Dizlerdeki Ağrıyı Geçirmenin En Etkili Yolu

diz ağrısı

Diz ağrısı yaşamak için sporcu olmak gerekmiyor. Elbet hepimiz zaman zaman diz ağrısı yaşıyoruz bu sebeple, ağrıyı engellemenin kolay yollarını sizinle paylaşmak istedik.

yaşlı amca

Kaslarınızı güçlendirin

Bacak kaslarını güçlendirmek dize binen yükü azaltacağı için ağrı oluşumunu önler. Özellikle baldır ve alt bacak kasının güçlendirilmesi sizi birçok muhtemel sorundan kurtarır.

diz ağrısı

Dizlerinizi rahatlatın

Yanlış oturma ve uyuma pozisyonları dizlerinize baskı uygular ve tabii ki giydiğimiz kıyafetler… Sıkı pantolonlar yerine daha rahat kıyafetler tercih edin. Şık ayakkabılar yerine daha spor modeller giymek hayatınızı oldukça kolaylaştıracak ve dizlerinizi rahatlatacaktır.

Bunu da okuyun: Şekerli Su İçmek Nelere İyi Gelir ve Vücudumuzda Nasıl Etkileri Olur

diz filmi

Spor yapın

Bisiklete binmek, koşu yapmak, dağ yürüyüşü yapmak sizi çok zorlamayan ve kaslarınızı da bolca çalıştıran aktivitelerdir. Her gün saatlerinizi vermenizi bekleyemeyiz ancak haftada bir veya iki kez spora vakit ayırırsanız hayatınızın daha eğlenceli hale geldiğini ve kaslarınızın da zamanla güçlendiğini fark edeceksiniz.

dizagrisi gecisi

Diz ağrınız olduğunda diz koruyucu kullanın

Bu koruyucular tüm ağırlığın dizinize binmesini engeller ve yükü eşit bir şekilde dizinize dağıtır. Eğer bir sakatlığınız varsa mutlaka koruyucu kullanın. Birden fazla diz koruyuşu vardır çünkü diz sakatlıkları oldukça çeşitlidir. Hangi tip koruyucuya ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için mutlaka doktorunuzdan yardım alın.