Dişlerimize ve Diş Etlerimize Zarar Veren 7 Kötü Alışkanlık!

dişlerimize ve diş etlerimize zarar veren alışkanlıklar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Herkes, dişlerinize nasıl uygun bakım yapmanız gerektiğini söyler – günde en az iki kez fırçalayın ve diş ipi ile ağız gargarası kullanın gibi. Ama kimse size gerçekten ne yapmamanız gerektiğini söylemez, değil mi? Dişlerinize iyi bakmanıza rağmen hala diş problemleri çekmeniz gibi sorunlar olabilir. Ve bu yüzden kesinlikle yapmamanız gereken bazı kötü ağız alışkanlıklarını sizin için yazdık!

diş

Yani, o güzel gülümsemenizi göstermeyi ve en çılgın şeyleri uzun süre yapmak istiyorsan, diş hekimi uzmanlarının tavsiyelerini almanın ve normalde düşünmeden bile yaptığınız bazı şeyleri yapmayı bırakmanın zamanı geldi!

Diş eti ve dişlerinize zarar vermek istemiyorsanız şu anda acilen bırakmanız gereken 7 kötü alışkanlık vardır:

1. Eşyaları açmak için dişlerini kullanma

eşya açma

Belki dişlerinizin sivri uçlu uçlarıyla açabileceği çok çeşitli şeylerden gerçekten gurur duyuyor olabilirsiniz, ancak bıçaklarınız, konservatörleriniz ve makaslarınız için tüm bu açılış hareketleri vardır dişleriniz için değil. Açık somunları veya şişe kapaklarını dişlerinizle çatlamanız, emaye ve yıpranma işleminin yavaşlamasına, erozyonun ve dişlerin zayıflamasına yol açabilir  şüphesiz bu hiçte güzel bir senaryo değil.

2. Tütün Çiğneme

tütün çiğneme

Tütünü nasıl tüketirseniz tüketin, dişinize zarar verir. Aslında bunu kanıtlamak için bir sürü araştırma var! Tütünün düzenli olarak kullanılması, her türlü diş eti hastalığını kontrol etme olasılığınızı azaltmakla kalmaz, hatta ağız kanserine yakalanma riskinizi de oldukça arttırır. Bununla birlikte, tütünü kullanmanın daha az kötülüklerinden biri de, sürekli lekeli dişlerle sonuçlanacak olmanızdır.

3. Tırnak Isırma

tırnak ısırma

Tırnaklarımızı ve tırnaklarımızın parçalarını ısırmak, en azından çocukluk döneminde hepimizin suçlu olduğu bir şeydir. Şaşılacak bir şey yok ki, çocukluğun en eski anılarından biri annenizin Tırnaklarını ısırmayı bırak!” Diye bağırmasını içerir. Peki, bu söyleneni dinlemelisniz çünkü dişlerinizi bir sürü beladan kurtarır!

Tırnaklarınızı ısırmak ağız ortamınızı tonlarca zararlı bakteriye maruz bırakabilir. Çünkü ellerinizi her şeyi yapmak için kullanıyorsunuz, bu da rakamlarını söyleyemediğimiz biriken tonlarca bakteri ve diğer mikropları biriktirdiği anlamına geliyor. Yani, tırnaklarınızı ısırırsanız, ciddi şekilde hastalanmanıza ve hatta dişlerinize zarar verilmesine izin vermiş olursunuz!

4. Ağzınıza Piercing Takmak

piercing

Bir kerelik bir şey olsa ve alışkanlık olmasa da, dudaklarınızı, yanaklarınızı veya dilinizi delmek, kötü bir fikirdir.  Kanada Dişhekimleri Birliği , ağzınızdaki piercinglerin dişlerinizin yanı sıra dudaklarınızın, yanaklarınızın ve damak tadınızın iç kısımlarında kalıcı yaralanmalara neden olabileceğini söylüyor.  Hepsi bu değil. Bu piercingler ile diş çürümesi ve hatta diş çürüğü gibi kötü sonuçlara neden olabilir.

5. Asidik Gıdalarla Zengin Beslenmeye Sahip Olmak

asit

Asitli yiyecekler ayrıca sitrik meyveler (örneğin portakal, limon ve kireç) gibi birçok sağlıklı gıda maddesini de içerir. Bununla birlikte, bunların yararları sağlığınız için büyük olsa da, asitli yiyecek ve içeceklerin aşırı tüketimi (örneğin soğuk içecekler) dişleriniz için iyi değildir.

Bu gıda maddelerinin asidik içeriği, dişinizi örten daha sert, dış tabaka olan emayenizi kademeli olarak erozyona uğratır. Emayeniz erozyona uğramışsa, dişleriniz boşluklar ve diğer hastalıklar gibi bir dizi diş problemine maruz kalır. Bunlar, daha da kötüye giderse, dişinizin çekilmesini gerektirebilir.

6. Diş Kenetleme

diş kenetleme

Bazı insanlar, stresli veya sinirlendiklerinde bilinçsizce çenelerini ya da dişlerini sıkarak onları etkileyen stres etkisiyle başa çıkmaya çalışır. Görünürde zararsız iken, sık sık dişlerin sıkılması (tıbbi olarak bruksizm olarak bilinir), yanlış hizalı dişlerden muzdarip olma ihtimalinizi arttırabilir. Bu alışkanlık aynı zamanda inci beyazlarınızın da kademeli olarak bozulmasına yol açabilir. Ayrıca, çene kenetlenmesi ayrıca baş ağrılarına ve çene ağrılarına da yol açabilir.

7. Yüksek Şekerli Yediğimiz Yiyecekler

şeker yemek

Çok şekerli yiyecekler yerseniz, ağızdaki bakterilerin sayısı artar. Ağız bakterilerindeki bu artış, boşluklara, diş çürümesine ve diğer diş problemlerine yol açabilir. Ayrıca, yüksek şeker tüketimi de obezite, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, vb. Gibi başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu alışkanlıklara bir son vermek ve uygun ağız bakım yöntemlerini uygulamak, dişlerinizi ve ağız ortamınızın zarar görmesini önlemenin tek yoludur.

Sağlıklı kal!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Bilgecafe ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!