Çizilen Eşyalarınızı Evdeki Malzemelerle Yeni Gibi Yapın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günlük hayatta yapılan dikkatsiz bir hareket, en sevdiğiniz eşyalarınızda çirkin çizikler oluşturabilir. Ancak umutsuzluğa kapılmaya veya çizilen nesneyi atmaya hiç gerek yok. Sadece evinizdeki malzemeleri kullanarak çiziklerle kolayca başa çıkabilirsiniz.

Bilge Cafe, çeşitli yüzeyleri hasardan korumanıza ve herhangi bir nesneyi yeni gibi parlatmanıza yardımcı olacak en kullanışlı yöntemleri sizlere sunuyor!

Cam Yüzeyler

cam

Cam yüzeylerindeki küçük çizikleri gidermek veya gizlemek için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Diş Macunu: Pamuklu bir bezin üzerine granüllü diş macunu veya beyazlatma etkisi olmayan diş macunundan bir miktar koyun. Yaklaşık 10 saniye boyunca dairesel hareketlerle hasarlı olan cam yüzeyi hafifçe ovalayın. Diş macunu kalıntılarını ıslak bir bez yardımıyla temizleyin.

Kabartma Tozu: Az miktarda suyla karıştırıp elde ettiğiniz macunu çizilen cam yüzeye uygulayın ve ardından bir parça pamuklu veya yünlü kumaş kullanarak çizilen alanı silin. Yüzeyde kalan macunu nemli bir bezle nazikçe temizleyin.

Deri Ürünler

deri

Deri yüzeylerde çizikler çok yaygındır. Hasar çok ciddi değilse aşağıda verdiğimiz yöntemlerle evde kolayca onarabilirsiniz.

Bebek Yağı: Bir miktar bebek yağını pamuklu kulak temizleyicisi yardımıyla yüzeydeki çiziğe dairesel hareketlerle sürün. Ardından kurumasını bekleyin. Yağ kalıntılarını temiz bir bezle silin. Çatlak çok büyükse bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Oje: Deri yüzeyindeki çizikleri gizlemenin bir başka yolu da oje kullanmaktır. Derinin rengine uygun renkte bir oje seçin. Bir kürdan yardımıyla hasarlı bölgeye az miktarda uygulayın ve kurumasını bekleyin.

Balmumu: Alternatif olarak balmumu da kullanabilirsiniz. Örneğin mumdan toplanmış bir balmumunu ısıtın ve çizik üzerine uygulayın. Hasarlı yüzeyi pazen bir bezle silin. Son olarak işlem yaptığınız bölgeyi deriye uyan renkte bir keçeli kalem veya ayakkabı cilası ile boyayın.

Ahşap Yüzeyler

ahsap

Ahşap yüzeydeki çizikleri gizlemek veya gidermek için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.

İyot: Çizik koyu renkli ahşap üzerindeyse, iyot kesinlikle yardımcı olacaktır. İyotu suyla seyreltin ve solüsyonu hasarlı bölgelere kulak temizleyicisi kullanarak uygulayın. Bu işlem sonunda çizikler hala belirginse, hasarlı bölgeyi vernikle kaplayabilirsiniz.

Ceviz: Diğer bir seçenek de yarım cevizi zarar görmüş bölgelere sürmektir. Çizikler koyulaştığında bir bez yardımıyla silin ve ardından renksiz vernikle kaplayın.

Mayonez: Ahşap bir yüzey çatladığında mayonez kullanılarak orijinal görünümüne kavuşturulabilir. Bir miktar mayonezi pamuk yumağının üzerine koyun, çatlak bölgeye uygulayın ve fazlalıkları çıkardıktan sonra 2-3 gün bekletin. Sonunda ahşap şişecek ve çatlakların kapanmasına neden olacaktır.

Plastik Yüzeyler

plastik

Saç Kurutma Makinesi: Hemen hemen her evde bulunan saç kurutma makinesini kullanarak plastik yüzeylerdeki çizikleri kapatmak mümkün! İlk olarak kurutma makinesinin gücünü en düşüğe indirin ve sıcaklığı artırın. Daha sonra makineyi çizilen yüzeye doğru yöneltin. 10-15 dakika bekledikten sonra çizikler kaybolacaktır. Ardından çizikleri tamamen görünmez hale getirmek için yüzeyi cilalayın.

Metalik Yüzeyler

metalik

Birçok farklı metalik yüzey türü olduğundan, restorasyonları için çeşitli yaklaşımlar gerekebilir. Kuyumculuktaki çiziklerden kurtulmak için profesyonel bir kuyumcunun hizmetlerini kullanmak en iyisidir. Öte yandan, hasarlı paslanmaz çelik yüzeyler evde kolaylıkla halledilebilir.

Tırnak Tampon Bloğu: Paslanmaz çelik üzerindeki çizikler bir tırnak tampon bloğu ile basit bir şekilde giderilebilir.

Diş Macunu ve Fırça: Alternatif olarak beyazlatıcı diş macununun aşındırıcı özelliğini de kullanabilirsiniz. Hasarlı bölgeye bir miktar sıkın. Daha sonra yumuşak fırça veya bezle metalin dokusu boyunca ovalayın. Kalan diş macununu temiz ve ıslak bir bezle silin.

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini denerken, hiçbirinin derin çizikleri gidermeye yardımcı olmayacağını unutmayın. Bu gibi durumlarda en iyi çözüm profesyonellere danışmak veya hasarlı ürünü değiştirmektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!