Cildimizi Yıprattığımız 10 Gündelik Alışkanlık

avatar

Sabriye Arık

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Makyaj yaparken kullandığımız fırçalardan tutun, yaptığımız makyajı temizlemek için kullandığımız mendillere kadar hepsinin cildimize faydasından çok zararı vardır. Cildinizde oluşan kırışıklıkların,sivilcelerin ve yaraların sebebi bu çok masum görünen alışkanlıklarıdır.

 

1.Temizleme Mendilleri

Pratik bir çözüm olarak görülen ıslak mendilleri çoğumuz makyaj çıkarırken kullanırız. Ancak bu mendiller cildin tahriş olmasına,erken yaşlanmasına ve ciltteki yağın ve kirin cilde yayılmasına sebep oluyorlar. Özellikle göz çevremizdeki deri çok hassas ve ince olduğu için bu bölgeye daha çok zarar veriyorlar.

2.Makyaj Malzemeleri

Kendimizi iyi hissetmek ve güzel görünmek için yaptığımız makyaj, aslında uzun sürede bize daha çok zarar veriyor. Makyaj malzemeleri gözeneklerimizi tıkar ve içerisinde bulunan boyalar,parfümler ve daha nice kimyasallar cildimize zarar verir. Peki yine de makyaj yapmak istiyorsak nasıl ürünleri tercih etmeliyiz. Yüksek mineral içeren makyaj malzemelerini tercih edebilirsiniz. Ve makyaj malzemelerinin gözeneklerinizi tıkamaması için makyaj yapmadan önce cildinize bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

3. Pipet

Plastik pipetleri kullanırken yaptığımız hareket ünlü doktor Renee Rouleu ya göre, ağız kısmımızdaki kollejenleri azaltıyor ve ağız bölgemizde kırışıklık oluşmasına neden oluyor.

4.Kullanım Ömürleri

Hali hazırda bakteri üretmeye meyilli olan cilt bakım ürünleri ve makyaj malzemelerini,süresi geçmesine rağmen kullanmaya devam ediyorsanız cildinizde enfeksiyon oluşması muhtemel. Cildinizde akne ve tahrişe sebep olabilirler. Aynı kurallar cildimizi temizlemek için kullandığımız maskeler için de geçerlidir.

5. Saç Ürünleri

Saçlarımızı şekillendirmek için kullandığımız spreyler var jöleler , saçlarımızı kırabilir, saç derisi gözeneklerimizi tıkayabilir ve sivilcelenmeye neden olabilir.

6. Peelingler

Cildimiz yenilensin diye kullandığımız peelingleri her gün uygulamak cildi tahriş ediyor, kılcal damarları genişletiyor ve ciltte lekelere sebep oluyor.

7. Parfümler

Parfümler sadece Dünyamız için değil aynı zamanda bizim için de zararlıdır. Parfümleri ve parfümlü kremleri kullanmak cildimizin asit baz dengesini bozabiliyor.

8. Telefonlar

Unutmayalım ki çağımız gereği telefonlarımız da biz nereye gidiyorsak bizimle geliyor. Örneğin artık tuvaletlere bile telefonlarla giriyoruz. Ve nedense telefonumuzu temizleme ihtiyacı hissetmiyoruz. Ancak bu telefonları sık sık yüzümüze götürüyoruz ve bu da cildimizdeki çoğu problemin nedeni olabiliyor.

9. Yastıklar

Düzenli olarak değiştirilmeyen yastık kılıfları üzerinde çok fazla bakteri bulundurur ve kullanmaya devam edersek bu bakteriler doğrudan cildimizle temas halinde olur.

10. Klimalar

Yaz kış klima kullanmak cildimizi susuz bırakabilir ve cildimizde bulunan kollajenlerin ölmesine ve cildimizin sarkmasına neden olabilir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Cildimizi Yıprattığımız 10 Gündelik Alışkanlık