Cilt Tipinize Uygun Bakım ve Makyajın 12 Yöntemi!

once sonra

Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, Ülkemizde kişi başına düşen kozmetik harcaması 86 TL düzeyindedir. Takdir edersiniz ki kullananlar bu ürünlerden en iyi şekilde faydalanmak ister. Herkesin farklı bir cilt tipi olduğu gerçeğini hepimiz biliyoruz ve bu cilt tipleri de farklı şekillerde özel bakım gerektirmektedir. Siz de cildiniz için en iyi bakım ve makyajın nasıl olduğundan emin değilseniz sizin için paylaştığımız bu önerileri okumaya devam edin.

Hepimiz cildimizin mükemmel görünmesini istiyoruz ama bazen cilt problemleri ortaya çıkabiliyor. Neyse ki, modern güzellik endüstrisi ve makyaj sanatçıları, bizlerin karşısına çıkabilecek herhangi bir zorluk için çözüm önerileri sunmaktalar.

Bilge Cafe olarak bizler, günlük makyaj rutininiz için en etkili ipuçlarını sizin için bir araya getirdik. Cildiniz her durumda kesinlikle harika görünecek!

Başlangıcın kusursuz bir şekilde uygulanmasına yönelik temel kurallar, tüm cilt tipleri için hemen hemen aynıdır:

  1. Yüzünüzü temizleyin ve nemlendirin.
  2. Sadece cilt tipinize uygun ürünleri kullanın.
  3. Ten renginizi doğru ve doğal görünümlerde seçin.
  4. Makyajınızı uygulamadan önce yüzünüzün rengini eşitleyin.
  5. Lekeleri, koyu halkaları ve kızarıklıkları gizleyin. Gerekirse kontur uygulayabilirsiniz.
  6. Makyaj uygulamasına başlayın.
  7. Makyajınızı bir bitirme spreyi veya yarı saydam bir pudra ile sabitleyin.
  8. Lütfen, her cilt tipinin farklı olduğunu ve birçok faktör nedeniyle cilt durumunun değişebileceğini unutmayın.

YAĞLI CİLT

yağlı cilt

Yağlı ciltler, genellikle akneye eğilimlidir ve birçok insan bilinçsiz cilt bakım ürünleri kullandığından, yağlı cilde sahip kişilerde sivilcelenme ve siyah nokta problemi görülmektedir. Yağlı cilt zaten yağlı olduğu için yağ bazlı nemlendirici kremler kullanmak cilt problemlerinizi artıracaktır. Yağlı cilt için üretilen su bazlı kremler, yüz temizliğinizi yaptıktan sonra tercih edebileceğiniz ürünler arasındadır. Günlük olarak bakımınıza aşırı parıltıyı gizlemek, kızarıklığı kapatmak ve cildin pürüzsüz olmasını sağlamakla başlamalısınız. Aşağıda size yardımcı olabilecek bazı ipuçları verilmiştir:

1. Önce temizleyin ve hafif bir nemlendirici uygulayın:

temizlik

Günlük makyajınızı yapmadan önce asla cilt bakımı rutininizi atlamamalısınız. Düzgün temizlik, cildin ve hatta dokunun dışarıya atılmasına yardımcı olur, bu nedenle başlangıçta astarı uygulamak ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlamak daha kolay olacaktır.

2. Doğru aksesuarları kullanın:

doğru aksesuar

Yağlı ve akne eğilimli bir cildiniz varsa, normal fırçalar yerine fondöten süngerleri kullanmayı deneyin. Süngerler nazikçe karışır ve süreceğiniz cilt ürününüzü ince bir tabaka ile yüzünüze uygular, böylece cildiniz makyaj gerektirmeden bile çok daha sağlıklı görünür. Yüzünüzün belli bölgelerine astar ürünü olan kapatıcıyı bırakın ve sünger yardımıyla tampon hareketlerle ürünü eşitçe yayın.
Fırçalar hassas cildi çizgilerle kötüleştirebilir ve lekeleri daha görünür hale getirebilir. Ancak, büyük gözenekleriniz varsa bazı yüz alanlarında yumuşak bir karıştırma fırçası kullanmak iyi bir fikir olabilir.

3. Pudrada aşırıya kaçmayın:

pudra

Bazı insanlar yüzün daha mat görünmesini sağlamak için tene fazla miktarda toz pudra uygulama eğilimindedir. Ama bunu yapmak sadece makyajınızı daha da ağırlaştırır ve gözenekleriniz daha fazla yağ üretmeye eğilimli hale gelir. Ten ürününüzü uyguladıktan sonra, sabitleyici görevi görecek olan pudrayı hafifçe ve tene fazla bastırmadan nazik hareketlerle uygulayın.

Yağlı ciltler fazladan bir parıltıya ihtiyaç duymadığından, pudra ile pürüzleri önlemeye çalışın. Ancak, bazı parlaklıklara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, vurgulamak istediğiniz bölgelere fresh renklerde tercih edebileceğiniz sedefli pudraları vurgulayıcı olarak uygulayabilirsiniz.

4. Makyajınızı düzeltin:

düzeltme

Makyajınızı hareket halindeyken sürekli olarak düzeltmeniz gerekiyorsa, yapmanız gereken ilk şey cildinizde herhangi bir kızarıklık varsa, küçük bir damla kapatıcıyı alıp cilde bastırmalısınız. İhtiyacınız olursa, yüzünüzün belirli bölgelerinde yarı saydam bir ayar tozu kullanabilirsiniz.

KURU VE HASSAS CİLT

kuru cilt

Kuru cilde kusursuz bir görünüm vermek, son derece hassas ve pul pul olma eğiliminde olduğu için zor olabilir. Kullanacağınız en ufak bir yanlış ürün, bu pul pul olan görüntüyü daha ileri boyuta götürerek alerjiye yol açabilir. Neyse ki, olası sorunlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak birtakım ipuçları aşağıdaki verilmiştir:

1. Önce temizleyin ve yoğun bir nemlendirici uygulayın:

maske

Çoğu insan nemlendirmenin önemini bilmemektedir. Kuru ve hassas ciltler için nemlendirme yapmak fazlasıyla önemli bir konudur. Cilt, günlük ihtiyacı olan nemi su yoluyla karşılar. Bazı ciltler nemi fazla emdiği içini ciltteki tüm suyu emer ve liflerinde su kalmayan cilt kendi kendini dökmeye başlar. Bu durumda yapacağınız makyajın kusursuz görünmesi için özel cilt bakım ürünleri ile cildin tüm kuru pullarını nazikçe temizlemeniz şarttır. Herhangi bir tahrişten kaçınmak için, makyaj yapmadan önce doğru şekilde uygulama yapmanız gerekmektedir.

Kuru ciltler için zengin mineralli nemlendirici kremler oldukça önemlidir. Uygularken, burun ve kaşlar arasındaki alan gibi en kuru olan alanlara odaklanın. Ekstra nemlendirmeye ihtiyacınız varsa, nemlendirmeden önce nemlendirici bir yüz maskesi kullanın. Çok fazla ürün uygulamış gibi düşünmeyin çünkü, cildin canlı görünmesi için bu uygulamalar şarttır.

2. Kremsi ürünler kullanın:

krem
Eğer kuru ve sertleşmiş ciltten kaçınmak istiyorsanız krem ​​ürünler en iyi seçimdir. Toz ürünler nemi emer ve kuru cildin daha kuru olmasını sağlar. Cildinize yeterli miktarda nem sağlanmadığını düşünüyorsanız, günlük nemlendirici kreminizi ten ürünlerinize veya paletinize önceden karıştırıp bir damla ilave edebilirsiniz. Krem ürünlerini pürüzsüz ve kusursuz bir şekilde uygulamak için bir güzellik süngeri kullanmak daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

3. Vurgulayıcı ürünleri unutmayın:

highliter

Fosforlu ve sedefli ürünler cildinize nemli bir görünüm kazandırır ve cildinizin daha az kurumasını sağlar. Gün içinde canlı görünümünüzü sabit kılar. Bir adet sedefli bir ürün seçin ve yüzünüzün biraz daha ince görünmesini istiyorsanız, elmacık kemiklerinize, üst dudak kıvrımınıza, kaş kavisinize ve burnunuzun uç noktasına bir damla sedefli highliter uygulayın.

4. Makyajınızı yenileyin:

sprey

Kuru cildiniz varsa, her zaman elinizde nemlendirici bir kremin olması iyi bir fikirdir. Makyajınız dökülüyormuş gibi hissediyorsanız, o zaman önce kremi uygulamak ve daha sonra makyajı tekrar uygulamak daha mantıklı olacaktır. Yapılması imkansızsa, cildinizi canlandıracak ve parlak görünmesini sağlayacak nemlendirici bir sprey kullanmayı deneyin. Yanınızda yoksa, en kuru bölgelere az miktarda nemlendirici krem ​​sürmeyi deneyebilirsiniz.

NORMAL VEYA KARMA CİLT

normal ve karma cilt

Normal veya karma ciltler genellikle çok fazla efor sarf etmeden, fondöten ile iyi görünür. Özellikle de makyaj uygulamasının temel kurallarına uyuyorsanız sağlıklı bir görünüm elde etmek hiçte zor değildir. Ancak, cildin daha da kusursuz görünmesini sağlayacak bazı hileler var:

1. T bölgenizi kontrol altında tutun:

t bölgesi

Hem normal hem de karma olan ciltler genellikle en az rahatsızlık veren cilt tipleri olmasına rağmen, T bölgesi üzerinde parlaklığı kontrol altında tutmak bir sorun oluşturabilir. Parlaklığı önlemek için özel dengeleme kremleri ile T bölgesindeki yağlanmayı önleyebilirsiniz.

2. Sizin için en uygun olan makyaj aksesuarlarını seçin:

aksesuar

Temel olarak istediğiniz ve rahat ettiğinizi düşündüğünüz fırça veya güzellik süngerini seçebilirsiniz. Fakat fırçayla yapacağınız cilt eşitleme uygulamasındansa, bir süngerle yapacağınız uygulamanın daha kolay olduğunu unutmayın. Büyük gözenekleriniz varsa, bunları yumuşatmak ve gizlemek için bir parçalama fırçası kullanmayı deneyin. Deri sorunlarınız yoksa bu uygulamayı elinizle de uygulayabilirsiniz, ancak bu uygulamayı yapmanız daha zor ve zaman kaybı oluşturabilir.

3. Astar ve temelleri doğru bir şekilde uygulayın:

kontur

Yüzünüzdeki tüyleri temizlemediyseniz, tüm şeftali tüylerinizi aşağıya doğru düzelttikten sonra astarınızı aşağıya doğru uygulayın. Yüzünüzle bütünleşmesi için aşama aşama yaptığınız uygulamalar için her zaman ürünlere biraz zaman ayırmalısınız. Buna dikkat ederseniz uyguladığınız ürünler yüzünüzde daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

4. Makyajı en son haline getirin:

bitiş

Makyajınızın tüm gün sürmesi gerekiyorsa, astar ile temel makyaj arasında bir transparan pudra uygulayın. Makyaj sanatçıları genellikle sıvı ürünlerin üstüne toz ürünleri koymayı önermedikleri için bu size garip gelebilir, ancak astarınız üzerinde yarı saydam bir toz uygularsanız gün boyunca makyajınızın kaymasını ve zarar görmesini önlemiş olursunuz. Ama çok fazla toz kullanmayın, doğal görünüm için bu şarttır.

Cildinizin kusursuz görünmesi için bu kurallardan daha fazla güzellik püf noktası bildiğinizi düşünüyorsanız yorumlarda bizimle paylaşın!