Sağlık Sorunlarınızla Alakalı Size İpucu Veren 16 Vücut Şekli

saglik sorunlarinizla alakali size ipucu veren 16 vucut sekli

İnsan vücudunun birçok şekli ve boyutu vardır. Kendi vücut tipinizin ayrıntılarını bilmek belki sizin için önemli olmayabilir, sonuç olarak bu sizin vücudunuz.

Fakat vücudunuzun şekli aslında sağlığınız ve sahip olabileceğiniz olası sorunlar hakkında size biraz bilgi verebilir. Bu yazıda, olası sağlık problemlerini nasıl önleyeceğinizi ve mevcut olanlarını nasıl tanıyacağınızı öğreneceksiniz.

Bizlerde, sizlerin örnek olarak kullanabileceği birkaç farklı vücut tipini seçtik. Hadi bir bakalım.

1. Kare Şekilli Popo “H

kare şekilli popo

Kare şekilli popo, eşit olarak dağıtılan yağ içerir. Bu şekil, biraz fazla yağa sahip olduğunuz veya fazla güçlü glütene sahip olmadığınız anlamına gelebilir. Basit göbek ve kalça kasları egzersizleri bel çevresindeki gereksiz yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

2. Ters Şekilli Popo “V”

ters şekilli popo

Ters şekilli popo, daha düşük estrojen seviyelerine sahip kadınlarda yaygındır. Östrojen seviyeleri azaldığında, yağ vücudun diğer bölgelerine gitmeye başlar.

Böyle durumlarda, kalbinizi korumak için vücudunuzdaki fazladan yağı atmaya başlamak önemlidir. Kardiyo egzersizleri, vücudunuzdaki  büyük miktardaki yağ oranını kontrol altına almanıza yardımcı olabilir ve alt vücut egzersizleriniz, poponuzu dolgunlaştırır ve yuvarlaklaştırır.

3. Yuvarlak Şekilli Popo, “O”

yuvarlak şekilli popo

Yuvarlak şekilli bir popo kalçaların her tarafına yağ dağılımı gösterir. Bu şekil en sağlıklı olarak kabul edilir.

4. Kalp Şeklindeki Popo, “A”

kalp şeklindeki popo

Bu kalp ya da armut şekli, üst baldırların etrafında ciddi bir yağ dağılımı gösterir, bu da kişide fazla kilo durumuna neden olur.

5. Stresli Bir Vücut

stresli göbek

Bu vücut tipinde, yağ bir kişinin orta bölümünde yoğunlaşır ve bu yüksek düzeyde kortizol (stres hormonu) belirtisi olabilir. Stresle mücadele ederken, dinlenme ve yeterli uyku almak her zaman iyi bir fikirdir. Kompleks karbonhidratlar genellikle kortizol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan serotonin düzeyini artırabilir. Sadece her şeyin ölçülü bir şekilde yapılması gerektiğini unutmayın.

6. Şeker Taşıyan Bir Vücut

seker gobegi 1

Şeker türleri, kalçanıza fazla ağırlık taşıma eğilimi gösteren gövdelerdir. Çok fazla şekeriniz olduğunda, vücudunuz çok fazla insülin üretecektir ve çok fazla insüliniz varsa bu durum yağa dönüşecektir. Şekerli ürünler yerine alternatif atıştırmalıklar ve içecekler bulun. Market alışverişi yaparken ürünlerin etiketlerini kontrol ettiğinizden emin olun.

7. Düşük Östrojenli Vücut

ostrojenli vucut

Östrojen tipleri, kilonuzu poponuzda, kalçanızda ve üst bacağınızda tutar. Bu, vücudunuzun daha fazla turpgilli sebzeye ihtiyaç olduğunu gösterir. Aynı zamanda yüksek fito besin seviyesi sayesinde östrojen seviyenizi azaltmaya yardımcı olur.

8. Düşük Testosteronlu Vücut

testosteronlu vucut

Sarkık kollar, düşük testosteron düzeylerinin bir işareti olabilir. Bu durum, diğer gıdalar arasında balıklarda bulunan D vitamini alımınızı arttırmanız gerektiği anlamına gelir. D vitamini seviyenizi arttırmanın bir başka yolu da güneş ışığında daha fazla zaman harcayarak, derideki kolesterolün D vitamini sentezini teşvik etmektir.

9. Alkol Göbeği

alkol gobegi

Çok fazla alkol tüketimi sadece kafanızı bozmaz, potansiyel olarak ilişkileri de bozabilir. Aynı zamanda bu durum kötü şekilde vücudunuzu da etkileyebilir. Açıklaması aslında çok basittir alkol ve diğer içeceklerin yoğun tüketimi sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını engeller. Ayrıca alkolün kalorilerininde çok yüksek olduğunu unutmayın. Çözüm oldukça basit, daha az alkol tüketin ve daha fazla sebze yiyin.

10. Hormonal Göbek

hormonal gobekk

Hormonal dengesizliğiniz varsa, bu midenin alt kısmında aşırı yağlanmaya sebep olabilir. Bir doktora danışmak ve seçeneklerinizi değerlendirmek muhtemelen en iyi çözümdür.

11. Aşırı Stresli Karın

stresli karin

Stres genellikle uykusuz gecelere ve kötü beslenme alışkanlıklarına yol açar. Bu nedenle sadece ruh sağlığınızı değil aynı zamanda fiziksel görünümünü de etkilemesi alışılmadık bir durum değildir. Aşırı stresli olmak özellikle midenin etrafında yağ oluşmasına neden olabilir. Bu yan etkilerle mücadele etmek için yeterli derecede uykuya ve dengeli bir diyete odaklanmaya çalışın.

12. Anne Karnı

anne karni

Hamilelik sırasında vücudun kilo alması ve doğumdan sonra karın bölgesinde bu kilonun kalması kesinlikle doğaldır. Kilo vermeden önce kendinize biraz zaman verin. Hazır olduğunuzda, düzenli olarak masaj yaptırmak, egzersiz yapmak ve dengeli bir diyet yapmak kilo vermenizde kesinlikle yardımcı olacaktır.

13. Elma Şeklinde Vücut

elma şeklinde vücut

Bu tip bir vücutta genellikle karın kasları etrafında fazla kilolar vardır. Buna visseral yağ denir. Bu yağ cilt altında oldukça derine iner ve organların etrafına yapışır. Bu nedenle, elma şekilli insanların kalp problemleri ve diyabet gibi çeşitli sağlık sorunlarına karşı daha fazla riski vardır. Çözüm dengeli bir diyet ve kardiyo egzersiz. Her ikisininde alışkanlık haline gelmesi sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmanızı sağlar.

14. Dikdörtgen Şeklinde Vücut

dikdörtgen

Bu tip yağ vücutta eşit olarak dağılır. Normalde bu tip vücuda sahip insanlar çok hızlı metabolizmalara sahiptir, ancak bu durum sağlıklı bir yaşam tarzı için temel kuralların uygulanmaması gerektiği anlamına gelmez. Sağlıklı bir yaşam sürmeye devam etmezlerse, daha tehlikeli vücut şekilleri olan kişilerle aynı sağlık sorunlarıyla kolayca karşılaşabilirler.

15. Armut Şeklinde Vücut

armut

Bu tür vücut, daha çok kalça ve baldırlar etrafında daha fazla ağırlık depolamaya eğilimlidir. Her ne kadar kilo kontrolü tamamen karın bölgesindeki yağ deposu olmaktan daha sağlıklı olsa da, armut biçimli bedenleri olan kişiler, sonunda bel ve karın çevresinde ekstradan fazlalığa sahip olabilirler. Bu kilo alımının çözümü, düzenli kardiyo egzersizi, üst vücut için direnç eğitimi ve dengeli bir diyettir.

16. Kum Saati Şeklinde Vücut

kum saati

Pek çok kişi tarafından kabul edilen bu tür figür en çekici olanıdır. Bu tip insanlar bu şekile sahip oldukları için şanslıdırlar. Sadece sağlıksız kilo alma konusunda bir miktar endişelenmeleri gerekiyor. Ara sıra kardiyo ile birlikte dairesel egzersiz gibi tam vücut egzersizi kesinlikle yardımcı olacaktır.

Sizler kendi deneyimlerinize dayanarak ilginç gözlemler yaptınız mı?

Aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşın!