1 Dakikada Uyuma Tekniği

Geceleri her hangi bir nedenden dolayı uyuyamıyorsanız: bir önceki günün kaygılı olaylarından, gün içinde stres yaptığınız olaylardan dolayı, veya düzenli olarak uyku sorunları çekiyorsanız, sizin için çözümü bulduk! Uyku eksikliğinizin cevabı 4-7-8 metodudur. Uygulanması çok basit olmakla birlikte, geceleri daha kolayca uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Burnunuzla 4 saniye boyunca yavaşça ve sakince nefes almakla başlıyorsunuz. Nefes verme yerine, nefesinizi 7 saniye boyunca tutun. Daha sonra, 8 saniye boyunca nefesinizi ağzınızdan verin. Uygulanması çok basit olduğu için bu sizin kulağınıza biraz tuhaf gelebilir, fakat bir kere denedikten sonra işe yaradığını göreceksiniz! Bu yöntem, sinirlerinizin yatışmasını sağlayarak daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Peki 4-7-8 metodu nasıl uygulanıyor? Eğer stresli ve gerginseniz uyumakta sorun yaşayabilirsiniz. Kanınızdaki adrenalin miktarı artmakta ve nefes alımınız daha da hızlanmaktadır. 4-7-8 metodu bir tür yatıştırıcı olarak da çalışmaktadır. Nefes alımınızı kasten yavaşlattığı için, kalbinizin ritmi de yavaşlamaktadır.

Bu sizin sakinleşmenizi etkileyerek daha çabuk uyumanıza yardımcı olacaktır. 4-7-8 metodu, sadece uykunuz için değil aynı zamanda zihninizin de sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Nefes alımınız için konsantre olmanıza yardımcı olarak, endişe duygularının yok olmasına neden olan merkezi sinir sisteminizin faaliyetini azaltacaktır.

Sonucunda ise vücudunuz sakinşlemiş olacaktır. Fiziksel etkileri açısından, bu egzersiz uyuşturucuyla kıyaslanabilir durumundadır. Harvard doktoru, Andrew Weil, 4-7-8 metodunun yüz yıllar boyunca Hintli yogiler (yoga yapan kimse) tarafından uygulandığını keşfetmiştir.

Yogiler, 4-7-8 metodunun, odaklanma ve sakinleşme durumuna ulaşmak için, meditasyon boyunca kullanmaktadırlar. Bu da, metodun tamamen zararsız ve etkili olduğunun kanıtıdır.

Gergin hissettiğiniz için veya bir şeyin sizi rahatsız ettiği için gece uyanırsanız, bu size çok yardımcı olacaktır. 4-7-8 metodu, gereken uykuyu almanız için çok etkili bir yöntemdir.

Gereken uykuyu aldığınızdan emin olmanız için bu uyku karışımını da uygulayabilirsiniz. 1/4 çorba kaşığı balı, 1/8 kaşığı deniz tuzunu ve 1 çorba kaşığı Hindistan yağını karıştırın. Bu karışımı yutabilirsiniz veya sıcak suya ekleyebilirsiniz. Bu malzemeler sadece sağlığınız için iyi değildir, ayrıca uyumanıza engel olan ve geceleri kalkmanıza sebep olan kortizolu da azaltacaktır.

Eğer bu yazıyı ilginç bulduysanız, arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!