Diş Plaklarından Doğal Olarak Kurtulmanın 6 Etkili Yolu

diş plağı temizleme

Mükemmel bir gülüş, bir insanı çekici yapan en önemli unsurlardan bir tanesidir. Maalesef dişlerimize ve gülüşümüze zarar verecek bir çok etken bulunmaktadır. Sigara, kahve, ve düzensiz diş bakımı bunlardan bir kaç tanesidir.

Günlük hayatta masum olarak gördüğümüz bu alışkanlıklar dişlerimiz için önemli sorun teşkil etmektedir.

Diş doktorunuz ile olan randevularınızı azaltmak isterseniz, Bilge Cafe olarak hazırladığımız, diş sorunlarını doğal yöntemler ile çözme yollarına göz atabilirsiniz.

Karbonat

karbonat

Karbonat bir çok doğal tedavi yönteminde kullanıldığı gibi, doğal bir diş macunu olarak da kullanılmaktadır.Bir yemek kaşığı soda ve bir fiske tuzu karıştırın ve diş fırçanıza bir miktar sürerek dişlerinizi fırçalayın.

Aloe Vera ve Gliserin

aloe vera 1

Güçlü ve doğal bir diş macunu yapmak için ihtiyacınız olanlar:

  • 1 bardak su
  • Yarım su bardağı karbonat
  • 1 çay kaşığı aloe vera jeli
  • 4 çay kaşığı sebze gliserini
  • 1 çay kaşığı limon esansı yağı

Daha beyaz, parlak ve sağlıklı bir gülüş için bu karışım ile dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Portakal Kabuğu

kabuk

Portakalı yedikten sonra kabuğunu dişlerinize sürün. Hem dişlerinizi temizlemiş olursunuz, hem de portakal kabuğu dişlerinizi beyazlatacak ve bakteri oluşumunu engelleyecektir. Bir kaç dakika boyunca dişlerinizi portakal kabuğu ile ovuşturduktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

Susam

susam

1 avuç susamı alın ve ağzınıza atın. Bir kaç dakika çiğnedikten sonra tükürün. Bu şekilde dişlerinizi kolayca temizleyecek ve aynı zamanda diş plaklarının oluşmasını da engellemiş olacaksınız. Susamı tükürdükten sonra kalan susamları temizlemek için diş fırçasına macun sürmeden dişlerinizi fırçalayın.

Vitaminli Diş Maskesi

vitam

C vitamini içeren meyve ve sebzeleri ezip püre haline getirerek dişleriniz için plak önleyici bir maske oluşturabilirsiniz. Basitçe; domates, çilek ve portakalı ezin ve pürelerini karıştırıp dişlerinize sürün. 5-6 dakika boyunca bekleyin ve durulayın. Bu maske aynı zamanda ağzınızdaki bakterileri yok edecek ve nefesinizi ferahlatacaktır.

Sirke İksiri

sirke

Bu yöntem tat olarak rahatsız edicidir ancak yüzde yüz doğal bir yöntemdir ve dişlerinizi hiç bir şekilde zarar vermeden temizler:

  • 2 yemek kaşığı sirke
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 100 ml su

Malzemeleri karıştırın ve dişinize uygulayın. etkili bir sonuç için bu yöntemi bir kaç gün boyunca kullanın.

Umarız yukarıdaki yöntemler işinize yaramıştır. Sizinde dişe tedavisinde kullandığınız doğal yöntemleriniz varsa yorum yaparak paylaşabilirsiniz.