Vazodaki Çiçeklerin Suyuna Aspirin Atın

Güzel bir buket çiçek aldığınızda, genellikle bol miktarda çiçek yemi ile birlikte gelir. Yani torbanın içindeki toz, vazodaki suya eklenirse, çiçekleriniz daha uzun süre taze kalır. Ancak, çiçeklerinizi taze tutmaya yardımcı olan başka bir şey var: bir aspirin tableti.

Sağlığa yararları

Bitkileri veya çiçekleri evinizde tutmanın sağlığınız için iyi olacağını biliyor muydunuz? Hollanda, Leiden’den Fytagoras Plant Science tarafından yapılan bir araştırmada, bir kapalı ortancanın bir evdeki nemi önemli ölçüde artırabildiğini gösteriyor. Öyleyse, bu bitkiyi aldığınızda, kuru gözler, baş ağrıları ve kuru, hassas cilt problemine elveda diyebilirsiniz!


Eğer yeşil bir başparmak ile kutsanmadıysanız :)- aldığınız çiçeklerin birkaç günden daha uzun süre taze kalmasının zor olduğunu fark etmişsinizdir. Neyse ki, bu durumu değiştirmek artık zor değil! Basit bir aspirin tableti bu işi yapmanıza yardımcı olabilir. Çiçekleriniz daha uzun süre taze gözükecek!

Ezilmiş aspirin

Lifehacker, basit bir aspirinin çiçeklerinizi daha uzun süre taze tutmanıza yardımcı olabileceğini açıkladı.

Bunun için aspirine ihtiyacınız var. Parasetamol veya ibuprofen gibi farklı bir ağrı kesiciye değil.

Vazonuzdaki suya ezilmiş bir aspirin tableti ekleyerek, suyun güzel ve temiz kalmasını sağlarsınız. Buna ağrı kesicinin içerdiği salisilik asit neden olur. Bu asit ayrıca bazı bakterilerin (çiçeklerine zarar verenler) suda yetişmesini de önler.