Doğalgaz Faturanızı Yarı Yarıya Düşürten Püf Noktaları

dogalgaz faturasini dusurmenin puf noktalari

Havaların soğumasıyla artan fatura miktarları bazen üzücü olabiliyor. Oysa biz sıcacık evimizde arkadaşlarımızla dışarıda yağan karı izleyip eğlenmek isteyebiliriz. Ancak ne yazık ki kış aylarında ısınmak paralarımızı üşütüyor. Sizler için çok fatura ödemeden de evini nasıl sıcak tutabileceğinizi araştırdık. Sıcak evlerde oturmak artık lüks değil.

1. Perde

perdeleri açın

Evinizi ısıtmak parayla evet ama en eski ısıtma aracı olan Güneşin enerjisini kullanmak bedava. Evinize gelen güneş ışıkları bırakın evinize girsin. Havanın aydınlık olduğu süre boyunca güneş ışıklarının evinize girmesine izin verin. Ancak Güneş gittiğinde perdelerinizi kapatın ve böylece yalıtım yapmış olacak ve sıcak havayı koruyacaksınız.

2. Perdelerin Boyutu

uzun perdeler tercih edin

Kalorifer petekleri genellikle cam altlarında bulunur. Bu peteklerin önünü kapatan her şey, ısınma şansını da düşürür. O yüzden eğer uzun perdeleriniz var ise evinizin ısınma oranını düşürürsünüz. Eğer perdeleriniz uzun bile ise, yukarı doğru toplayıp peteklerin üstünü kapatmadığından emin olmalısınız.

3. Zaman Tutun

kombi zaman ayarlayıcı

Sabahları uyandığımızda evin çok soğuk olduğunu düşünür ve kombi sıcaklığını arttırırız. Her ne kadar mantıklı bir çözüm gibi görünse de aslında bu uygulama cebinizden ekstra para çıkmasına sebep oluyor. Bunun yerine kombinize bir ayarlayacı taktırıp, siz uyanmadan önce derecenizin biraz artması için ayarlasınız faturanız daha az gelecektir. Çünkü kazanın belli bir ısınma hızı vardır. Aynı şekilde siz evde olmadığınızda da yanan bir kazanın size hiç bir faydası olmayacaktır.

4. Koltuklar

petek önüne koltuk koymayın

Biraz önce de söylediğimiz gibi, petek önüne yerleştiren koltuklar televizyon izlemek için doğru yerdeler ancak faturayı öderken böyle düşünmeyeceksiniz. Peteklerin en verimli halde çalışmalarını ve evinizin ısınmasını istiyorsanız,peteklerin önünü boş bırakın ve koltuklarınızı başka bir yere çekin.

5. Yalıtım

yalıtıma önem verin

Evi ısıtmak ne kadar önemliyse o ısıyı korumak daha önemlidir. Evimizin ısısının yaklaşık yüzde 25 i uygun yalıtım yapılmadığı için çatılardan çıkıyor. Bu yüzden çatının ve evin yalıtımının iyi olduğundan emin olun.

6. Kaloriferinizi çok fazla açmayın

sicakligi cok fazla acmayin

Yalnızca 1 derece fark ile faturalar yüzde 10 azaltılabiliyor. Evet yanlış duymadınız. Yani evinizin sıcaklık ayarını çok yüksekltmenize gerek yok. İdel ev sıcaklığı olan 18 ° C ile 21 ° C arasında sabit tutabilirsiniz.

7. Yeni bir petek veya kombi

yeni petek veya kombi

Yaş ömrü 10 yılı geçen kombi veya petek kullanmak ile yenisini almayı maddi açıdan karşılaştırdığınızda, yeni kombi veya petek almanın daha avantajlı olduğunu göreceksiniz. Çünkü eski kombi ve petek kullanmak tasarruflu olmayacağından cebinizden daha çok paranın çıkmasına neden olacaktır.