Türkiye’nin En Küçük Uydusunun Gönderileceği Tarih Belli Oldu

Amerika Birleşik Devletlerinin düzenlediği yarışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 adlı ekip 5 santimetre boyundaki uydu tasarımları ile 2. olmayı başardı. Tam 500 kilometrelik yörüngede 3 yıl kalması planlanan yerli uydu tasarım ve fırlatılma amacı bakımından çok önemli bir yere sahip.

Reklam

Aynı takım geçen sene de başka bir tasarım ile 2.liği kazanmıştı. Adını pocketqube koydukları uydu projeleri ile ses getiren ekip ülkemizi dünyada başarı ile temsil ediyor.

Zonguldak valisi ve üniversite hocaları tarafından ciddi destek gören proje ülkemizin adını uzaya taşıyacak gibi duruyor.

Gelecek sene 2020 yılında Yeni Zelanda’dan fırlatılması planlanan uydu çektiği fotoğrafları dünyaya gönderecek ve gelecekte yeni projelerin önünü açarak farklı sektörlerde çalışma alanı sağlayacak.

Başarının kesinlikle tesadüf olmadığını ve ülkemizden çıkan parlak fikirlerin değerlendirerek beyin göçü yaşanmasının önüne geçilmesinin zaruri bir ihtiyaç olduğunu belirten Grizu-263 ekibi gelecekte çok önemli projelere imza atarak ülkemizden çok söz ettireceğe benziyor.

Ayrıca üniversiteler ve girişimci teknoloji şirketleri için harika ortaklık fırsatları oluşturduklarından bahseden ekip Türkiye’nin kalkınmasında uzay projelerinin ciddi katkılar sağlayacağının altını çiziyor.

Reklam

Yorumlar

Your Header Sidebar area is currently empty. Hurry up and add some widgets.

error: