ve Egzama Tedavisi

Deri için Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı sedef ve egzama hastalıkları için doğal bir tedavi yöntemidir. İltihap giderici özellikleri sayesinde çay ağacı yağı sıklıkla kullanılan bir ürün haline gelmiştir. Bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 5 damla Çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağını karıştırarak sedef ve egzama rahatsızlıkları için ihtiyaç duyulan güzel bir ürün elde edersiniz.

Et Benleri İçin Çay ağacı yağı

Cilt problemlerinden konu açılmışken, et benleriniz için de kullanabileceğinizi belirtmemiz gerekir. Birkaç damla Çay ağacı yağını bir pamuğa damlatarak beniniz üzerine hafifçe dokunarak uygulayınız.

3 14

Ayak Mantarı

Çay ağacı yağının bir diğer özelliği:  O bir mantar savaşçısıdır! Mantar karşıtı özelliği sayesinde mantar ile ilgili herhangi bir hastalığınızı rahatlıkla Çay ağacı yağı kullanarak giderebilirsiniz. Sporcularda daha sık görüldüğü için Sporcu Ayağı Hastalığı olarak bilinen ve tam bir kabus olan tinea pedis için de çay ağacı yağı sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Tedavi Yöntemi Şu Şekildedir:

Temiz bir pamuk çubuğu kullanarak sorunlu bölgeye Çay ağacı yağını günde iki kez uygulayın. Daha inatçı rahatsızlıklar için karışıma birkaç damla güvey otu yağı ekleyin.

Küf

Listedeki bir sonraki düşman mı ne? Tabi ki küf! Çay ağacı yağı kullanarak evinizi küfe karşı koruyabilirsiniz. Özellikle rutubetli bir bölgede yaşıyorsanız küf hayatınızı zorlaştıran yöntemlerden biridir. Biliyorsunuz ki bazı tür küfü solumak solunum problemlerine yol açabilir. Çay ağacı yağı imdadınıza koşuyor ve her türlü küf ile sizin için savaşıyor.

Sprey başlı bir şişe kullanarak küf oluşumu olan bölgelere Çay ağacı yağı sıkarak hem oluşan küften hem de gelecekte oluşma ihtimalinden kurtulmuş oluyorsunuz. Tek yapmanız bu spreyi birkaç haftada bir kullanmak.

Deodorant

Bu koku ne olabilir? Spor çantanızdan geliyor olabilir mi? Spor yapmak sağlığınıza faydalı bir eylem iken bazen spor ayakkabılarınız bu işten zararlı çıkıyor. Eğer doğal bir deodorant arıyorsanız, yanı başınızdaki çay ağacı yağından daha uzağa bakmayın.

Mikrop karşıtı etkisi ve hoş kokusu sayesinde koku meydanda getiren bakterileri öldürür ve harika bir deodorant olarak kullanılabilir.

Kötü Kokuları Çay ağacı yağı Deodorantı ile Uzak Tutun!

Bu deodorantı yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeler için hindistancevizi yağı, kabartma tozu ve tabi ki Çay ağacı yağı dışında başka bir ihtiyacınız yok. Teninizde kullanabildiğiniz gibi güzel kokmasını istiyorsanız kıyafetlerinizde ve ayakkabılarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

4 13

Enfeksiyonlar ve Kesikler

Steril bandaj, gazlı bez ve şeffaf bandın yanında, ilk yardım çantanıza bir de Çay ağacı yağı koymak çok faydalı olabilir.

Neden mi? İşte bu yüzden:

Yara ve kesiklerdeki bakteri oluşumunu önlemek ve iyileşmesini hızlandırmak istiyorsanız Çay ağacı yağı size bu faydaları sunuyor. İkinci dünya savaşında bakteri ve mantar oluşumu engellemek amacıyla yanık, kesik, sıyrık tedavilerinde, hatta tropik bölgelerde böcek kovucu olarak çay ağacı yağı kullanıldığını birçok kaynaktan görüyoruz.

Küçük kesikleri Çay ağacı yağı kullanarak tedavi ederken:

Kesiği temizleyin, çay ağacı yağını uygulayın ve bir bandajla kapatarak iyileşmesine izin verin.

Ağız Sağlığı

Çay ağacı yağı ağız sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Diş eti kanamalarınız ve diş çürümeleriniz var ise oluşan bakteriyi öldürmek ve iltihabı geçirmek için rahatlıkla kullanılabilir. Bir damla çay ağacı yağını hindistancevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırarak ev yapımı diş macunu elde etmiş olursunuz. Arzu ederseniz bu karışımın içine bir miktar da kendi diş macununuzdan ekleyebilirsiniz.

Ancak bu karışımı yutmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Diş etleriniz ve dişlerinize oldukça faydalı ancak yutarsanız mide duvarınıza hasar verebilir ve ishale yol açabilir. Eğer dikkatli kullanırsanız ağız sağlığınız için oldukça yararlıdır. Sadece kullandıktan sonra ağzınızı güzelce durularsanız hiçbir sorun çıkmayacaktır.