Dolmalık Biber Seçmenin Püf Noktası!

dolmalik biber alirken

Alışverişe çıktınız ve menüde dolmalık biber ile yapılan bir yemek mi var? Eğer dolmalık biber seçerken tereddüt yaşıyorsanız doğru adrestesiniz! Aldığınız biberlerin tatları arasında farklılık olduğunu mu düşüyorsunuz?

dolmalik biber2

Evet, haklısınız! Rengi birbirinden farklı olmaksızın aynı yerden aldığınız biberlerin tatları farklı olabilir. Bunun nedeni aldığınız dolmalık biberlerin cinsiyetlerinin birbirinden farklı olması. Şaşırdınız değil mi?

Evet, doğru! Dolmalık biberlerin cinsiyetleri var.

Eğer dolmalık biberler arasındaki farkı nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edin!

dolmalik22

Bazı biberlerin diğerlerinden daha tatlı olduğunu biliyoruz. Peki ya biberleri tohumlarına dayanarak seçebileceğiniz konusunu biliyor muydunuz? Erkek biber, dişi bibere göre daha az tohum içeriyor. Farkı anlamak çok kolay! Biberleri ters çevirin ve altlarına bakın. Erkek biberlerin varyantın alt kısmında üç tane yumru varken; dişi biberlerde dört tane var.

erkek disi biber

Tat farklılığı

Artık bir erkek dolmalık biber ile dişi dolmalık biber arasındaki farkı biliyorsunuz. Bundan sonraki alışverişlerinizde buna dikkat etmeniz yararınıza olabilir.

Söylediğimiz gibi, erkek olan biberde üç yumru var ve dişi biberden daha az tohum içerir. Peki ya tadı? Dişi biberin tadı, erkek biberlerden daha tatlı. Bu durum, dişi biberin çiğ tüketmek için mükemmel kılar. Biraz daha acı olan erkek biber, yemeklere koymak için daha uygundur.

dolmalik3

Yararları

Biberlerde can sıkıcı küçük tohumları yok sayıyoruz, bu nedenle biber alırken cinsiyetine dikkat etmiyoruz. Fakat, dişi biberin erkek emsallerinden daha tatlı olmasının yanı sıra başka bir faydası daha var: dolma yapmak istiyorsanız dişi biber çok daha uygundur. Dişi biberin üç yerine dört yumrusu olduğu için, dik durduğundan emin olmak çok daha kolaydır.

Bundan sonraki alışverişlerinizde biberi hangi amaçla aldığınızı düşünün ve ona göre seçim yapın.

Dolma yapmak istiyorsanız? Dişi biberi seçin.

Dilimlenmesi ve kızartması kolay olmasını isterseniz, Erkek biberi seçin!

Afiyet olsun!